Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  هپاتیت را جدی بگیریم

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، به عبارت دیگر هر چند علویان رییس شبکه هپاتیت کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از چگونگی شکل گرفتن این روز اظهار بی اطلاعی می کند و یاد آور می شود که روز 27 جولای( 6 مرداد) از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان « روز جهانی هپاتیت» نامگذاری شده است اما با این حال از اینکه یک روز دیگر را هم در کشور به هپاتیت اختصاص داده اند اظهار خرسندی و از آن به عنوان امری مثبت استقبال می کند.
  محمود نبوی رییس سابق اداره هپاتیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در خصوص چرایی نامگذاری روز اول آبان به نام روز اطلاع رسانی هپاتیت می گوید: معاونت بهداشتی این وزارتخانه از سال 91 روزهای مختلفی تحت عناوین روز ملی اطلاع رسانی برای بیماری های مختلف در نظر گرفته است که در این چارچوب اول آبان به عنوان روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت موسوم شده است.
  هر چه که هست به قول دکتر علویان باید این روز را غنیمت شمریم و برای هپاتیت اطلاع رسانی کنیم به ویژه که به ایام اربعین حسینی نزدیک می شویم و عده زیادی راهی کربلا برای زیارت. اینکه خطر ابتلا به هپاتیت A در سفر کربلا با توجه به وضعیت بهداشت نه چندان مطلوب عراق وجود دارد و زائران نه تنها باید در شستن دست ها، تهیه و مصرف آب و غذای سالم دقت لازم را داشته باشند که واکسن هپاتیت A را هم قبل از سفر تزریق کنند.
  فقط واکسن یاد شده نکته ای دارد و آن این است که اثر بخشی واکسن هپاتیت Aحداقل به یک ماه، زمان نیاز دارد لذا تزریق آن باید یک تا 2 ماه قبل از سفر انجام شود.
  اهمیت تزریق واکسن هپاتیت A وقتی مورد توجه است که دکتر مسعود مردانی، رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار می دارد که 20 درصد جمعیت کشور در معرض ابتلا به نوعی بیماری عفونی حاد کبد یا بیماری ویروسی هپاتیت A (یرقان) هستند، افغانستان، پاکستان و عراق از جمله کشورهایی به شمار می آیند که از شیوع بالایی در مورد بیماری هپاتیت A برخوردارند. به همین دلیل به افرادی که قصد سفر به این کشورها را دارند توصیه می شود حتما با مشورت پزشک واکسن هپاتیت Aبزنند.

  **علایم هپاتیت A
  خستگی، تب، تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال و زردی پوست یا چشم‌ها از علائم هپاتیت A است و باید در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه شود.
  دکتر مردانی، دوره نهفتگی یرقان یا هپاتیت نوع A را به طور متوسط چهار هفته بیان می کند و به این معنی که اگر شخصی با این ویروس تماس داشته باشد حداقل چهار هفته طول می کشد تا علایم بیماری در او ظاهر شود و از اواخر این دوران، دفع ویروس از مدفوع شروع می شود و تا یک هفته بعد از ایجاد زردی، ادامه دارد.
  گفته می شود که هر سال حدود 5/1 میلیون مورد ابتلاء به هپاتیت A در سراسر جهان وجود دارد و این بیماری در مناطقی از جهان که وضعیت بهداشتی ضعیفی دارند و آب سالم به اندازه کافی در دسترس نیست رایج تر است. در کشورهای در حال توسعه حدود 90درصد کودکان تا سن 10 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند اما در بزرگسالی مصون هستند.
  بیماری حاد هپاتیت A در سال 2010 منجر به مرگ 102 هزار نفر شد.
  مسافران عتبات عالیات فقط با مشکل هپاتیت نوع A یا یرقان مواجه نیستند بلکه خطر هپاتیت نوع B هم برای آنها وجود دارد.
  دکتر علویان در این خصوص می گوید: هر وسیله ای که با خون سرو کار داشته باشد، می تواند این بیماری را منتقل کند اما این بیماری از طریق دست دادن، بوسیدن و هوا منتقل نمی شود، بلکه از طریق تماس خونی غیربهداشتی منتشر می شود.
  وی عنوان می کند: قمه زنی و استفاده مشترک از قمه می توانند از علل انتقال ویروس هپاتیت ویروسی B و C باشند که معمولا در محیط های شلوغ و غیر بهداشتی منتقل می شود و هر سال در ایام عزاداری شاهد مواردی از ابتلا به این بیماری ها هستیم و اینکه برخی از عزاداران هم از قمه مشترک استفاده می کنند که انتقال هپاتیت را دو چندان می کند.
  دکتر علویان همچنین اضافه می کند که فرایند قمه زنی و پاشیده شدن خون به اطراف هم می تواند باعث انتقال بیماری هپاتیت به اطرافیان شود و حتی افرادی که قمه نمی زنند و در نزدیکی فرد قمه زن هستند هم در معرض خطر هستند.
  تمام اینها در یک سمت است و اینکه 60 درصد هموطنان ما از ابتلا به هپاتیت B خود خبر ندارند نیز یک سمت. اینکه حدود یک میلیون و 400 هزار تن در کشور تخمین زده می شود که هپاتیت B داشته باشند و موقع انجام اموری مثل آزمایش خون ، شناسایی می شوند.
  این ها گفته نشد که هموطنان از سفر به عتبات عالیات حذر کنند بلکه این مطالب برای آن است که بیماری همیشه در کمین است و راه های پیشگیری نیز در اغلب مواقع ساده اما به نظر پیش پا افتاده.
  به التهاب و تورم کبد، هپاتیت می گویند. هپاتیت ویروسی در اثر ویروس های مختلفی ایجاد می شود که منحر به تورم کبد می شود. مهم ترین انواع هپاتیت ویروسی ، هپاتیت های B ، A و C است که نوع B و C به دلیل مزمن شدن از اهمیت زیادی برخوردار است.
  پژوهشم**1776**1552

  برچسب ها

  Leave your comment