Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  بهروز بوچانی برنده جایزه‌ی بهترین بیوگرافی سال استرالیا شد

  دوشنبه, 21 مرداد,1398

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از خبرگذاری کتاب ایران

  بهروز بوچانی برنده جایزه‌ی بهترین بیوگرافی سال استرالیا شد
   
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، بهروز بوچانی، نویسنده کُرد ایرانی که در بازداشتگاه پناهجویان استرالیا در جزیره مانوس به سر می‌برد موفق شد جایزه معتبری دیگر به جوایز دیگرش برای نگارش کتاب « هیچ دوست ی جز کوه‌ها» اضافه کند.
   
  بوچانی پیش از این برنده مهم‌ترین جایزه ادبی استرالیا و جایزه ادبی نیو سات ویلز پرمیر شد و به ترتیب 125 و 10 هزار دلار به دست آورد. امروز بهروز بوچانی به صورت آنلاین جایزه ملی بیوگرافی استرالیا به ارزش 25 هزار دلار را هم دریافت کرد. البته بوچانی پیش از این برنده جایزه کتاب مستند سال استرالیا هم شده است.
   
  جوایزی که بوچانی امکان حضور در مراسم‌شان را نداشت زیرا امسال ششمین سالی است که دولت استرالیا او را به عنوان پناهجویی غیرقانویی زندانی کرده است.
   
  بوچانی در سال 2013 با قایق از اندونزی به سمت استرالیا مهاجرت کرد و توسط گارد ساحلی به جزیره مانوس برده شد که در واقع زندان استرالیا برای پناهجویان غیرقانونی است. «هیچ دوستی جز کوه‌ها» داستان سفر خود نویسنده به استرالیا و دستگیری‌اش و البته امتناع دولت استرالیا از صدور مجوز برای ورودش به خاک استرالیا است. بوچانی داستان را در اپلیکیشن واتزاپ برای دوستش امید توفیقیان ارسال می‌کرد و کار ترجمه کتاب به زبان انگلیسی هم به عهده آقای توقیفیان بوده است.
   
  در مراسم جایزه بیوگرافی سال، هیئت داوران «هیچ دوستی جز کوه‌ها» را «داستانی بااهمیت و عمیق و شاهدی بر این مدعا دانستند که نوشتن راهی قدرتمند در راه مقاومت است.»
   
  بوچانی هم که از طرق واتزاپ با مراسم در ارتباط بود گفت: «نمی‌خواهم درباره ادبیات صحبت کنم؛ فقط دوست دارم بگویم جامعه ادبیات به عنوان بخش متمدن استرالیا بخشی از خط مقدم مقاومت در این سیستم است و معتقدم این اتفاق بسیار ارزشمند است. از همه کسانی که کار من را دیدند ممنونم.»
   
  بوچانی در ادامه از برگزارکنندگان جایزه بیوگرافی بریتانیا، امید توفیقیان و مونس منسوبی، اولین مترجمش و همچنین طرفدارانش تشکر کرد و گفت: «معتقدم تاریخ این نسل و همه مار را در این دوره سخت و تاریک استرالیا قضاوت خواهد کرد.»
   
  قرار است نشر چشمه «هیچ دوستی جز کوه‌ها» را در ایران منتشر کند.

  برچسب ها

  دفترمشق کتاب
  Leave your comment