Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  «خودنویس» تا نویسندگی در روستاها جلو می‌رود

  سه شنبه, 01 آبان,1397

  به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری مسابقه داستان‌نویسی «خودنویس» به‌منظور آشنایی هر چه‌بهتر علاقه‌مندان به رمان‌نویسی با حضور صفایی‌نژاد مدیر نشر جام جم و داوران مسابقه داستان‌نویسی خودنویس برگزار شد. در ابتدای نشست فلاح­هاشمی دبیر علمی مسابقه یکی از اهداف مهم مسابقه خودنویس را کشف استعدادها و ایجاد انگیزه و شوق نویسندگی در افرادی که اعتمادبه‌نفس لازم  ندارند دانست و گفت: هدف اصلی ما از برگزاری این قبیل رقابت‌ها این است که از نویسندگان و یا اشخاصی که به هر دلیل از ناشران سرخورده شده‌اند، حمایت کنیم و آنها را بازهم به فضای نوشتن رمان و داستان بازگردانیم.

  وی افزود: این برای اولین بار است که عرصه برای نوقلم‌ها ایجادشده است و در اصل مسابقه خودنویس می‌تواند موجبات دلگرمی افراد را برای داستان‌نویسی فراهم آورد. البته شاید دوستان نوقلم با نکات ریز نویسندگی آشنا نباشند لذا هیأت داوران تلاش دارد در قالب تشکیل کارگاه‌های نویسندگی این عزیزان را تحت تعلیم قرار دهد.

  فلاح هاشمی در خصوص وجه تمایز این مسابقه با سایر مسابقه های داستان‌نویسی تصریح کرد: تاکنون مسابقاتی در کشور انجام‌شده است که شاید بالغ‌بر 500 کار به آنها ارائه‌شده است، اما نویسندگان صرفاً شرکت کرده و جایزه خود را گرفته‌اند و دیگر نامی از آنها شنیده نمی‌شود و امکان دارد اصلاً نویسندگی  را ادامه ندهند. اما خودنویس تلاش دارد با دخالت آرای مردم و استفاده ازنظر سنجی‌ها در مورد چگونگی و کیفیت آثار ارسالی، به‌نوعی شرکت‌کنندگان را تشویق کند.

  دبیر مسابقه داستان‌نویسی خودنویس خاطرنشان کرد: امروز علاقه‌مندانی به نویسندگی  در روستاها هستند که حتی امکان دسترسی به رایانه ندارند و ما قصد داریم با برگزاری این مسابقه از آنها دست‌گیری کنیم. بنابراین تصور می‌کنم وجه معلمی مسابقه داستان‌نویسی خودنویس نسبت به دیگر مسابقه ها قابل‌توجه و اهمیت بشمار آید و لذا جام جم می‌کوشد افراد مشتاق به نویسندگی را از دورترین نقاط کشور برای ارائه آثار و ترغیب آنها به نوشتن  فراخوان دهد.

  وی افزود: امروز در کشور استعدادهای فراوانی در امر نویسندگی وجود دارد که به علت عدم‌حمایت مالی و انتشاراتی آنها به‌نوعی رهاشده‌اند و نمی‌توانند توانمندی خود را به جامعه بروز دهند. به همین خاطر بنده در اینجا اعلام می‌کنم خودنویس و نشر جام جم درها را به‌سوی علاقه‌مندان به امر نویسندگی و رمان بازکرده است تا امکان بروز استعدادهای خود را داشته باشند.

  فلاح هاشمی، خاطرنشان کرد: از میان رأی‌دهندگان به‌قیدقرعه یک جایزه 10میلیون تومانی هم در نظر گرفته‌ایم. افزون بر این برای 20 نفر برتر یک کار ویژه تدارک دیده‌ایم و آن‌هم شرکت این عزیزان در برنامه کتاب‌باز شبکه نسیم است. همه  این راه‌کارها در راستای حمایت و معرفی نوقلم‌ها ترتیب داده‌شده است.

  اما در بخش دیگری از نشست فلاح هاشمی دبیر جشنواره به شرایط شرکت در جشنواره داستان‌نویسی خودنویس اشاره کرد و افزود: شرایط سنی خاصی در نظر نگرفته‌ایم چه‌بسا یک فرد 60ساله از قریحه نویسندگی خوبی برخوردار باشد اما تاکنون امکان انتشار آن را پیدا نکرده است. اما یکی از شروط اصلی این است که از فرد علاقه‌مند کتابی منتشرنشده باشد و اثری که به ما ارائه می‌دهد اولین کار رمان وی قلمداد گردد.

  گفتنی است،‌ آخرین مهلت ارسال آثار  24آبان ماه خواهد بود که به‌احتمال فراوان تمدید نمی‌شود؛ در شب یلدا هم 20 اثر برتر معرفی می‌شوند.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  Leave your comment