Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  چهره ژانوسی فضای مجازی؛ توسعه و رشد اقتصادی، تحدید حاکمیتی

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، موضوع کارکردها و اثرات مثبت و منفی فضای مجازی در اقتصاد کشورهای مختلف و از جمله ایران تازگی نداشته و با ظهور این فضا و گسترش روزافزون آن بیشتر مورد توجه تحلیلگران و صاحبنظران این حوزه قرار گرفته است.
  نظر به اهمیت موضوع پیامدهای احتمالی تغییرات فضای مجازی برای اقتصاد کشور خبرگزاری ایرنا، میزگردی با حضور چهار نفر از کارشناسان این حوزه برگزار کرد.
  دکتر بابک زنده دل نوبری فوق لیسانس IT و دکتری مدیریت صنعتی، فرهاد فروغی دانشجوی دکتری مطالعات جهان و پژوهشگر حوزه ارز های دیجیتال، علی نورزاد مترجم کتاب جنگ سایبری (چهره نوین جنگ) و محمدرضا فروزنده مدیرکل توسعه بخش متن باز(open Source) سازمان فناوری اطلاعات از شرکت کنندگان در این میزگرد تخصصی بودند.

  ** لزوم تأمین امنیت کسب و کارها در فضای مجازی
  یکی از موضوعات مورد تأکید شرکت کنندگان در میزگرد بحث امنیت در فضای مجازی بود.
  «بابک زنده دل» دراین خصوص گفت: شرکت هایی که در بستر اینترنت کار می کنند با مشکلاتی مواجه هستند. من فکر می کنم یکی از این بسترهایی که این کسب و کارها نیاز دارند امنیت است. یعنی کسب وکارهای ما نیاز دارند به این که خیالشان از کار کردن در این فضای مجازی راحت باشد. مطمئن باشند که هم امنیت روانی دارند و هم امنیت فنی داشته باشند. یعنی از نظر زیرساخت هم مطمئن باشند.

  **عملیات اقتصادی در بستر فضای مجازی
  بحث عملیات اقتصادی و ایجاد اختلال در اقتصاد کشورهای مختلف مورد توجه شرکت کنندگان در این میزگرد بود.
  در این مورد «علی نورزاد» بیان داشت: به نظر من مهمترین بحث در مورد فضای مجازی نبود یک الگوی مناسب برای کاربران است. به همین خاطر فضای مجازی بدون داشتن هیچ مرجعی بستری برای دامن زدن به شایعات شده است. ولی بحثی که در مورد عملیات اقتصادی در سطح ملی وجود دارد این است که این عملیات شامل دخالت نظامی یا اطلاعاتی در اقتصاد دیگر کشورها می شود. یعنی یک کشور در اقتصاد دیگر کشورها دخالت می کند. این دخالت می تواند از سوی سازمان یا یک شرکت در یک سازمان یا شرکتی در کشور دیگری باشد. این عملیات ها یا جنگ اقتصادی می تواند در قالب های مختلف انجام بشود. جنگ اقتصادی می تواند در حوزه های خاصی مانند نفت انجام شود که حساسیت خاصی برای کشورها دارند. درواقع هدف از عملیات اقتصادی حمله به اقتصاد کشورها به شیوه های مختلف بوده و می تواند بازار، تولید، شرکت ها و... را هدف قرار دهد.
  ' اما به طور کلی می توان از طریق فضای مجازی همه زیرساخت های اقتصادی و تجاری یک کشور را هدف قرار داد. دیگر اینکه در عملیات اقتصادی هدف مواضع ژئوپولتیکی است. که شامل تضعیف شاخه های صنعتی و تجاری یک کشور است. '
  وی افزود: بحث دیگر این است که اقتصاد و اطلاعات به طور شبکه ای به همدیگر درآمیخته اند. درواقع شبکه های فناوری اطلاعات و زیرساخت های اقتصادی با همدیگر ترکیب شده اند و قابل تفکیک نیستند. این امر در واقع موقعیت خوبی را برای هکرها پیش آورده است. کسانی که بخواهند در یک سیستم اقتصادی نفوذ کنند از طریق همین شبکه اینترنت کارشان را انجام می دهند. این امر می تواند امکان نفوذ و اثرگذاری در اقتصاد یک کشور توسط یک کشور دیگر را فراهم سازد.
  «علی نورزاد» اضافه کرد: از چند جهت این نوع جنگ یا عملیات اقتصادی برای مهاجمین مزایای بسیاری دارد. یکی اینکه انجام عملیات بسیار آسان بوده و می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و یا به صورت چند لایه انجام شود. دیگر اینکه مقرون بصرفه است. مثل جنگ های سخت نظامی هزینه بر و همراه با تلفات نیست. همچنین دارای جذابیت بسیار خاصی برای مهاجمین است.

  ** فضای مجازی و حاکمیت دولت ملت ها
  «فرهاد فروغی» نیز در این میزگرد به پیامدهای سیاسی اقتصادی تغییر پارادایم در فضای مجازی پرداخت و گفت: دیدگاه من این است که در اقتصاد ما با یک نوع تغییر پارادایم روبه رو هستیم. که مباحث و مسائل آن همانند خود محیط تازه و جدید است. و اصولاً قانون گذاری برای آن بسیار سخت است. در این محیط از رمز گذاری استفاده می شود. این امر از اثرگذاری دولت-ملت ها می کاهد. وی افزود: به نظر من بحث مهم این است که در چنین فضا و محیطی حاکمیت ها با چه چیزی روبه رو هستند. در این مورد اول باید به تعریفی از حاکمیت برسیم. و اینکه رمزارزها که ناشناخته و غیر قابل ردیابی هستند در کجاها و با کدام بخش از حاکمیت ها تقابل پیدا می کنند.
  'حاکمیت اقتدار عالیه حاکم بر یک سرزمین است. حاکمیت ممکن است در برخی از موضوعات بخشی از اقتدار خودش را به یک اقتدار عالی تر واگذار کند. اما هیچ وقت یک حاکمیت بخشی از سرزمینش را در اختیار یک اقتدار عالی تر قرار نمی دهد. در چنین حالتی حاکمیت آن کشور ناقص خواهد بود. برای مثال سوریه، افغانستان و عراق دارای حاکمیت ناقص هستند. آنچه که در فضای مجازی اتفاق می افتد این است که انحصار استفاده از زور به عنوان اولین نمود حاکمیت از دست دولت ها خارج شده است.'

  ** لزوم تغییر نگاه وآینده نگری در فضای مجازی
  «محمدرضا فروزنده» نیز ضمن پرداختن به رمز ارزها بر لزوم تغییر دیدگاه ها دراین خصوص تأکید کرد و گفت: در ایران مشخصا از دو سال قبل روی بحث قانونمند کردن فضای مجازی کار می شود. سلسله نشست هایی برگزار شده است. از پارسال نیز بانک مرکزی اعلام کرده است که رمز ارز ملی تا یک سال دیگر ایجاد و قانون گذاری نیز انجام می شود. اما هنوز مصوبات قطعی بیرون نیامده است.
  وی افزود: مساله ای که در اینجا وجود دارد این است که ما باید نگاه و دیدمان را تغییر دهیم. در آینده بسیار نزدیک در حد 5 یا 6 سال آینده نگاه ها به نوع کاربری دنیای مجازی عوض می شود. در چند سال آینده و حتی در همین الآن نیز حریم خصوصی در این فضا دیگر تبدیل به افسانه می شود.
  'در ایران بحث قانوگذاری فراسازمانی است و به یک نهاد بر نمی گردد. شورای علی فضای مجازی، بانک مرکزی، گمرک، بیمه، وزارت ارتباطات و وزارت صمت همگی دراین موضوع دخیل هستند و باید این مجموعه بتوانند این سیستم را درست کنند. اما نکته ای من می خواهم بگویم این است که شاید رمز ارز الآن در برخی کشورها با شدیدترین برخوردها در حد اعدام با آن برخورد شود اما خیلی از کشورها نگاه مثبتی به رمز ارزها وجود دارد. '
  فروزنده گفت: آنچه که در آینده پیش بینی می شود، رمز ارز ها و بلاک چین قلب موتور محرکه انقلاب صنعتی چهارم خواهند بود. و امکان ندارد رمز ارزها دیگر بمیرد و از بین برود. چون نگاه ها عوض شده است. یکی از نگرانی هایی که در حوزه بلاک چین وجود دارد این است که دوران حاکمیت بدون حاکم فرا می رسد. البته منظور من از بلاک چین دفتر کل توزیع شده است. اما گفته می شود در نهایت ده درصد از حدود دو هزار کوین ها باقی می مانند اما همه آنها از بین نمی روند. کوین هایی باقی می مانند که در آنها پروژه تعریف شده است.
  مشروح این میزگرد متعاقبا ارسال می شود.
  پژوهشم**س- م**1552

  برچسب ها

  Leave your comment