Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نمایشگاهی که به تعاونی ناشران استان واگذار شده/ کتابفروشانی که نگران رکود هستند

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  نمایشگاهی که به تعاونی ناشران استان واگذار شده/ کتابفروشانی که نگران رکود هستند
   
  به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان از ٩ تا ١٥ آبانماه در اصفهان برگزار می‌شود. نمایشگاهی که به گفته مدیرکل ارشاد اسلامی استان اصفهان ٥٣ ناشر از استان اصفهان و در کل ٧٠٠ ناشر کشوری در آن ثبت‌نام کرده و ٤٠٠٠ عنوان کتاب در آن عرضه می‌شود. 

  حجت اسلام والمسلمین محمدعلی انصاری صبح امروز چهارشنبه_ دوم آبان ماه_ در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان گفت: از اصلی‌ترین حوزه‌های فرهنگی در کشور حوزه نشر و کتاب است. هرچه از عمر و سرگذشت کتاب می‌گذرد با وجود همه رقبا، چیزی از ارزش کتاب کم نمی‌شود. کتاب یکی از راه‌های قوی کردن فرهنگ هر کشوری است. همه باید تلاش کنند کتاب در کشور به عنوان ابزار و یار در جامعه جا بیافتد. این امر به راههای مختلف امکان‌پذیر است. یکی از این راه‌ها در دسترس بودن کتاب برای عامه مردم است.

  وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب حرکت مهمی است که در همه دنیا مرسوم است. در کشور ما نیز پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نگاه ویژه‌ای به حوزه کتاب شده است که نمایشگاه استانی استان اصفهان نیز در همین راستا حرکت می‌کند. در این نمایشگاه به تناسب ظرفیت و توان هر استان ناشران مختلف حضور دارند. اصلی‌ترین هدف برگزاری نمایشگاه کتاب ارائه آسان کتاب به علاقمندان و ایجاد فضای پرشور و هیجان در بخش کتاب و حمایت از ناشران استانی است.

  انصاری یکی از سیاست‌های مورد تاکید در نمایشگاه کتاب استان اصفهان را رونق بخشیدن به نشر در استان اصفهان و راهی برای ارائه بهتر کتاب در استان اصفهان دانست و تاکید کرد: این نمایشگاهها باید زمینه‌ای برای رونق کار فعالان این حوزه در استان اصفهان باشد  که توانمندی‌های خودشان را نشان دهند. چندسالی است به دلایل مختلف نمایشگاه کتاب در استان اصفهان برگزار نشده است. از همان سال گذشته دغدغه فعالان بخش کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که این رویداد بزرگ و مهم دوباره در اصفهان برگزار شود.

  وی خاطرنشان کرد:رویداد مهم در برگزاری نمایشگاه کتاب امسال واگذاری این نمایشگاه به بخش خصوصی و تعاونی ناشران استان اصفهان بوده است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها حمایت کننده این نمایشگاه است. شرکت تعاونی ناشران استان اصفهان نیز در این تنگنای وضغپعیت اقتصادی و گرانی کاغذ برگزاری نمایشگاه کتاب را برعهده گرفتند.

  با این حال کتابفروشان اصفهان با یک تصمیم جمعی به دلیل رکودی که اعتقاد دارند این نمایشگاه ایجاد می‌کند در آن شرکت نمی‌کنند.

  صمصام شریعت (مدیر کتابفروشی کمند) در این رابطه به ایبنا می‌گوید: من هم مثل دیگر کتابفروش‌ها در این نمایشگاه شرکت نمی‌کنم چون اوضاع فروش کتاب اصلا خوب نیست و نمایشگاه هم به بی‌رونقی کتابفروشی‌ها دامن می‌زند.

  البته این تحریم با نوشتن نامه هم همراه بوده است. نامه خطاب به دست اندرکاران فرهنگی شهر بوده است.

  کتابفروشی‌های کوچک چهارباغ نیز اعتقاد دارند فروش کتاب برای آن‌ها در حالی که ناشران باتخفیف در آن کتاب می‌فروشند سودی برای کتابفروشی‌ها در این اوضاع بی‌رونق کتاب ندارد.

  برچسب ها

  Leave your comment