Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  پمپئو: مسئولان قتل خاشقچی را تحریم می‌کنیم

  چهار شنبه, 02 آبان,1397

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مایک پمپئو عصر سه شنبه به وقت محلی این مطلب را در نشست خبری که در محل وزارت خارجه آمریکا برگزار شد، مطرح کرد. وی افزود: وزارت خارجه برای یافتن حقایق با کنگره و کشورهای دیگر همکاری خواهد کرد تا مسئولان قتل جمال خاشقچی شناسایی شوند. دولت همچنین اقدامات مناسب را با توجه به اطلاعاتی که در اختیار آمریکا است، انجام می دهد.

  وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه برخی از افراد مظنون را از طریق سرویس های اطلاعاتی و وزارت خارجه شناسایی کرده ایم، ادامه داد: اقدام لازم را علیه این افراد انجام می دهیم از جمله روادید ورود به آمریکای این افراد را لغو می کنیم.

  پمپئو اضافه کرد: با وزارت خزانه داری همکاری می کنیم تا تحریم هایی را علیه افرادی که در این قتل دخیل بوده اند، اعمال کنیم. این اقدامات آخرین مجازات نخواهد بود و تدابیر جدیدی را ادامه خواهیم داد تا مسئولان این حادثه را پاسخگو نگه داریم.

  وی تصریح کرد: به روشنی گفته ایم که این اقدامات خشونت بار برای ساکت کردن خاشقچی را قبول نمی کنیم. ما تعامل قوی با پادشاهی سعودی داریم اما من و رئیس جمهوری از این وضعیت راضی نیستیم.

  وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه همکاری استراتژیک ما با سعودی ادامه خواهد یافت، گفت: این اتحاد استراتژیک می تواند آن ها را برای پاسخگو کردن عاملان قتل خاشقچی حمایت کند.

  در ادامه اظهارات پمپئو خبرنگاری پرسید: رئیس جمهوری اقدام سعودی ها را بدترین سرپوش گذاشتن در تاریخ خوانده است، چه اقدامات بیشتری در نظر دارید؟

  وی درباره خاشقچی هم گفت: ما به اطلاعات خود نگاه می کنیم تا تصمیم های ما مبتنی بر حقایق باشد. اطلاعات رسیده از ترکیه را ارزیابی می کنیم و بعد افرادی که مسئول هستند را پاسخگو خواهیم کرد. ما با کنگره کار می کنیم و با متحدانمان در گرداگرد جهان صحبت کردیم که آمریکا معتقد است قتل خاشقچی جز اقدام وحشتناک بار نبوده است.

  خبرنگار دیگری پرسید: با توجه به صحبت های رئیس جمهوری درباره این که اقدام سعودی ها بدترین سرپوش بوده است، آیا هنوز به بن سلمان به عنوان یک شریک اعتماد دارید یا ممکن است بن سلمان هم خودش جزو سرپوش گذاران بوده و باید موقتا کنار برود؟

  وزیر خارجه آمریا پاسخ داد: ما در حال فهمیدن حقایق هستیم، به مرور که حقایق روشن شود درباره کسانی که مسئول قتل خاشقچی بودند و کسانی که در توطئه چینی دخیل بوده اند، تصمیم می گیریم.

  پمپئو خاطرنشان کرد: امیدواریم ظرف 48 تا 72 آینده به حقایق تازه ای درباره خاشقچی دست یابیم.

  خبرنگار دیگری این گون سوال خود را مطرح کرد که اردوغان گفت یک قتل وحشیانه بوده است، سعودی ها می گویند که تلاشی بود که خاشقچی را برای مدت دو روز در یک مکان مخفی نگاه دارند، داستانهای آنها مداوم عوض می شود، آیا فکر می کنید سعودی ها هنوز پنهان کاری می کنند، آیا فکر می کنید گمراه شده اید؟

  رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا پاسخ داد: من درباره آنچه با ولیعهد سعودی صحبت کرده ام اظهارنظر نمی کنم. من درباره کاری که وزارت خارجه می تواند انجام دهد، صحبت کردم. ما باید خودمان اطلاعات را به دست آوریم و قضاوت درستی داشته باشیم.

  پمپئو افزود: همان طور که گفتم تمام منابع اطلاعاتی به ما کمک خواهند کرد؛ هر اطلاعاتی که به دست ما برسد، ارزشیابی خواهیم کرد. ترک ها خیلی همکاری کردند، ترک ها به ما گفتند که سعودی ها هم با آنها همکاری کرده اند.

  وی با رد ادعای دسترسی به یک نوار ویدئویی یا صوتی از خاشقچی در کنسولگری عربستان، تصریح کرد: آمریکا کسانی که مسئول هستند را پاسخگو خواهد دانست و رئیس جمهوری به این مساله متعهد است.

  وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا لایحه ای که قرار است به کنگره ارسال شود، پس از انتخابات میان دوره ای خواهد بود یا پیش از آن، گفت: چارچوب زمان بندی در اختیار رئیس جمهوری است.

  اعتراض هیات کوبایی

  پمپئو همچنین به اعتراض هیات کوبایی در سازمان ملل علیه سوءاستفاده آمریکا از این سازمان هم واکنش نشان داد و گفت: هفته گذشته هیاتی از دیپلمات های کوبا در یک نشست سازمان ملل بداخلاقی کرد و نشان دادند که هیچ گونه اغماضی برای مخالفان سیاسی خود قائل نیستند.

  وی افزود: من نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتم تا ببینیم چه اقداماتی علیه این رفتار کوبایی ها انجام داده است و مطمئن شویم دیگر این اتفاق روی نخواهد داد.

  استقبال از انتخابات افغانستان

  وزیر خارجه آمریکا همچنین به انتخابات مجلس افغانستان اشاره کرد و افزود: ما از میزان شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان خوشحالیم و به نیروهای امنیتی افغانستان تبریک می گوئیم که این انتخابات را به خوبی برگزار کردند.

  وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ما با کمیسیون برگزاری انتخابات برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال آینده هم همکاری می کنیم.

  خبرنگار دیگری پرسید: انتخابات افغانستان خیلی منحصر به فرد بود اما پاکستان همچنان به اشتباهات خود ادامه می دهد، بعضی گزارش ها می گویند که پاکستان پشت کشته شدن یک ژنرال بود. اگر پاکستان سیاست های خود را عوض نکند، اقدام بعدی آمریکا چه خواهد بود؟

  وزیر خارجه آمریکا گفت: من توانستم با نخست وزیر جدید پاکستان دیدار کنم و برای آنها روشن کردیم که سیاست آمریکا در قبال آسیای مرکزی تغییر نکرده است. انتظار ما این است که پاکستان پناهگاه تروریست ها در مرزهای غربی نباشد و اگر پاکستان با صداقت این کار را نکند باید پاسخگو شود.

  پمپئو تصریح کرد: همه می خواهند که در افغانستان آشتی و صلح وجود داشته باشد اما با وجود پناهگاهی برای طالبان، شبکه حقانی و دیگر تروریست ها در داخل پاکستان، نمی توان به این هدف دست یافت.

  کاروان مهاجران

  پمپئو همچنین به حرکت کاروان مهاجران از مرزهای مکزیک به سوی آمریکا اشاره و اضافه کرد: این اقدام تمامیت مکزیک و روند مهاجرتی آن را نقض می کند، ترامپ نمی پذیرد که این اتفاق برای آمریکا بیفتد.

  وی به میزان مهاجرت به آمریکا هم اشاره کرد و گفت: در سال یک میلیون نفر اجازه مهاجرت قانونی می گیرند و در این کشور حدود 33 میلیون مهاجر قانونی حضور دارند، کسانی که می خواهند به آمریکا بیایند به صورت قانونی بیایند تا زندگی بهتری در آمریکا داشته باشند.

  وزیر خارجه آمریکا با تکرار توطئه تروریسم در میان این کاروان افزود: مشخص نیست که چه افرادی دراین بین هستند، خیلی از آنها مورد سوء استفاده قاچاقچیان قرار می گیرند.

  پمپئو اظهار کرد: آمریکا یک پیام برای این کاروان یا هر کاروان دیگری که به سوی آمریکا حرکت کنند، دارد و آن این است که به هیچ وجه برای ورود غیر قانونی به آمریکا موفق نخواهید شد.

  خبرنگاری درباره کاروان مهاجران سوال کرد که به منتقدان خود چه می گوئید وقتی شمار مهاجران را کاسته اید؟

  وزیر خارجه آمریکا درباره مهاجرت گفت: آمریکا درباره مهاجرت دست و دلباز بوده است و مهاجران قانونی تمام وسایل قانونی را در اختیار دارند و می توانند به کشورهای دیگر هم مهاجرت کنند.

  پمپئو افزود: رئیس جمهوری باید تمامیت آمریکا را حفظ کند و مرزهای ما امن باشد. این وظیفه دولت آمریکا است که اطمینان حاصل کند که چه افرادی وارد کشور می شوند و با انرژی و برنامه این کار را ادامه می دهیم.

  برچسب ها

  Leave your comment