Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  وزیر ارتباطات: نگاه انحصارگرا در پلتفرم ها کشنده خلاقیت است

  دوشنبه, 10 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از ایرنا

  به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی در دیدار با سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و‌ پرورش، اعضای شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی جشنواره کودکآنلاین با اشاره به گسترش فضای مجازی و تاثیر مهم آن بر آینده بشریت اظهار کرد: امروزه فضای مجازی، فضایی بزرگ‌ برای شکوفایی محسوب می شود که اقتصاد، اشتغال، درآمدزایی و خلاقیت آن شکل می گیرد بنابراین باید نسل آینده را متناسب با این ظرفیت تربیت کنیم.
  وی با اشاره به این که فضای مجازی در همه جای دنیا مخاطراتی را در کنار مزایا برای افراد در بردارد، خاطرنشان کرد: تهدیدهای فضای مجازی مختص کشور ما نیست بلکه همه کشورها با آن مساله دارند اما برای آن راهکارهایی اندیشیده اند.
  آذری جهرمی درباره سند اینترنت و کودک نیز توضیح داد: برای حل این آسیب ها کمیته ای تشکیل شد تا طبق مطالعه میدانی و تطبیقی، منطبق با سایر کشورها عمل کنیم بنابراین در این راه از همه دستگاه ها مانند وزارت دادگستری و آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و نیروی انتظامی درخواست همکاری کردیم.
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ورزشگاه آزادی در حوزه فضای مجازی و دغدغه های ایشان، خاطرنشان کرد: از این بیانات به این نتیجه رسیدیم که به این حوزه ورود کنیم و آتش به اختیار باشیم، اما بر اساس تعریف وزارتخانه، ادعای محتوایی نداریم بنابراین اگر کسی متولی شود، محتوا را به او واگذار می کنیم و کنار او می مانیم چون موضوع کودک و نوجوان و فضای مجازی، یک موضوع ملی و دغدغه همه ماست.
  وی تصریح کرد: ظرفیت ارائه محتوا، ارتقای دانش والدین، تولید محتوای مناسب، ابزارهای مدیریتی و نظارتی در فضای مجازی و آموزش عمومی به همه خانواده در یک زنجیره قرار دارند که تجمیع آنها نهضت تولید محتوا در فضای مجازی را شکل می دهد.
  آذری جهرمی با اشاره به جشنواره کودکآنلاین خاطرنشان کرد: در این جشنواره فعالیت سمن ها در وزارت ورزش و جوانان، اقدامات ترویجی، مشارکت هنرمندان در معرفی جشنواره و لزوم مشارکت آموزش و پرورش در حمایت از ترویج و راه اندازی تولید وب سری‎ها دیده می شود.
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در بخشی از سخنان خود در حضور متولیان آموزش و پرورش کشور، درباره مجموعه حلقه اکوسیستم برای کودک و نوجوان بیان کرد: نگاه انحصارگرا در پلتفرم‌ها کشنده خلاقیت است که امکان دارد رشدی را رقم بزند اما کل اکوسیستم را نابود می کند و ضررده باشد.

  **کودکان نباید تک بعدی تربیت شوند
  وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست با اشاره به فعالیت وزارتخانه متبوعش در استفاده از ظرفیت های ارتباطی در «پروژه رسانه تعاملی سینا» اظهار کرد: اگر خانواده آموزش و پرورش به وسیله این رسانه با یکدیگر تعامل داشته باشند، بسیاری از مسائل حل می شود.
  اشاره بطحایی به پروژه ای است که با هدف کاستن فاصله میان خانواده‌ها، اولیای مدارس و دانش‌آموزان اجرا می شود تا پیام‌ها بی‌واسطه به خانواده‌ها و مخاطبان برسد.
  وی افزود: کودکان و نوجوانان نباید تک بعدی تربیت شوند برنامه های مکمل نیز نباید مانع از دانش ، شناخت و کسب مهارت های زندگی باشد.

  **دبیر جشنواره کودکآنلاین: این رویداد همگرا کننده است
  سیدجمال هادیان دبیر جشنواره کودک آنلاین نیز در این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده و استقبال هنرمندان، مسوولان و مردم از جشنواره خاطرنشان کرد: این رویداد همگراکننده است و وزارت ارتباطات، در این بین به عنوان شتاب دهنده عمل می کند. پس هر فرد و تشکلی که ایده ای جذاب با قابلیت تجاری شدن دارد، می تواند به کودکآنلاین بپیوندد.
  وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد محتواهای ویدئویی متعلق به بزرگسالان است یا ایرانی نیست، تصریح کرد: امیدواریم جشنواره کودکآنلاین بتواند این آمار را برگرداند و سهم ما در تولید محتوا برای کودک را بیشتر کند.
  هادیان با اشاره به سهم آموزش و پرورش در ارتقای جشنواره کودکآنلاین تصریح کرد: نشست صمیمانه گروهی از نوجوانان با وزیر ارتباطات ما را به آگاهی بیشتری از میزان شناخت این نسل از فضای مجازی رساند و باید این نسل را بیش از پیش جدی گرفت.
  بر اساس این گزارش، در این نشست حسین شیخ الاسلامی دبیر کمیته علمی و محتوایی جشنواره کودکآنلاین، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز حضور داشتند که مطالبی را عنوان کردند.
  جشنواره وب سری و فیلم کوتاه کودکآنلاین با ریاست وزیر ارتباطات و حمایت همراه اول در بهار 98 برگزار می شود. این جشنواره برای تولید محتوای مناسب ویژه کودکان و نوجوانان برای فضای مجازی به عنوان یک شتابدهنده عمل خواهد کرد و بستری برای ایجاد فرصت های نو و شناسایی استعدادها و حمایت از آنها برای تولید محتوای تصویری ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است.
  علمی*م.ش* 2017

  برچسب ها

  دفترمشق نوجوان
  Leave your comment