Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  کدام کشور سمی‌ترین هوای جهان را دارد؟

  چهار شنبه, 02 آبان,1397

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، در حالی که چین به عنوان بزرگ ترین اقتصاد آسیا به مدت طولانی مشهور به داشتن آسمان های پر از دود بود. اما امروزه هند با چالش بزرگ تری از آلودگی دست و پنجه نرم می کند که 10 شهر آنرا در خود غرق گرده است.

  منتقدین دولت هند و فعالان محیط زیست این سوال را مطرح می کنند که دولت هند تنها به فکر رشد اقتصاد کشور است درحالی که مردم به دلیل آلودگی هوا درحال از دست دادن جان خود هستند و یا مریض می شوند. آنها می گویند چگونه یک کشور می تواند رشد اقتصادی داشته باشد درحالی که شهروندان آن به دلیل آلودگی هوا دچار مشکلات اقتصادی می شوند.

  هند مدت ها سعی کرده است مانند چین یک برنامه ملی کنترل آلودگی هوا را طراحی کند. دولت نارندرا مودی نخست وزیر این کشور اکنون طرح های جدیدی را برای کنترل آلودگی هوا به خدمت گرفته و ادعا می کند که آلودگی هوا کاهش یافته است. اما هرگونه تغییر باید جنبه های مختلف رشد سریع هند مانند خاک ناشی از ساخت و ساز هزاران ساختمان و دود میلیون ها خودرو جدید را پوشش دهد.

  در طول هفته های آینده طرح های نارندرا مودی آزمایش خود را پس خواهند داد. با نزدیک شدن زمستان، لایه ای از خاک و دود مناطق شمالی هند را فرا می گیرد. آتش زدن زمین های کشاورزی و انفجار میلیون ها مواد محترقه در طول جشن 'دیوالی' معمولا آلودگی هوا را به شدت در این فصل افزایش می دهند.

  اگر سیاست های سختگیرانه کنترل آلودگی به درستی اجرا شوند شهروندان و دولت هند بسیار ثروتمند تر خواهند بود. با توجه به تخمین های بانک جهانی، هزینه های درمان و کاهش تولید ناشی از آلودگی حدود 8.5 درصد بر تولید ناخالص داخلی هند تاثیر می گذارند. ارزش اقتصاد هند هم اکنون 2.6 تریلیون دلار است که با توجه به تخمین بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه 221 میلیارد دلار برای اقتصاد هند هزینه دارد.

  راگبندرا جا یک استاد رشته اقتصاد در دانشگاه ملی استرالیا گفت: تغییر مسیر هند به سوی یک اقتصاد پاک امری ساده نخواهد بود.

  آرویند کومار یک پزشک و جراح قفسه سینه در بیمارستان 'سر گانگا رام' در دهلی نو گفت: در سال های 1980، 90 درصد از بیماران دارای سرطان ریه افراد میان سال با سابقه استفاده مکرر از سیگار بودند. اما در سال های اخیر 60 درصد از مراجعه کنندگان سابقه ای از استفاده از دخانیات ندارند درحالی که نیمی از این بیماران را زنان تشکیل می دهند.

  با توجه به گزارش موسسه تاثیرات سلامتی، ذرات معلق کوچک در هوا یکی از دلایل اصلی بیماری هایی مانند آسم، سرطان ریه و بیماری های قلبی بوده اند و به مرگ 1.1 میلیون نفر هندی در سال 2015 کمک کرده اند.

  در همین حال پس از دو دهه پیشرفت، چین با جدیت برنامه کنترل آلودگی خود را دنبال می کند و در این زمینه به پیشرفت های قابل توجهی رسیده است. اگرچه هنوز هم شاهد آسمان های دودی در شهرهای چین هستیم، اما موارد وقوع این آلودگی ها کاهش یافته است.

  گزارش سازمان 'ایر ویژوال' که کیفیت هوای جهان را رصد می کنند نشان داد که تعداد روزهای بسیار آلوده در هند از 66 روز در سال 2015 به 84 روز در سال 2017 افزایش یافته است درحالی که در چین تعداد این روزها از 43 روز به 20 روز در مدت مشابه کاهش یافته است.

  مایکل گرین استون رییس موسسه سیاست انرژی در دانشگاه شیکاگو گفت: مشکل اینجاست که مردم هند برای اقدام دولت در بهبود آلودگی هوا پافشاری نمی کنند.

  وزارت محیط زیست هند ادعا کرده است که توانسته سطح آلودگی هوا در شهرها به خصوص در دهلی نو را کاهش دهد. به گفته این وزارت خانه یک سیستم اخطار اولیه تهیه شده است که می تواند به مقامات برای انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله به کارگیری خودروهای تمیز کننده خیابان ها کمک کند.

  هارش واردان وزیر محیط زیست هند گفت: ما ادعا نمی کنیم که آلودگی برطرف شده است و اکنون می توانیم استراحت کنیم. ما حتی یک دقیقه نیز استراحت نخواهیم کرد.

  مودی همچنین انرژی خورشیدی را ترویج کرده است، استانداردهای تولید آلودگی را بهبود داده و میلیون ها سیلندر گاز خانگی را به منظور کاهش استفاده از چوب در آشپزخانه ها به خانوار های روستایی تحویل داده است. مقامات هندی همچنین سعی کرده اند کشاورزان را از سوزاندن محصولات کشاورزی باز دارند. اما فعالان محیط زیست هنوز هم در انتظار یک طرح ملی مقابله با آلودگی هوا هستند.

  یک چالش دیگر نیز وجود دارد. در یک دموکراسی بی نظیر، که در آن فقر و بیکاری اغلب به عنوان نگرانی بزرگتر دیده می شود، شاخه های مختلف حکومتی توسط احزاب سیاسی رقیب و مخالف اداره می شوند و آنها اکثر اوقات انگیزه کمتری برای همکاری در مورد آلودگی هوا دارند.

  راگاو چاندها سخنگوی حزب عام آدمی( ای ای پی) که حزب حکم در ایالت دهلی است می گوید قدرت دولت دهلی برای کنترل آلودگی هوا محدود است و می تواند به طور موقت اقداماتی مانند ممنوع کردن ساخت و ساز را انجام دهد. از سوی دیگر چین یک جنگ ملی را علیه آلودگی هوا آغاز کرده است و دولت چین به مقامات خود اعلام کرده تا زمانی که به اهداف کاهش آلودگی خود نرسند تشویق نخواهند شد. سیاست های دولت میلیون ها خانوار و مراکز تجاری را وادار کرد تا از زغال سنگ به انرژی پاک تر یعنی گاز تغییر روش دهند.

  در هند شرکت های تجاری بزرگ هم اکنون تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گرفته اند. شرکت دیجیتالی 'پی تی ام'(PAYTM) نگران است که نیروی کار خود را از دست بدهد. به گفته این شرکت بسیاری از استعداد ها که می توانند در این شرکت استخدام شوند به دلیل آلودگی هوای دهلی نو، پیشنهادات این شرکت را رد کرده اند.

  شرکت های هندی به دنبال همکاری با شرکت های کوچک تر برای کنترل و کاهش دادن آلودگی هوای هند هستند.شرکت تراکتور سازی سونالیکا یک دستگاه به کشاورزان پیشنهاد داده است که با استفاده از آن احتیاجی به آتش زدن زمین های کشاورزی نخواهد بود.

  ذرات معلق (PM) مانند تنباکو و یا سرطان کشنده هستند و اکثر شهر های هند به شدت آلوده به ذرات معلق در هوای خود می باشند.

  با توجه به گزارش ژورنال علوم زیستی و تکنولوژی، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از عمر متوسط هندی ها حدود 1.5 سال کم می کنند.

  با این حال 30 درصد از شهر های هند هنوز هیچ طرحی برای پاک سازی هوای آلوده خود ندارند. سازمان مرکزی کنترل آلودگی هند اعلام کرده است که از 103 شهر بسیار آلوده این کشور، تنها 73 شهر برنامه مقابله با آلودگی هوای خود را معرفی کرده اند.

  همچنین طوفان های کشنده خاک در مناطق پست شمالی هند یک رویداد جدید در هوای به شدت آلوده هند است که اقتصاد 2.3 تریلیون دلاری این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

  سال گذشته ارویند کجریوال سروزیر ایالت دهلی، دهلی نو را به یک اتاق گاز تشبیه کرد.

  پزشکان می گویند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ،حمله های قلبی و فشار خون می شود.

  گرد وغبار،ترافیک،دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.

  برچسب ها

  Leave your comment