Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نگاه‌های سلیقه‌ای اثر هنری را قربانی منافع جناحی می‌کند

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، حسن نوزادیان طراح، تصویرگر و عضو انجمن تصویرگران ایران، سالهاست که در حوزه نشر و انیمیشن در حال فعالیت است. انیمیشن «عباس دوران» ساخته رضا میرکریمی و پروژه بومی سازی بازی کارتی «دژ» (Citadels) از تصویرگری‌های اخیر این هنرمند است.
  نوزادیان با اشاره به موفقیتِ انیمیشن‌های فیلشاه و عباس دوران، گفت: ما در حوزه سخت افزار مشکلات جدی نداریم، همچنین هنرمندان ایرانی صاحب ایده و اندیشه هستند و در تخصص نیز، همتراز کشورهای پیشرفته قرار دارند ولی در شیوه مدیریت و تخصیص منابع دچار مشکل هستیم.
  نوزادیان با اشاره به تحمیل نگاه‌های غیرکارشناسی، گفت: ایده‌ها و طرح‌های هنری بسیاری با قابلیت موفقیت‌های بین المللی، قربانی اندیشه های جناحی در ایران می شوند و سرمایه گذاران، تهیه کنندگان و ناشران به دلیل نداشتن تفکر برون مرزی تنها به دنبال رفع نیازهای مقطعی هستند. آنها تلاش می‌کنند تا تنها پاسخگوی رقابت‌های درون گروهی باشند و متاسفانه بسیاری از ایده ها در یک رفتار سلیقه ای به بار نمی نشیند.
  وی با انتقاد از نبود مدیریت شفاف در پروژه‌های تصویرگری، گفت: تجربه شخصی من نشان داده است که از کار کردن با پروژه های بزرگ که به دنبال ایجاد سر و صدا در کشور هستند پرهیز کنم چون با اهداف غیر هنری وارد کار می شوند و پس از مدتی که بهره برداری کوتاه مدت خود را کردند کار نیمه تمام رها می شود.
  تصویرگر انیمیشن عباس دوران، با اشاره به پروژه‌های متعدد بی سرانجام در کشور، افزود: پروژه انیمیشن یک روند طولانی مدت است که احتیاج به چندین ماه حمایت مالی از اعضای گروه دارد، درحالی که امروزه فضای بی اعتمادی میان تصویرگران با سفارش دهندگان حاکم است و همین امر سبب سختی کار شده است.
  نوزادیان با گلایه از حقوق مادی و معنوی هنرمند طراح در پروژه های کتاب های کمیک استریپ (مصور)، گفت: دستمزد طراح در مقایسه با میزان سودآوری و زحمات یک پروژه، غیرمنطقی است و نبود ثبات، سبب شده است بعضی از کارها پس از اتمام نتوانند در بازار حضور پیدا کنند؛ همین عوامل موجب شده است که طراح ریسک انعقاد قرارداد به شکل حق السهم از فروش پشت جلد را نپذیرد و با دریافت مبلغی ناچیز کل حقوق مادی و معنوی خود را واگذار کند.
  این تصویرگر با اشاره به تاثیر منفی تقلید از آثار خارجی در طراحی‌های ایرانی گفت: نشان دادن فرهنگ و تاریخ ایرانی باید یکی از دغدغه‌های طراحان باشد. باید با به کارگیری تجربه های بین المللی به ریشه های فرهنگی ایران بازگردند تا بتوانیم کارهایی در سطح جهانی با قالب بومی ارائه دهیم.
  فراهنگ**9031** 9053

  برچسب ها

  Leave your comment