Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  کمبود تجهیزات؛ استفاده از پاپوش به جای دمپایی!

  چهار شنبه, 25 مهر,1397

  به گزارش شفاف، چند وقتی است که صحبت از کمبود بودجه و بدهی‌های بیمارستان‌ها به خصوص بیمارستان‌های دولتی به میان آمده و در این بین مشکلاتی مثل کمبود لوازم معمولی برای کنترل عفونت، کمبود تجهیزات و وجود تجهیزات پزشکی تاریخ مصرف گذشته از جمله مسائلی بود که بارها مسئولین مربوطه و پزشکان به آن اعتراض کردند اما به تازگی موضوعی بیان شده که جامعه پزشکی را با یک بحران رو به رو ساخته است.

  این طور که معلوم است، بیمارستان فارابی که آن را قطب علمی چشم پزشکی نیز می‌نامند هم از دایره بیمارستان‌های دیگر مستثنی نبوده و این روزها با کمبود تجهیزات به ویژه تجهیزات پزشکی دست و پنجه نرم می‌کند!

  شاهدان عینی می‌گویند بیمارستان به بیمارانی که می‌خواهند به اتاق عمل بروند یک پاپوش پارچه‌ای می‌دهد و بیماران مجبورند روی موزائیک‌های سرد کف بیمارستان با همان پاپوش‌ها، راه اتاق عمل را بپیمایند و در این بین تنها چیز‌هایی که در دست بیمار به عنوان پک بیمارستانی قرار می‌گیرد تنها لباس اتاق عمل است.

  لباس‌هایی که چون از جنس مرغوبی برخوردار نیستند هر لحظه بیم پاره شدن آنها می‌رود و بیمار باید مراقب باشد تا تنها وسیله ای که به عنوان خدمات بیمارستان به او تعلق گرفته پاره نشود و از بین نرود! این در شرایطی است که لباس سایز بیمار باشد چون لباس‌ها معمولا سری دوزی می‌شوند و در یک سایز مخصوص دوخته می‌شوند!

  دستکش و پنبه در بیمارستان نیست!

  همه این موارد در شرایطی است که مسئولین بیمارستان می‌گویند پنبه و دستکش برای معاینه بیماران وجود ندارد و به پزشکان توصیه شده که بعد از هر معاینه دست‌های خود را به‌خوبی بشویند و ضد عفونی کنند!معزی، رئیس دفتر

  مدیریت بیمارستان فارابی در باره خرابی پل هوایی نزدیک به بیمارستان می‌گوید:« ما در خصوص پل هوایی بارها با شهرداری نامه نگاری کردیم اما هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفت! مکاتبه در این خصوص وظیفه ما نیست ولی با این حال ما بار‌ها این کار را انجام داده‌ایم، این طور که معلوم است شهرداری خودش این موضوع را می‌داند اما تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نداده است.»

  رئیس دفتر مدیریت بیمارستان فارابی در خصوص کمبود تجهیزات در این بیمارستان می‌گوید: «در هر بیمارستانی امکان دارد که یک‌سری وسایل نباشد، در حال حاضر این مشکل برطرف شده و بیشترین آسیب را در این خصوص پرسنل بیمارستان متحمل شدند. چون وقتی دستکش نباشد عملا بیماری و میکروب انتقال پیدا می‌کند.

  البته در شرایط خاص اقتصادی که در آن قرار داریم بعید نیست که ملزوماتی در بیمارستان‌ها یافت نشود و همان طور هم که وزیر بهداشت و درمان هم به این موضوع اشاره کردند بالاخره مشکلات وجود دارد اما ما سعی می‌کنیم که این مشکلات مرتفع شود.»

  او درباره راهکارهای ارائه شده در زمان نبود دستکش، برای جلوگیری از انتقال بیماریها می‌گوید:« ما به پرسنل گفته بودیم قبل و بعد از معاینه هر مریض، دست‌هایشان را بشویند و با مایع ضد عفونی کننده دست‌شان را ضدعفونی کنند!

  اگر چه این همه شست و شو و ضد عفونی کردن به دست آسیب می‌زند اما پرسنل مجبور بودند که این کار را انجام دهند، چون قبل از این برای هر بیمار از یک دستکش استفاده می‌کردند و بعد آن را دور می‌انداختند اما در زمان فقدان دستکش، مصرف مواد شوینده و ضدعفونی کننده نیز افزایش یافت. با این حال همه سعی‌مان این بود که مریضی آسیب نبیند و این موضوع کنترل شود.»

   

  منبع:افتاب یزد

  برچسب ها

  Leave your comment