Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نهضت امام حسین(ع) چه درس‌هایی برای بشریت دارد؟ موضوع مستند پرس‌تی‌وی

  چهار شنبه, 02 آبان,1397

   به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از جدیدترین مستند پرس‌تی‌وی با موضوع «اربعین» در حضور پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما و جمعی از مستندسازان کشور امروز(چهارشنبه دوم‌آبان‌ماه) در ساختمان معاونت برون‌مرزی رسانه‌ملی برگزار شد. مستند «اربعین، حقیقت جاری» به کارگردانی محمدرضا محمدی‌نجات و تهیه‌کنندگی واحد تولید مستند شبکه پرس‌تی‌وی رونمایی و سپس با حضور جمعی از مستندسازان کشور، روند تولید و ابعاد گوناگون تولید این مستند معرفی و بررسی شد.

  این مستند در گفتگو با صاحب‌نظران آشنا با واقعیت‌های جهان امروز و فعالان عرصه مبارزه با ظلم و تبعیض، راه‌حل‌ها و راهکارهای مناسب برای حل مشکلات و معضلات زندگی امروز بشر را با استفاده از ظرفیت‌های قیام امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان در کربلا مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد و از ظرفیت‌های رویداد بزرگ اربعین در گردآوردن صاحبان اندیشه‌های ظلم‌ستیز و دیگراندیش جهان سخن می‌گوید.

  محمدرضا محمدی نجات کارگردان مستند «اربعین، حقیقت جاری» تصریح کرد: جدیدترین مستند پرس‌تی‌وی، مستندی است درباره چالش‌های پیش‌روی شبه امروز به شکل عام فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و زبان و... آدم‌های مختلف از کشورهای متفاوت را در برابر این پرسش قرار دهیم که نهضت امام حسین(ع) چه درس‌هایی می‌تواند به ما بدهد تا برای مواجهه و مبارزه با مشکلاتی که بشر امروز به شکل عام با آن روبروست و چه راه‌حل‌هایی را می‌تواند به ما ارائه دهد؛ این کلام، حرف بزرگی است که سعی کرده‌ایم وارد مصادیق بشویم.

  وی افزود: این مستند را سال گذشته در راهپیمایی اربعین حسینی همراه با جمعیتی از سیاه‌پوست‌های آمریکایی، مسیحیان روسی و مسلمانانی که در جوامع غربی زندگی می‌کنند ساخته‌ایم. این‌ها سعی کردند نگاه خودشان را به مسائل مبتلا به خودشان و درس‌هایی که می‌توانند از قیام امام حسین(ع) و ارزش‌هایی که در پیاده‌روی اربعین وجود دارد را بیان کنند. سعی کرده‌ایم از عوامل ساختاری جذاب و مستندگونه، حرف‌هایمان را شیوا و تأثیرگذار به مخاطب انتقال دهیم. البته در این بین نباید از توجه پرس‌تی‌وی به این نکات آموزنده و موردنیاز بشریت غافل شویم که در دنیای امروز به عنوان تنها رسانه اصلی انگلیسی‌زبان به رسالت رسانه‌ای خودش عمل می‌کند.

  گفتنی است، مستند «اربعین، حقیقت جاری» جمعه چهارم آبان ساعت 18:30 از شبکه پرس‌تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه شنبه در ساعت‌های 02:30 و 11 و یکشنبه ساعت 17 پخش می‌شود. این مستند محصول سال 2018 شبکه پرس‌تی‌وی است.

  روح الله رضایی مدیر تولید مستند "اربعین، حقیقت جاری" تصریح کرد: مستندهای اربعین که عمدتا ساخته شده گونه گزارشی داشته اما مستند پرس تی وی گزارشی و خبری نیست و داستانی و روایی است. این مستند اربعین را به مثابه یک فرهنگ معرفی کرده است.

  محمدرضا محمدی نجات تاکید کرد: تصور نداشتم که یک چنین نتیجه خوبی عایدمان می شود. چیزی که از من خواسته شده مناسک و آیین های راهپیمایی اربعین حسینی را به تصویر بکشیم. اما ما سعی کردیم پرتو این حرکت عظیم را از همراهان خارجی(میهمانان افق نو) این نگاه فطری و آزادی خواهی را منعکس کنیم.

  کارگردان مستند "اربعین، حقیقت جاری"، افزود: ایده فیلم روی میز مونتاژ شکل گرفت؛ هرآنچه تصویربرداری شد در آنجا با رنگ آمیزی های استاندارد کیفی اتفاق افتاد. از هیچ صحنه و محتوای آرشیوی استفاده نکردیم که ارجاع به گذشته نباشد و هرآنچه که در راهپیمایی اربعین حسینی اتفاق افتاد را مخاطب می بیند.

  نادر طالب زاده پژوهشگر و مستندساز درباره ویژگی های این مستند خاطرنشان کرد: ما سالانه یک کنفرانس افق نو که بیشترین میهمانان مان آمریکایی هستند در سال گذشته اربعین برگزار کنیم که مسلمانان سیاه پوستان انتخاب شدند که در مظلومیت هستند. کسانی که هنرمند و در کار رپری فعالیت دارند بیایند و این خیل عظیم پیاده روی اربعین را به عینه ببینند و آن ها خودشان این حرکت بزرگ را در آمریکا به رخ بکشند.

  وی تاکید کرد: برایمان مهم این بود چه کسانی را بیاوریم و با ماجرای کربلا آشنا کنیم که یک سوغات غنی با خودشان به آمریکا ببرند و این مستند مقدمه ای بر تاثیرگذاری اربعین در جهان است.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  Leave your comment