Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  کاهش پیامدهای اجتماعی با برداشتن موانع تحصیل اتباع خارجی

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، دانش آموزان غیرایرانی زیادی در کشور در حال تحصیل هستند که قریب به اتفاق آنها را اتباع افغانستان تشکیل می دهند. پس از حمله شوروی سابق به افغانستان و ورود میلیون ها تبعه خارجی در 1359 خورشیدی به کشور و طرح موضوع تحصیل کودکان پناهنده، موضوع اجازه دولت برای تحصیل این افراد در مدارس کشور مطرح شد.

  نخستین مصوبه درباره اجازه ثبت نام و تحصیل اتباع خارجی در کشور، پنجم مهر 1359 خورشیدی به تصویب هیات دولت رسید. بر پایه این مصوبه آموزش و پرورش وظیفه داشت اتباع افغان را در مدارس کشور ثبت نام کند. این مصوبه فاقد هرگونه قید و بندی در چگونگی پذیرش بود و به نظر می رسید رویکرد انقلابی روزهای نخست استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، نقش مؤثری در تصویب آن داشته است. بدین ترتیب موضوع ثبت نام این شهروندان در مدارس کشور، ساختاری قانونی به خود گرفت و هر تبعه افغانستان که دارای دفترچه پناهندگی و پروانه اقامت معتبر بود می توانست، بدون پرداخت هیچ وجهی در مدارس کشور ثبت نام و تحصیلات را تا پایان دوره دبیرستان، بدون هیچ مانعی سپری کند.

  در راستای تاکیدهای آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری، مبنی بر اینکه «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌ صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت ‌نام شوند.» در جهت برخورداری تمام افراد در ایران از شرایط یکسان تحصیلی، امروز دانش آموزان زیادی از اتباع بیگانه و مهاجر در کنار دانش آموزان ایرانی تحصیل می کنند.

  در همین ارتباط داوود محمدی عضو کمیسیون آموزش مجلس دسترسی کودکان اتباع بیگانه به مدارس و تحصیل مطلوب خواند و گفت: «پس از پیام رهبری به مسوولان در مورد ثبت‌نام تمامی دانش آموزان اتباع بیگانه در مدارس فعالیت آموزش و پرورش گسترده ‌تر و درصد بالایی از کودکان در مدارس ثبت نام شدند. دانش آموزان خارجی مانند دانش آموزان ایرانی از تمامی امکانات آموزشی و تحصیلی استفاده می‌کنند و شرایط تحصیل آنها یکسان است البته مشکلات غیرآموزشی مانند تهیه لوازم التحریر و پول سرویس و کیف و کفش تنها مختص اتباع بیگانه نیست بلکه برخی خانواده‌های ایرانی نیز برای تهیه این ملزومات بامشکل مواجه هستند، هر چند خیرین برای تامین مایحتاج دانش آموزان همکاری موثری داشته و در این راستا به خوبی عمل کرده‌اند. ادارات کل اتباع بیگانه حمایت‌هایی از اتباع بیگانه دارند اما این حمایت‌ها و کمک‌ها جوابگو نیست. باید کمک‌های خیرین، دفترمقام معظم رهبری، نهادهای بین‌المللی به خوبی جذب، ساماندهی و هزینه شود البته دستور تشکیل کارگروه ویژه تحصیل اتباع از سوی وزیر آموزش و پرورش در این رابطه می‌تواند کارساز باشد. مدیران استانی باید با برنامه‌ریزی مناسب راهکارهای اصولی را برای رفع مشکلات آموزشی و غیرآموزشی کودکان ایرانی و خارجی داشته باشند و تبعیضی میان دانش آموزان قائل نشوند.»

  برپایه گزارش سرشماری نفوس و مسکن 1395 خورشیدی که از طرف مرکز آمار ایران منتشر شده ‌است، یک میلیون و 583 هزار و 979تن که 1٫98 درصد جمعیت کل ایران را اتباع افغانستانی تشکیل می‌دهند و اکنون با ساز وکارهای صورت گرفته به وسیله نظام و دولت، فرزندان مربوط به این اتباع امکان تحصیل برابر با دانش آموزان ایرانی را دارا هستند. همچنین در 1394 خورشیدی مقرر شد تا افزون بر امکان تحصیل این دسته از دانش آموزان، ثبت نام تمام کودکان مهاجر در مدارس و تحصیل آنها نیز باید رایگان باشد زیرا وجود اتباع بیگانه و مهاجران با سواد بدون شک بهتر از سواد نداشتن آنها است.

  ** هزینه تحصیل فرزندان اتباع خارجی در کشور
  بر پایه اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد ...». تعریف این وظیفه به آن معناست که دولت باید با استفاده از منابع مالی کشور، امکان تحصیل رایگان اتباع ایرانی را فراهم کند. البته موضوع آموزش همگانی و رایگان، مختص به ایران نیست و این نکته در تمام کشورهای دنیا مورد توجه دولت ها قرار دارد. در همین ارتباط «سعید بیات» مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی استان تهران با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری درخصوص ثبت ‌نام فرزندان لازم التعلیم اتباع غیرمجاز می گوید: «چندسالی است که فرزندان اتباع غیرمجاز نیز می‌توانند در مدارس کشور ثبت ‌نام و تحصیل کنند و تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه فرزند اتباع غیرمجاز برای ثبت ‌نام در مدرسه مشکلی داشته ‌است نداشته‌ایم. سالیانه حدود 2 میلیون تومان سرانه آموزشی برای هر دانش‌آموز است و البته تفاوتی ندارد که برای یک فرد ایرانی باشد یا فرزندان اتباع. در زمان حاضر در کشور حدود 430 هزار دانش‌آموز افغانستانی وجود دارد که با توجه به سرانه آموزشی برای هر دانش‌آموز حدود 2 میلیون تومان در کشور، سالیانه حدود 860 میلیارد تومان هزینه دانش ‌آموزان اتباع بیگانه می‌شود.»

  ** برخورداری از امکانات تحصیلی یکسان
  ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی رایگان است و آنها با به همراه داشتن کارت اقامت و اسناد هویتی می‌توانند در مدارس ثبت نام و دانش آموزانی که دارای اوراق هویتی نیستند می‌توانند با اخذ برگه حمایت تحصیلی نسبت به ثبت نام اقدام کنند و از امکانات تحصیلی یکسانی برخوردار شوند. در این زمینه «محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هیچ تفاوتی میان دانش آموزان ایرانی و اتباع خارجی در برخورداری از امکانات تحصیلی نیست، گفت: «این افتخار ماست که بگوییم دانش آموزان اتباع خارجی هیچ تفاوتی با دانش آموزان ایرانی ندارند و همان شرایط و امکاناتی برای آنها فراهم است که دانش آموزان ایرانی در اختیار دارند. با توجه به توصیه رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور و همچنین براساس آموزه های دینی، بر توسعه پوشش تحصیلی اتباع خارجی تلاش خواهیم کرد. آموزش و پرورش در مسیر تحول حرکت می کند و در این مسیر، نیروی انسانی نقشی بسیار مهم و کلیدی دارد و تلاش کردیم شایستگی ها و انگیزه معلمان را افزایش دهیم.»

  **مشکلات دانش آموزان افغانستان و محدودیت های آموزش و پرورش
  اکنون بسیاری از دانش آموزان افغانستانی به علت مشکلات ناشی از مهاجرت و فقر مالی برای تامین معاش خود و خانواده به کار روزانه روی آورده اند به گونه ای که بسیاری از آنها پس از طی چند پایه تحصیلی به ترک تحصیل اقدام می کنند و این موضوع بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر را برای آنها و جامعه به دنبال دارد. با توجه به سن حساس نونهالی و نوجوانی و جوانی، دانش آموزان افغانی دارای مشکلات و آسیب های اجتماعی، می توانند بخشی از این مشکلات و آسیب ها را در محیط مدرسه و کلاس به دانش آموزان ایرانی منتقل کنند که در این خصوص باید آموزش و پرورش و دیگر دستگاه های مسوول باید تدابیر لازم را بیاندیشند.

  ** سخن آخر
  با توجه به حضور میلیونی مهاجران اتباع خارجی در کشور و لزوم ساماندهی آموزش و تحصیل آنها به عنوان مساله ای راهبردی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باید برنامه ای مدون و مشخص برای آموزش اتباع خارجی تدوین شود. اجازه راه اندازی مدارس غیرانتفاعی به وسیله افراد دارای صلاحیت افغان، رویکرد توام با تساهل نسبت به حضور غیرقانونی در کشور برای ثبت نام کودکان و نظارت مستمر بر چگونگی ارایه خدمات آموزشی در این مدارس می تواند در ساماندهی این معضل نقش مهمی را ایفا کند.

  پژوهشم**9117**2002**9131

  برچسب ها

  Leave your comment