Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  چند خبر از تحقیقات واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، علیرضا عبدالمنافی،محقق رشته مهندسی عمران و مدیریت منابع آب واحد علوم و تحقیقات درباره طرح تحقیق خود گفت: امروزه پیش‌بینی و پیش‌هشدار سیل یکی از مهمترین ابزارهای مدیریتی در مقابله با سیلاب است. مدل‌های پیش‌بینی گروهی بارش جهانی از جمله مدل‌های نوین در سیستم‌های هواشناسی است که در پیش‌بینی باران و تغییرات آّب وهوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  به گفته این محقق دانشگاهی، سیستم‌های جامع پیش‌بینی هواشناسی که دقت بالایی داشته باشند در کشور وجود ندارد و در صورت وقوع سیل مواردی چون آب‌گرفتگی معابر، افزایش خسارت مالی و از بین رفتن مزارع کشاورزی و محصولات کشاورزان به وجود می‌آید.
  پدیدآورنده پایان‌نامه «مقایسه مدل‌های GFS و ECMWF برای پیش‌بینی بارش‌های سیل‌زا در ایران» به راهنمایی دکتر بهرام ثقفیان، گفت: در صورت پیش‌بینی وقوع سیل می‌توان آب‌های مازادی که منجر به سیل می‌شود را ذخیره و در مدیریت منابع آب از آن استفاده بهینه کرد.
  وی گفت: مدل GFS یک مدل پیش‌بینی هواشناسی است که انواع پارامترهای دما، بارش، برف و انواع پدیده‌های هواشناسی دیگر را بررسی می‌کند و مدل ECMWF مدل اروپایی است و همانند مدل GFS تمام پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری می‌کند.
  به گفته این محقق دانشگاهی، این تحقیق در 12 ایستگاه هواشناسی بررسی شد که 6 ایستگاه در حاشیه دریای خزر و 6 ایستگاه در اطراف رشته‌کوه‌های زاگرس انجام شده است. همچنین در این تحقیق از نرم‌افزار R , Linux استفاده شد.
  وی در ادامه تصریح کرد که عملکرد هر دو مدل در مناطق مختلف متفاوت بوده و مدل ECMWF نسبت به مدل GFS دقت بیشتری داشته است و عملکرد بهتری داشته و رویدادهای بارش بیشتری با خطای کمتر پیش‌بینی کرده است.

  ** طراحی پیاده‌راه مسیل زرگنده
  مریم عرفانی درباره طرح تحقیق خود با عنوان طراحی پیاده‌راه مسیل زرگنده با استفاده از شاخص‌های رویکرد زیبایی‌شناسی شهری گفت: توجه بیش از حد به خیابان برای خودرو، مسائلی از جمله آلودگی‌های بصری را ایجاد کرده است. مسیرهای پیاده در شهر تهران از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و کمتر به ارتقای کیفی پیاده‌راه‌های شهری توجه شده تا جایی که اصول پیاده‌مداری و شهرسازی عملاً در شهر تهران از بین رفته است.
  وی افزود: نادیده گرفتن عناصر طبیعی از جمله عنصر آب از یک سو و طراحی شهری ابزارگونه از سوی دیگر باعث شده است که زیبایی‌های محیط به مرور زمان از بین برود.
  پدیدآورنده پایان‌نامه «طراحی پیاده‌راه مسیل زرگنده با استفاده از شاخص‌های رویکرد زیبایی‌شناسی شهری» به راهنمایی دکتر محمد نقی‌زاده، خاطرنشان کرد: در این تحقیق، طراحی پیاده‌راه مسیل زرگنده با استفاده از شاخص‌های رویکرد زیبایی‌شناسی شهری مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیق می‌تواند مورد استفاده برنامه-ریزان، طراحان، مدیران شهری و نهادهای تصمیم گیر در حوزه شهری، بهسازی و نوسازی بافت‌های شهری، شهرداری‌ها و دیگر نهادها قرار گیرد.
  پیاده‌ راه مسیل واقع در منطقه 2 تهران، محله زرگنده، حد فاصل خیابان خاقانی از شمال و خیابان امام‌زاده از جنوب است. دلیل انتخاب این محدوده، حضور جمعیت‌های متمرکز در این محل که شامل دانشگاه آزاد اسلامی، امامزاده اسمعیل و تره‌بار و همچنین اهالی زرگنده می‌شود، بوده است.
  این محقق دانشکده عمران، معماری و هنر واحد علوم و تحقیقات خاطرنشان کرد: با توجه به تجارب جهانی و داخلی و جمع‌بندی مبانی نظری، می‌توان معیارهای زیبایی‌شناسی صوری، نمادین و حسی را در این طراحی لحاظ کرد.
  وی با بیان اینکه برای طراحی اصولی و عملکردی تحت رویکرد زیبایی‌شناسی لازم است در ابتدا آسیب‌ها برطرف شود تا زیبایی بتواند خود را نشان دهد، افزود: از جمله این آسیب‌ها می‌توان به آسیب‌های کالبدی، فعالیتی، معنایی، زیست بوم، منظر، کارکردی، دسترسی و اجتماعی نام برد.
  به گفته عرفانی، در این تحقیق از نرم‌افزار رویت و تیردی مکس استفاده شده و آزمودن مفاهیم نظری در موقعیت‌های واقعی و حل مشکلات ملموس صورت گرفته است. بنابراین طراحی بر اساس زیبایی‌شناسی صوری و نمادین جهت ارتقای کیفیت پیاده راه مسیر زرگنده انجام شده است.

  **9491**1601**

  برچسب ها

  Leave your comment