Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نیویورک تایمز: پرونده خاشقچی شهرت عربستان را زایل کرد

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش روز سه شنبه ایرنا از نیویورک تایمز، صعود محمد بن سلمان ولیعهد عربستان یک موهبت برای اسرائیل بود. او درصدد مقابله با ایران بود. او توجه زیادی به قضیه فلسطین نداشت و از او به عنوان فردی یاد می شد که قادر است طرح صلح ترامپ را به فلسطینیان تحمیل کند. و هرچند عربستان هنوز روابط دیپلماتیک رسمی با اسراییل ندارد اما شاهزاده جوان سعودی آشکارا درباره منافع مشترک دو کشور صحبت کرد.
  اکنون، درحالی که عربستان سعودی برای رد کردن اتهامات دست داشتن محمد بن سلمان در قتل یک مخالف تقلا می کند، اسرائیل،امارات متحده عربی وسایر متحدان شاهزاده در سراسر منطقه در این خصوص نگران شده اند که لطمه به او می تواند طرح ها و اولویت های آنها را واژگون سازد.
  تحلیلگران می گویند اتهامات مطرح شده مبنی بر اینکه شاهزاده عربستان دستور قتل جمال خاشقچی را داده است از هم اکنون تاثیرهایی برای اسرائیل داشته و تلاش آن برای ایجاد یک ائتلاف بین المللی علیه نفوذ منطقه ای ایران - اولویت مهم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - را عملا متوقف کرده است.
  'دانیل بی. شاپیرو' سفیر سابق آمریکا در اسراییل گفت: نیاز هست که عربستان در کانون این ائتلاف باشد. در حال حاضر اما بسیار بعید است که هیچ یک از اعضای کنگره یا رهبران کشورهای اروپای غربی با ولیعهد عربستان برای رایزنی پشت یک میز بنشینند.
  روز دوشنبه، افشاگری ترکیه درباره پرونده خاشقچی شدت گرفت و این کشور اعلام کرد که پس از کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان دراستانبول ، سعودی ها یک بدل با لباسهای آقای خاشقچی را بیرون فرستادند. این افشاگری تردیدهای تازه ای در خصوص توضیح عربستان مبنی بر کشته شدن تصادفی خاشقچی در زد و خورد ایجاد کرد.
  پاسخ های متغیر عربستان به تلاشهای این کشور برای مهار این مساله ضربه زده و در حالی که افشاگری های تازه ترکیه توضیحات عربستان را زیر سوال برده است، ضربه شدیدی به شهرت و اعتبار عربستان و محمد بن سلمان وارد شده است. خسارت پایدار به موضع عربستان می تواند بر مناقشه های خاورمیانه ازلیبی تا یمن تاثیر داشته باشد و کار دولت ترامپ برای ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطین و ایجاد ائتلافی چندجانبه بر ضد ایران را نیز دشوارتر خواهد کرد.
  'لینا خطیب'رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در موسسه 'چتم هاوس'گفت: چیزی که در منطقه شاهدش هستیم، ابراز وفاداری به عربستان سعودی است اما چیزی که در زیر این ابراز وفاداری پنهان می شود، نگرانی واقعی در میان متحدان نزدیک عربستان درباره وجاهت رژیم کنونی و درباره تاثیرات رفتار آن بر منطقه است.
  هیچ کشور عربی به اندازه امارات، آمال منطقه ای خود را به آمال عربستان گره نزده است. رهبران امارات امیدوار بودند که از طریق هماهنگ کردن برنامه های خود با همسایه بزرگتر، می توانند از توان عربستان به نفع خود استفاده کنند.
  امارات در یمن کنار عربستان می جنگد و در جستجوی مکانهای دیگری برای عقب راندن ایران هم هست. هر دو کشور همچنین برای برخورد با اخوان المسلمین متحد هستند. هر چند لطمه به شهرت عربستان از جذابیت آن به عنوان یک شریک می کاهد اما امارات سرمایه گذاری زیادی روی این رابطه کرده که نمی تواند آن را رها کند.
  'امیلی هوکایم' تحلیلگر خاورمیانه موسسه بین المللی مطالعات راهبردی گفت:برای امارات، مشارکت با عربستان دارای ماهیتی راهبردی است و سرمایه گذاری امارات بطور خاص روی محمد بن سلمان است که دیدگاههای داخلی و منطقه ای او باامارات بیش از سایر اعضای خاندان پادشاهی هماهنگ است. بنابراین، این سرمایه گذاری برای امارات قابل کنار گذاشتن نیست هر چند هزینه های سیاسی و اعتباری این رابطه روشن تر می شود و مدیریت این مساله از این پس یکی از مسائل امارات است.
  از سوی دیگر، لکه دار شدن نام محمد بن سلمان موهبتی برای دشمنان عربستان است.ترکیه نیز سود برده است و اردوغان رئیس جمهور اسلامگرای این کشور از این مساله برای زایل کردن شهرت محمد بن سلمان - رقیبی که خود را رهبر جهان اسلام می داند - استفاده کرده است.
  'تاد توری' از مقامات سابق سازمان سیا گفت:از این رو ترک ها اکنون مجبورند که هر چه دارند رو کنند و بطور حتم بیشترین استفاده را از این مساله می کنند و تا جایی که بتوانند محمد بن سلمان را به دنبال خود می کشند.
  همچنین ایران و متحدانش در جهان عرب هم از لکه دار شدن نام محمد بن سلمان خشنود هستند چرا که عربستان را شریک طرح های آمریکا در منطقه می دانند که با آن مخالف هستند.
  'راندا اسلیم' تحلیلگر موسسه خاورمیانه گفت:درحالی که قطری ها، ترکها و سایراسلامگراها تقریبا هلهله شادی سر داده اند،ایرانی ها و متحدان آنها تا حد زیادی ساکت بوده و یک دیدگاه بلندمدت استراتژیک داشته اند. آنها از هیچ چیزی بیش از شکست کامل اتحاد بین آمریکا وعربستان خوشحال نمی شوند.
  وی افزود: ایرانی ها فکر می کنند که اگر آمریکا او (بن سلمان) را رها سازد ، او به سمت روسیه ، چین و به سمت محور ما می آید. این رویای بلندمدت آنها بوده است که عربستان را از پروژه آمریکایی - صهیونیستی جدا کنند.
  متحدان ایران شامل دولت سوریه، برخی نیروهای سیاسی در عراق ، حزب الله لبنان و حوثی ها در یمن، نیز دلیلی برای افزودن بر اتهامات علیه بن سلمان نمی بینند.
  اسلیم گفت: وقتی می بینید که دشمنان شما خودشان را نابود می کند چه نیازی هست که شما اقدامی انجام دهید؟ آنها کنار می نشینند و از نمایش لذت می برند.
  اما برای کشورهای کوچکتر منطقه مانند بحرین و کویت و کشورهای فقیرتر مانند اردن ومصر ، کار کم خطرتر اعلام حمایت ازمتحد خودشان عربستان و یا سکوت با امید گذشتن این بحران است زیرا راه دیگری ندارند.
  'عبدالخالق عبدالله'استاد علوم سیاسی از امارات گفت: فکر می کنم که محمد بن سلمان صرفنظر نکردنی است و باید امیدوار باشیم که از این ماجرا بطور پخته تر خارج شود و بنابراین باید با او کار کرد او حاضر خواهد بود و پادشاه به او اعتماد دارد و باید قبول کنیم که محمد بن سلمان ماندنی است.
  اروپام**1078**1590

  برچسب ها

  Leave your comment