Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  پنس:پس از دریافت اطلاعات درباره سعودی ها تصمیم می گیریم

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش خبرنگار ایرنا، مایک پنس روز سه شنبه در گفت و گو با واشنگتن پست که این روزنامه نگار عربستانی مقتول با این رسانه آمریکایی هم کار می کرد، قتل خاشقچی را وحشیانه توصیف کرد و به خانواده و همکاران او تسلیت گفت.
  وی قتل خاشقچی را حمله به مطبوعات آزاد و مستقل دانست و افزود: دولت ما مصمم است از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای روشن شدن این مساله استفاده کند. رئیس جمهوری ترامپ پیش از این نگرانی خود را درباره خبرهای جعلی ابراز کرد و به همین دلیل وزیر خارجه خود را به منطقه فرستاد.
  معاون اول ترامپ با یادآوری اینکه جینا هاسپل رئیس سازمان جاسوسی آمریکا اکنون در ترکیه به سر می برد، اظهار کرد: ما می خواهیم حقایق روشن شود و پس از آن به سراغ کسانی می رویم که مسئول هستند تا پاسخگو شوند.
  پنس تصریح کرد: زمانی که این تمام حقایق را در اختیار داشته باشیم، رئیس جمهوری تصمیم خود را براساس ارزش های مردم آمریکا و منافع ملی اتخاذ می کند.
  وی در عین حال به روابط حدود 60 ساله آمریکا با سعودی ها اشاره کرد که در دوره ترامپ محکمتر شده است و گفت: ما با عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه در مقابله با ایران به عنوان کشور حامی تروریسم کار می کنیم.
  معاون اول ترامپ خاطرنشان کرد: ما به دنبال راهی برای پاسخگو نگهداشتن کسانی هستیم که در این قضیه دخیل بوده اند، اما ابتدا باید ما و جهان از آنچه که اتفاق افتاده است، اطمینان حاصل کنیم.
  پنس که سعی کرد از هرگونه موضع گیری مشخص علیه سعودی ها اجتناب کند، اضافه کرد: وقتی مدیر سیا باز گردد و شواهد دیگری که از منابع مختلف همچون ترکیه به دست آورده ایم، به جمع بندی خواهیم رسید. مطمئنا آمریکا این مساله را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.
  وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون به شواهدی دست یافته اید که نشان دهد محمد بن سلمان در این ماجرا دخیل بوده است، گفت: نمی خواهم درباره این مسایل صحبت کنم، بهتر است پس از جمع بندی و بازگشت رئیس سیا این کار را انجام دهیم.
  معاون اول رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد: این قتل وحشیانه بدون پاسخ آمریکا نمی ماند و باید انتظار پاسخ جامعه بین المللی به آن را هم داشته باشیم اما می خواهیم بفهمیم چه اتفاقی افتاده است.
  پنس برای چندمین بار اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهوری ترامپ کاملا مشخص کرده است، پس از تعامل با جامعه اطلاعاتی ترکیه و عربستان سعودی و همچنین کشورهای دیگری در سراسر جهان که به دنبال حقایق هستند، تصمیم گیری خواهد شد.
  وی در پاسخ به این سوال که آیا تحریمی علیه خانواده سلطنتی سعودی اعمال خواهید کرد یا خیر هم گفت: تصمیم گیری در این باره با رئیس جمهوری آمریکا است و او به خوبی روشن کرده است که ابتدا باید بدانیم چه اتفاقی افتاده است.
  معاون اول ترامپ به خانواده خاشقچی و جهان اطمینان داد در جهت ارزش ها و منافع آمریکا تصمیم گیری خواهند کرد.
  جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی که با روزنامه واشنگتن پست هم کار می کرد در دهم مهرماه امسال وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه شد اما هرگز از آن خارج نشد.
  مقامات سعودی پس از نزدیک به 10 روز سکوت و کتمان ماجرا، لب به اعتراف گشودند و قتل وی را در این مکان دیپلماتیک تایید کردند اما تا کنون جسد این مقتول به دست نیامده است.
  رئیس جمهوری آمریکا در مواضع ضد و نقیض همواره بر اهمیت قراردادهای چند صد میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان تاکید کرده و خواسته است این مساله تاثیری بر ادامه این قرارداد نداشته باشد.
  سناتورهای آمریکا همچون رند پال به صراحت گفته اند که این قتل وحشیانه نمی تواند بدون نظر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده باشد و خواستار توقف فروش سلاح و همچنین تعویض ولیعهد سعودی شده اند.
  عربستان از این سلاح ها در کشتار مردم یمن استفاده می کند که از سال 2015 تا کنون هزاران کودک را به خاک و خون کشیده است.
  اروپام*1429

  برچسب ها

  Leave your comment