Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  واکنش سران احزاب ترکیه به قتل خاشقچی توسط آل سعود

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، با گذشت چهار روز از اعتراف آل سعود به قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری، هنوز عاملان و آمران این جنایت هولناک به طور رسمی معرفی نشده اند و در این راستا نحوه رفتار دولت ترکیه در پیگیری امنیتی ـ قضایی این جنایت و معرفی افراد دخیل در این ماجرا نیز مورد بحث قرار گرفته است.
  کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در نشست هفتگی نمایندگان این تشکیلات سیاسی در مجلس به موضوع قتل خاشقچی پرداخت و اظهار کرد: بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول پس از گذشت 10 روز از زمان حادثه انجام شده و باید سوال کرد که چرا و با چه دلیلی این تعلل و تاخیر صورت گرفته است؟
  وی خروج محمد العتیبی سرکنسول عربستان از ترکیه را در این شرایط و بدون هیچ مزاحمتی سوال برانگیز خواند و با اشاره به این که وی مطلع و حاضر در صحنه قتل خاشقچی بوده و آشکارا این جنایت را انکار کرده است، گفت: مقامات دولتی ترکیه مدعی هستند که سرکنسول مصونیت دیپلماتیک دارد و این در حالی است که در مواقع این چنینی، این مصونیت موضوعیت ندارد.
  مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و عمر چلیک سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکه در مصاحبه اخیر خود در پاسخ به خبرنگاران تاکید کرده اند که به دلیل مصونیت سیاسی ـ دیپلماتیک، امکان ممانعت از خروج العتیبی و یا بازداشت وی وجود نداشته است.
  قلیچدار اوغلو به شدت از رفتار حزب حاکم ترکیه در مواجهه با قتل این روزنامه نگار عربستانی انتقاد کرد و گفت: ماموران آل سعود به ترکیه آمده و با ورود به ساختمال کنسولگری، خاشقچی را کشته و این قاتلان در ادامه به راحتی از کشور خارج شده اند چرا که پول نقش مهمی در این میان بازی کرد و حیثیت افتخار آمیز ترکیه را با پول به بازی گرفتند.
  وی تاکید کرد: زمانی که موضوع پول در میان باشد، خروج قاتلان نیز به راحتی از کشور رخ می دهد و این یعنی بازی کردن با آبرو و حیثیت دولت ترکیه.
  دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه نیز طی سخنرانی در نشست گروهی این تشکیلات سیاسی در مجلس ترکیه گفت: همه ما طی روزهای گذشته پیگیر اخبار قتل خاشقچی توسط حکومت ریاض بودیم که این اقدام حکومت آل سعود به واقع یک جنایت علنی بود.
  وی افزود: این که جسد خاشقچی کجاست؟ هنوز معلوم نیست و هنوز مشخص نیست که با دستور چه کس و یا کسانی این جنایت رخ داده؟ اما همه اسناد نشان می دهد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در پشت این جنایت بوده است.
  وی بر محاکمه عاملان و آمران قتل خاشقچی تاکید کرد و ادامه داد: باید مشخص شود که محمد بن سلمان در کجای این جنایت قرار گرفته است و انتخاب شهر استانبول برای انجام این جنایت و دیگر اسرار پشت پرده این حادثه تلخ نیز باید آشکار شود.
  دوغو پرینچک رهبر حزب وطن ترکیه نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اولوسال مدعی شد که ماموران تجسس ترکیه در جریان بازرسی ساختمان کنسولگری، تکه هایی از جنازه خاشقچی را از داخل چاه موجود در باغچه این مرکز دیپلماتیک پیدا کرده اند.
  مرال آکشنر رهبر حزب نیک ترکیه نیز طی نشست گروهی این تشکیلات سیاسی در مجلس ترکیه به انتقاد از رفتار دولت ترکیه در برخورد با عاملان جنایت خاشقچی پرداخت و گفت: دیکتاتور کشوری علیه ترکیه رجز خوانده و به حقوق حاکمیتی ترکیه حمله می کند اما دولت کشور ما به راحتی اجازه خروج سرکنسول سعودی را که دستش به خون جنایت خاشقچی آلوده است، می دهد.
  وی افزود: حقایق به دست آمده توسط ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه از جنایت خاشقچی، در رسانه های آمریکایی و یا از توییتر ترامپ منتشر شد و این نشان می دهد که دولت، پاسخ گویی درباره تعرض به حریم و حق حاکمیت کشور ترکیه را به غربی ها واگذار کرده است و حال ادعای اقتدار می کند.
  آکشنر به سخنان اردوغان مبنی بر همکاری با پادشاه عربستان در ماجرای کشف حقایق قتل خاشچی اشاره کرد و گفت: چرا باید به پادشاه عربستان کمک کنید و آیا این رفتار حاکی از بهره مندی شما از پول های نفتی عربستان به منظور حق سکوت نیست؟
  تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب اسلامگرای سعادت نیز به خبرنگاران گفت: حادثه قتل خاشقچی یک فاجعه است و به نظرم عربستان نمی تواند به راحتی بر سر این ماجرا سرپوش بگذارد.
  وی تاکید کرد: وقوع چنین جنایتی در جهان اسلام و آن هم توسط یک حکومت اسلامی زمینه ساز تولد تفکری به غایت منحرف از اصل اسلام را فراهم می کند.
  به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه روز گذشته در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه با فاش کردن جزئیات قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد آل سعود گفت که همان طوری که اعلام کرده ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهیم ماند و باید عاملان این قتل در ترکیه محاکمه شوند.
  وی با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.
  رییس جمهوری ترکیه با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.
  اردوغان با انتقاد از صدور دیرهنگام اجازه بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اضافه کرد: الان مشخص نیست که جسد خاشقچی کجاست.
  وی با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقچی به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است؟ و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند.
  رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.
  وی با بیان این که حادثه به طور یقین با نقشه انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقچی شد.
  وی ادامه داد: ما از ادعای اعلام شده در باره او قانع نشده ایم.
  اردوغان اضافه کرد: اظهارات سلمان بن عبدالعزیز را صادقانه می دانم ولی این جنایت باید از طرق یک هیات بی طرف بین المللی و به صورت عادلانه بررسی شود و دیگران و ناظران نیز این موضوع را بررسی کنند.
  وی تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و از پادشاه عربستان دعوت می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، این 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.
  جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرده بود، پس از ورود به کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.
  نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقامات عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقامات آل سعود به مدت 18 روز مدعی خروج خاشقچی از ساختمان کنسولگری و بی اطلاعی از سرنوشت او شدند.
  حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.
  همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 نفر از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.
  هنوز از جسد خاشقچی روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت معرفی نشده اند.
  خاورم/1905**1144

  برچسب ها

  Leave your comment