Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  هم تاریخ هم طبیعت

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  دور گردون دست ماست

  هم تاریخ هم طبیعت

  کودک و نوجوان > آثار نوجوانان - همدان، شهر بوعلی سینا و باباطاهر است و شهر شیر سنگی و گنج‌نامه و غار علی‌صدر. غار علی‌صدر یکی از غارهای آبی زیبای جهان است؛ اما اگر ورودی‌اش به شکل کوه باقی‌ می‌ماند خیلی دلرباتر می‌شد.

  در حال حاضر بیش‌تر شبیه پاساژی است که در دل کوه آشیان کرده است و از پاساژ راهی به درون غار تعبیه شده باشد. بعد از قایق‌سواری کوتاهی، پیاده‌روی آغاز می‌شود. باید حدود 150 پله را بپیمایی و حواست باشد به سنگ‌ها دست نزنی، که اگر دست بزنی، دیگر رشد نمی‌کنند. تالار هزارقندیل بسیار زیباست. هم نورپردازی‌اش و هم نحوه‌ی رسوبِ‌ سنگ‌هایش.

  اگر روزی گذارت به همدان افتاد، نکند لالجین را فراموش کنی که یک دنیاست. درست است که آثار تاریخی ندارد، فروشگاه زنجیره‌ای ندارد و فقط تک‌وتوک بقالی و نانوایی و دیزی فروشی دارد. آن‌جا دنیای سفال است، سرتاسر خیابان مغازه‌های سفال‌فروشی است و زیرزمینشان هم کارگاه ساختشان. از همه رنگ و همه نوع.

  حالا می‌رسیم به بحث سوغاتی همدان. سوغاتی همدان سیر و انگشت‌پیچ و حلوازرده و حلوا معجون و شیره‌ی انگور و نان کماج و نان برساق است. می‌دانم صحبت‌ از این چیزهای خوشمزه خیلی هوس‌انگیز است، اما این چیزهای خوشمزه کمی توضیح لازم دارند.

  انگشت‌پیچ به زبان ساده می‌شود گز مایع. حلوازرده و حلوا معجون و شیره‌ی انگور هم مثل انگشت‌پیچ مایع‌اند و بسیار خوشمزه. نان کماج هم یک جور کلوچه است. اما نان برساق چیز دیگری است. شبیه نان شیرمال گرد است و مثل دونات باید سرخ شود.

   

  الیکا عباس‌زادگان از تهران

  عکس: مجتبی مرتجی

  برچسب ها

  Leave your comment