Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نشانه های پسابحران در سوریه

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  با عادی شدن شرایط در بیشتر مناطق سوریه، اخبار منتشره از این کشور و گزارش های رسانه های مختلف حاکی از آن است که رفته رفته زمینه ها برای ثبات و آرامش بیشتر یکی پس از دیگری در حال فراهم شدن است و این گام ها در نهایت به بازگشت شرایط پیش از بحران در سوریه منجر خواهد شد.
  در روزهای اخیر انتشار اخباری چون بازگشایی گذرگاه های مرزی با کشورهای همسایه، تلاش برخی کشورها برای بازگشایی سفارتخانه های خود در دمشق، افزایش ارزش 'لیره' سوریه در برابر ارزهای معتبر، رایزنی برخی کشورها برای بازگشت سوریه به 'اتحادیه عرب'، برگزاری نمایشگاه بازسازی سوریه، اعلام آمادگی سوری های مقیم خارج برای مشارکت در بازسازی، بازگشت آوارگان در داخل و خارج به خانه و کاشانه خود ، تلاش برای راه اندازی فرودگاه 'حلب'، سفر اتباع برخی کشورهای خارجی به سوریه و گفت و گو در خصوص اعزام زایران ایرانی همه و همه گویای یک موضوع مهم است و آن تلاش های همگانی برای بازگشت دوباره آرامش و امنیت به سوریه و بازسازی آن پس از بحران هشت ساله علیه این کشور است.

  ** بازگشایی گذرگاه های مرزی با کشورهای همسایه
  سوریه از اسفند ماه 1389 شاهد بحران ناشی از توطئه برخی کشورهای منطقه، آمریکا و رژیم صهیونیستی بود که به همین خاطر از روزهای اول بحران این گذرگاه ها ناامن و در ادامه با تشدید بحران به طور کلی بسته شد و اکنون پس از هفت سال بار دیگر می رود که فعالیت گذرگاه ها با توافق دولت های همسایه بازگشایی و فعالیت های آن شکل عادی به خود بگیرد.
  سوریه با پنج کشور به ترتیب از شمال شامل ترکیه ، شرق عراق ، جنوب اردن ، فلسطین اشغالی و لبنان مرز مشترک دارد و در جریان بحران این کشور به غیر از گذرگاه مرزی با لبنان، تقریبا سایر گذرگاه های مرزی سوریه بسته بود.
  در هفته گذشته پس از رایزنی های انجام شده بین دولت اردن و سوریه تنها گذرگاه موجود بین دو کشور به نام 'جابر – نصیب' بازگشایی و با استقرار مراکز مرتبط با امور ورود و خروج مسافر و بار از آن، فعالیت های این گذرگاه پس از چند سال وقفه از سر گرفته شد.
  ارتش سوریه تابستان امسال در جریان عملیات گسترده در سه استان جنوبی این کشور موفق شد تروریست های مستقر در آنها را که در چند سال اخیر این مناطق را اشغال کرده بودند، وادار به تسلیم ، مصالحه و بخشی را نیز سرکوب کند که به دنبال آزادی این مناطق هفته گذشته گذرگاه مزبور بازگشایی شد.
  با گشایش این گذرگاه برای اولین بار شماری از اردنی ها ضمن شادمانی به سوریه سفر کرده و به گشت و گذر در خیابان ها و مراکز تفریحی و تجاری این کشور پرداختند.
  علاوه بر گذرگاه نصیب - جابر بین سوریه و اردن در هفته گذشته طی مراسمی گذرگاه مرزی بین سوریه و رژیم صهیونیستی نیز که تنها راه ارتباطی مناطق اشغالی سوریه با این کشور است ، با حضور مقام های سوری ، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و اهالی روستاهای اشغالی سوریه در اطراف 'بلندی های جولان' بازگشایی شد.
  از این گذرگاه به صورت موردی و با هماهنگی های لازم و برای اموری مانند رفت و آمد دانشجویان، بیماران، انتقال محصولات کشاورزی سوری های مناطق اشغالی به سرزمین مادری استفاده می شود.
  'ابراهیم الجعفری' وزیر خارجه عراق نیز در جریان سفر 23 مهر ماه 1397 خود به دمشق ضمن دیدار با مقام های عالی رتبه این کشور از جمله 'بشار اسد' رییس جمهوری و 'ولید المعلم' همتای سوری خود در خصوص راه های توسعه و گسترش روابط دو جانبه ، افق های پیش رو در این زمینه و بازگشایی گذرگاه های مرزی بین دو طرف، گفت و گو کرد و با توجه به شتاب سوریه برای طی دوران پسابحران و استقرار دولت جدید عراق به نظر می رسد به زودی مقدمات بازگشایی گذرگاه های مرزی بین دو کشور نیز فراهم می شود.
  به طور کلی بازگشایی برخی گذرگاه های مرزی سوریه با کشورهای همسایه را باید در اولین قدم نشانه بازگشت آرامش و امنیت به این کشور ذکر کرد که موجب شده تا روند امور علاوه بر داخل در مرزها نیز رفته رفته شکل عادی به خود گرفته و نتایج و فواید سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آن نیز به مرور ظهور و بروز یابد.
  در همین حال چنین اقداماتی را باید به نوعی پیروزی سوریه به عنوان یکی از کشورهای مهم محور مقاومت در کنار ایران، لبنان و عراق بر بحران هشت ساله به شمار آورد که موجب شده تا مسوولان سوری اکنون به جای مدیریت بحران به دنبال رسیدگی به امور پسابحران باشند تا به مرور اوضاع در این کشور شکل عادی به خود بگیرد و سوریه بار دیگر به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار در جهان عرب و منطقه غرب آسیا در آن نقش آفرینی کند.

  ** تلاش برخی کشورها برای بازگشایی سفارتخانه های خود در دمشق
  کشورهای زیادی در جریان آغاز بحران در سوریه به دلایل مختلف از جمله خصومت و یا نگرانی از آینده اوضاع این کشور اقدام به بستن سفارتخانه های خود در دمشق کردند.
  برخی از سفارتخانه ها از جمله عربستان ، قطر و امارات در ابتدای بحران سوریه که با برگزاری برخی اجتماعات اعتراض آمیز بسته شدند و سفرای آنان دمشق را ترک کردند و شماری نیز به دلیل ناامن شدن اوضاع و از بین رفتن زمینه ها جهت مناسبات دوجانبه و کاهش روابط مجبور به خروج از پایتخت سوریه شدند.
  سفارتخانه هایی هم که با وجود بحران در سوریه به فعالیت های خود ادامه دادند، بارها از سوی تروریست ها با خمپاره و یا بمب گذاری تهدید شدند تا شاید آنها نیز با تعطیلی فعالیت ها، به طور کلی دولت سوریه را منزوی کرده و آن را به مرحله سقوط نزدیک کنند.
  در این ارتباط سفارت های روسیه و ایران در دمشق چند بار از سوی تروریست ها مورد حمله خمپاره ای قرار گرفت و چند بمب نیز در اطراف آن منفجر شد، ولی این کشورها همچنان فعالیت خود را در سوریه ادامه دادند و حتی با توجه به خلاء ایجاد شده بر میزان مناسبات و روابط خود نیز افزودند.
  اکنون با توجه به بازگشت آرامش به سوریه و به خصوص دمشق پایتخت سیاسی آن، کشورهای زیادی تمایل خود را برای بازگشایی سفارتخانه هایشان اعلام کرده اند، ولی برخی از آنان به دلیل سابقه دخالت در امور داخلی سوریه و یا مشارکت در بحران این کشور و حمایت از تروریست ها با واسطه گام برمی دارند و به نظر می رسد به دنبال بازگشایی دیگر سفارتخانه ها و نمایندگی های خارجی در دمشق در مرحله اول، زمینه برای بازگشت دوباره آنها ولی این بار با شرمندگی به خاطر پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریست ها فراهم شود.
  اسد رییس جمهوری سوریه نیز 11 مهر ماه در مصاحبه با 'صباح المحمد الصباح' سردبیر روزنامه 'الشاهد' و رییس مجموعه 'الدار الکویتیة للاعلام' از تمایل برخی کشورهای عربی و غربی برای بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه خبر داد.
  'انور عبدالهادی' مدیر بخش سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) نیز 27 مهر ماه در گفت و گو اختصاصی با روزنامه 'الوطن' چاپ سوریه گفت که کشورها به زودی سفارت خود در دمشق را بازگشایی خواهند کرد.
  وی تاکید کرد که تغییرات مهمی در ماه های آینده در موضع کشورها نسبت به سوریه رخ می دهد و به همین دلیل پیش بینی می شود که سفارتخانه های کشورهای عربی و دیگر کشورهای جهان، آغاز سال جدید میلادی در دمشق بازگشایی شود.


  ** افزایش ارزش لیره سوریه در برابر ارزهای معتبر
  ارزش واحد پول هر کشوری در داخل و خارج از آن نشانگر میزان پیشرفت اقتصادی ، ثبات و امنیت آن کشور است و در همین ارتباط قبل از آغاز بحران هر دلار آمریکا با 47 لیره سوریه مبادله می شد و با آغاز بحران در روزهای اول به بالای 50 لیره رسید و در اوج بحران این رقم تا 570 لیره برای هر دلار نیز افزایش یافت.
  با برگشتن ورق اشغال شهرهای سوریه در ماه های اخیر و به دنبال آن آزادی شهرها و مناطق مختلف این کشور و بازگشت آرامش و امنیت به برخی شهرهای مهم، لیره سوریه نیز رفته رفته ارزش خود را دوباره باز می یابد و اکنون بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) این رقم اکنون به 436 لیره در برابر هر دلار رسیده که حاکی از روند افزایش ارزش لیر و بازگشت ثبات و امنیت به سوریه است.
  در همین حال به نظر می رسد با برخی تحولات آتی در سوریه و از سرگیری فعالیت های تجاری ، بازگشایی گذرگاه های مرزی و رونق دوباره، ارزش لیر در هفته های آینده به مراتب افزایش بیشتری یافته و شاید به زیر 400 لیره در برابر هر دلار نیز برسد.

  ** رایزنی برخی کشورها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب
  سوریه یکی از کشورهای مهم جهان عرب و از پایه گذاران اتحادیه عرب در سال 1945 بود. این کشور به خاطر استقلال در دیدگاه های خود به خصوص در سال های اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و نگاه متمایزش به آن، همواره به ویژه در طول جنگ تحمیلی 'صدام' علیه ایران و تحولات مربوط به فلسطین اشغالی با مشکلاتی مواجه بوده و از محور مقاومت حمایت کرده است.
  رایزنی های و گفت و گوهای برخی کشورهای مهم جهان عرب نیز در دهه های اخیر و به خصوص در سال های قبل از بحران برای همراه کردن دمشق در ارتباط با سیاست های مختلف جهان عرب نتوانست این کشور را متقاعد کند تا با آنان همراه شود و روی همین نگاه، آنان تصمیم گرفتند تا برای تغییر دیدگاه های سوریه نظام سیاسی این کشور را با بحران سراسر در سال 1389 و آغاز بیداری اسلامی در جهان عرب همراه کرده تا بتوانند به اهداف خود برسند که در راس این کشورها عربستان قرار دارد.
  با آغاز بحران در سوریه و رایزنی های انجام شده از سوی اتحادیه عرب برای اعزام هیات های مختلف به منظور گفت و گو با طرف های درگیری بحران در سوریه، اقدامات آنان به خاطر تاکید دمشق بر ادامه مقاومت در برابر تروریست ها منجر به نتیجه نشد و در نهایت عضویت این کشور در سال 2011 در این اتحادیه تعلیق و در ادامه نیز صندلی سوریه حتی در مقطع کوتاهی به برخی از مخالفان این کشور واگذار شد.
  البته کشورهایی مانند عربستان و امارات که از تروریست ها حمایت می کردند و پشت موضوع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب قرار داشتند ، هیچ وقت فکر نمی کردند که بعد از هشت سال مجبور خواهند شد تا برای بازگشت دوباره سوریه به این اتحادیه به وزیر خارجه بحرین چراغ سبز نشان دهند تا با همتای سوری خود در سازمان ملل دیدار و گفت و گو کند.
  اکنون که حامیان تروریست ها با هزینه 440 میلیارد دلاری نتوانستند به اهداف خود برای ساقط کردن نظام سیاسی سوریه برسند ، بار دیگر با شرمندگی به خاطر برخوردهای سال 2011 ، زمزمه هایی در خصوص ضرورت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مطرح شده است.
  'جاسم محمد جعفر' یکی از نمایندگان عراق، فروردین ماه از تلاش برخی کشورهای عربی برای عضویت دوباره سوریه در اتحادیه عرب خبر داد و تاکید کرد، بازگرداندن این کشور به وضعیت طبیعی خود در برقراری ثبات مرزها و تامین امنیت آن در مقابله با حملات تروریستی نقش بسزایی دارد.
  وی افزود که عراق، مصر، الجزائر و تونس با تمام توان از بازگشت سوریه به وضعیت طبیعی خود و عضویت دوباره این کشور در اتحادیه عرب حمایت می‌کنند.
  'انور قرقاش' وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز 17 خرداد ماه امسال در مصاحبه‌ با سایت اماراتی 'نشنال' اعلام کرد که تصمیم برای اخراج سوریه از اتحادیه عرب اشتباه بوده است .
  وی افزود: فکر می‌کنم بیرون انداختن سوریه از اتحادیه عرب اشتباه بود و به معنی آن بود که ما از هیچ اهرم سیاسی و هیچ کانال باز برخوردار نخواهیم بود و نمی‌توانیم یک برنامه عربی برای حل مسئله سوریه ارائه دهیم.
  مدیر بخش سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) نیز در گفت و گو با روزنامه سوری الوطن اعلام کرد که تلاش های زیادی از سوی عراق، مصر، عمان، کویت، الجزایر، تونس، سودان و موریتانی در جریان است که سوریه بار دیگر به اتحادیه عرب بازگردد و عضویت خود را بازیابد.

  ** برگزاری نمایشگاه بازسازی سوریه
  همزمان با برخی تحولات در سوریه برای بازگشت آرامش بیشتر به این کشور، مسوولان اقتصادی سوری نیز 11 مهر ماه چهارمین نمایشگاه بازسازی سوریه را با حضور 270 شرکت خارجی از 29 کشور آسیایی، اروپایی و آفریقایی در شهرک نمایشگاهی دمشق افتتاح کردند.
  پیشتر سه نمایشگاه دیگر در ارتباط با بازسازی سوریه در دمشق برگزار شده بود.
  شرکت های تخصصی شرکت کننده در این نمایشگاه بیشتر در زمینه های ساختمان، انرژی، بهداشت، آموزش، جهانگردی، کشاورزی، ارتباطات، تکنولوژی آب، امنیت و 'آی تی' تخصص داشتند و جمهوری اسلامی ایران نیز با 14 شرکت بزرگ در چهارمین نمایشگاه بازسازی سوریه حضور داشت.
  مقام های سوری بارها بر این نکته تاکید کرده اند که اولویت بازسازی این کشور به کشورهای دوست و طرف هایی اختصاص می یابد که در جریان بحران در کنار دمشق و نه مقابل آن بودند.

  ** بهره برداری از یک چاه نفتی در شرق سوریه
  قرار است در روزهای آینده 'عماد خمیس' نخست وزیر سوریه به همراه هشت وزیر کابینه برای اولین بار پس از هشت سال با هدف افتتاح طرح های خدماتی و توسعه و بازسازی و بهره برداری از یک چاه نفتی و نیز آغاز پروژه های جدید در زمینه آموزش به 'الرقه' و 'دیرالزور' در شرق سوریه سفر کند.
  این چاه نفتی پس از بهره برداری روزانه یک هزار و 100 بشکه نفت سوریه را تامین می کند و در منطقه ای قرار دارد که اکنون شماری از عناصر تروریست در اطراف آن مستقر بوده و نیروهای آمریکایی نیز در 19 پایگاه در اطراف آن حضور دارند.
  در سال های گذشته مناطق مزبور در اختیار تروریست ها بود که به دنبال عملیات ارتش سوریه آزاد و برای توسعه و بازسازی در اختیار نهادها و وزارتخانه های مرتبط از جمله وزارت نفت سوریه قرار گرفت.
  مهم ترین دخایر نفتی سوریه در شرق این کشور و در نزدیک مرزهای عراق قرار دارد و با استفاده از لوله نفت مزبور به بندر 'بانیاس' در غرب سوریه و کنار دریای مدیترانه منتقل می شود.

  ** اعلام آمادگی سوری های مقیم خارج برای مشارکت در بازسازی
  نظر به گستردگی خرابی ها در سوریه و میزان آن به خاطر هشت سال اقدامات تروریستی ، اشغال و به دنبال آن آزادسازی مناطق اشغالی از سوی ارتش این کشور که به دنبال زد وخوردهای سنگین بین دو طرف صورت گرفت و همچنین اقداماتی که تروریست ها برای بقای خود در مناطق اشغالی انجام داده بودند مانند حفر تونل در زیر خانه ها برای رفت و آمد ، خراب کردن دیوارها برای استقرار تک تیراندازها و تسهیل در عبور و مرور بین خانه ها به منظور جلوگیری از شناسایی و سرکوب و نظایر آن داشتند ، اکنون که بسیاری از مناطق مزبور آزاد شده است ، بازسازی آن نیازمند عزم و همت جمعی در درجه اول دولت و ملت سوریه و در مرحله بعدی مشارکت بین المللی است.
  البته در این ارتباط سوریه بارها بر حق خود در ارتباط با پیگیری حقوقی موضوع توطئه هایی که علیه این کشور از سوی برخی همسایه ها و کشورهای عربی و غربی در طول بحران اعمال شده، تاکید دارد و حتی نیروهای نظامی و امنیتی کشورهای همسایه و غیرهمسایه را در جریان بحران بازداشت کرده تا بتواند از آنها برای اثبات شکایت خود علیه این کشورها استفاده کند.
  اکنون جمعیت رسمی سوریه بیش از 25 میلیون نفر و بر اساس برخی گزارش ها رقمی در همین حدود نیز در کشورهای دیگر جهان از جمله آمریکای جنوبی زندگی می کنند.
  سابقه مهاجرت و حضور سوری ها در خارج مرزهای این کشور به زمان جنگ های داخلی سوریه در سال های 2012 تا 2014 باز می گردد که همین جنگ ها موجب شد تا شماری از سوری ها به برزیل ، آرژانتین و اروگوئه سفر کنند که بیشترین جمعیت سوری اکنون در برزیل حضور دارند.
  برخی از این افراد در ماه های اخیر به خاطر نزدیک شدن به پایان بحران در سوریه و برای برخورداری از تمکن مالی آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی سوریه اعلام کرده اند.

  ** بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه

  سوریه پیش از بحران دارای بیش از 25 میلیون نفر جمعیت بود که به دنبال آغاز بحران از اسفند ماه 1389 و اوج گیری آن در سال های 94 به بعد حدود نیمی از جمعیت این کشور آواره شهرهای دیگر سوریه به خاطر امنیت بیشتر از جمله دمشق ، سویدا و مناطق امن شدند.
  افزایش مهاجرت به دمشق تا حدی بود که در این شهر اجاره ها به شدت افزایش یافت و برخی از فرزندان سوری ها که در حاشیه این شهر سکونت داشتند، مجبور شدند تا برای فرار از وضعیت ناامنی موجود در منازل پدر و مادران خود در دمشق سکونت داشته باشند و اکنون وجود دارد برخی منازل در این شهر که در آن بیش از 15 نفر زندگی می کنند.
  حتی در اوایل بحران در سوریه برخی از پارک های این شهر شاهد حضور ساکنان مناطق مرکزی مانند 'حمص' و 'حماء' بودند که به خاطر ناامنی در آنها مجبور به آواره شدن و انتخاب دمشق برای سکونت شدند. با ناامن شدن پایتخت سوریه نیز در سال 1391 اهالی آن به سمت سویدا فرار کردند.
  اکنون از حدود 12 میلیون آواره سوری که حدود نیمی از آنان به خارج از این کشور رفته اند و نیمی دیگر در شهرهای امن سکونت دارند ، موج بازگشت به خصوص از کشورهایی مانند لبنان و اردن به سوریه به خاطر شرایط بد اردوگاه های آوارگان آغاز شده و دیگر افراد آواره در داخل این کشور نیز رفته رفته به خانه های خود بازمی گردند.
  مهم ترین مشکلی که اکنون برای آوارگان داخل سوریه وجود دارد، ناامنی ها در مناطق شمالی این کشور و حضور تروریست ها و عدم پایبندی آنان به توافق 'سوچی' است که در صورت اجرای بندهای 10 گانه آن و استقرار در مناطق عاری از سلاح، می توان انتظار داشت که بازگشت آوارگان سوری مستقر در ترکیه که برخی آمار آنان را تا 3 میلیون نفر نیز ذکر می کنند ، فراهم شود.
  مهم ترین مشکل این افراد در حال حاضر تخریب وسیع خانه های آنان از سوی تروریست ها و در جریان درگیری های ارتش با تروریست ها برای آزادسازی مناطق اشغالی بوده است که به نظر می رسد با کمک های لازم و آغاز رونق اقتصادی به خاطر انگیزه بالای مردم می توان بسرعت شاهد بازسازی آنها بود.

  ** تلاش برای راه اندازی فرودگاه حلب
  فرودگاه حلب دومین شهر سوریه از زمان بحرانی شدن اوضاع در شمال این کشور و اطراف شهر حلب، به خاطر رعایت امور امنیتی و محاصره تروریست ها در چند سال گذشته تعطیل بود.
  اکنون با توجه به آزادی بخش های زیادی از حلب و اطراف آن، برخی منابع نزدیک به مقام های دولتی از تلاش ها برای افتتاح و بازگشایی فرودگاه بین المللی حلب و از سرگیری پروازهای داخلی و خارجی به آن خبر می دهند.
  در این ارتباط اقدامات برای امور فنی فرودگاه و تجهیز آن به منظور ارایه خدمات به هواپیماها و استقرار بخش های مختلف امور قانونی ورود و خروج مسافران، در حال انجام است که با پایان آن و رفع برخی نگرانی های امنیتی در اطراف فرودگاه، پروازها به آن از سر گرفته می شود.
  شهر حلب دومین شهر بزرگ سوریه بعد از دمشق است و به عنوان پایتخت اقتصادی این کشور شناخته می شود. قبل از بحران بیشترین صنایع و کارخانجات در اطراف آن و شهرک های صنعتی نظیر 'شیخ نجار' مستقر بود که با حمله تروریست ها بخش هایی از آن غارت و به خارج منتقل شد و برخی از این صنایع اکنون با برطرف کردن مشکلات خود فعالیت های تولیدی خود را از سرگرفته اند.
  فرودگاه حلب با 3 هزار و 44 کیلومتر مربع مساحت در 10 کیلومتری این شهر و در شمال سوریه و 40 کیلومتری مرزهای ترکیه قرار داد.

  ** سفر اتباع برخی کشورهای خارجی به سوریه
  در هفته های اخیر سفر اتباع برخی کشورها به سوریه به دنبال آزاد سازی بخش های زیادی از این کشور از وجود تروریست ها، از سر گرفته شده که در همین ارتباط می توان به سفر اتباع اردن به دنبال بازگشایی گذرگاه مرزی جابر – نصیب در 50 کیلومتری دمشق اشاره کرد.
  اتباع اردن که از چنین اقدام بین دو کشور خوشحال به نظر می رسند و در زمان اعلام خبر آن اقدام به شادمانی کرده بودند ، در اولین تعطیلات پس از بازگشایی گذرگاه مرزی، راهی دمشق شدند و در کوچه و خیابان های این شهر به گشت و گذر پرداختند.
  ارزانی کالاها در دمشق ، وجود مراکز متنوع تجاری برای خرید ، وجود رستوران ها و فعالیت آنان تا پاسی از شب و برقراری امنیت در دمشق از جمله مواردی است که از سوی اردنی های بازگشته به کشورشان نقل شده است.
  گذرگاه مرزی بین سوریه و لبنان نیز که هیچ وقت در طول بحران هشت ساله این کشور بسته نشد، بلکه به خاطر بسته بودن دیگر گذرگاه ها فعالیت های آن به نوعی افزایش یافت و برخی مسافران با استفاده از فرودگاه بیروت، زمینی مسافت 100 کیلومتری تا دمشق را از طریق گذرگاه مزبور طی و وارد این شهر می شدند.
  در همین حال در هفته های اخیر گذرگاه موجود در مناطق اشغالی جولان نیز طی مراسمی بازگشایی شد و از این پس سوری های ساکن در این مناطق بر اساس هماهنگی های لازم و با نظارت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در منطقه حایل بین نیروهای سوری و رژیم صهیونیستی می توانند از طریق آن به سرزمین مادری خود تردد کنند.

  ** گفت و گو در خصوص اعزام زایران ایرانی به سوریه
  پیش از آغاز بحران سوریه در اسفند ماه 1389 هر سال بیش از یک میلیون و یکصد هزار زایر ایرانی با استفاده از 96 پرواز در هر هفته به این کشور سفر می کردند و شرکت های زیادی در این ارتباط فعال بودند.
  بر اساس برخی گزارش های موجود سفر زایران ایرانی به سوریه موجب شده بود تا زمینه افزایش فعالیت 25 بخش شغلی مانند هتل داری، حمل و نقل، رستوران ها، مراکز تجاری و تفریحی و نظایر آن در سوریه فراهم شود و اقتصاد این کشور در سایه این رفت و آمدها و سنت های موجود در بین ایرانیان برای خرید سوغات رونق بیشتری بگیرد.
  با آغاز بحران در سوریه به مرور به خاطر ناامن شدن آن و انتشار برخی خبرها به خصوص درباره اقدامات تروریستی در شمال سوریه و مرزهای مشترک این کشور با ترکیه، ابتدا سفرهای زمینی کاهش یافت و رفته رفته سفرهای هوایی نیز لغو شد.
  در همین ارتباط دو مورد گروگانگیزی زایران ایرانی که از حلب عازم دمشق بودند، موجب شد تا برخی از این زایران پس از ساعت ها اسارت با حفظ بعضی از مردان کاروان و غارت اموال و وسایل آنان آزاد شوند و همین امر موجب شد تا سفرهای زمینی به خاطر ناامن بودن مسیر لغو شود.
  البته برخی شنیده ها حاکی از آن است که زمینه اعزام دوباره و محدود زایران ایرانی به سوریه با توجه به بازگشت آرامش و امنیت به این کشور در برخی نشست های مقام های ذیصلاح در دو کشور مطرح شده ، ولی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و فراهم شدن چنین سفرهایی به برخی تضمین های امنیتی و آمادگی دو طرف بستگی دارد.
  در این ارتباط بر اساس شنیده ها قرار است مسیر ایران – ترکیه – سوریه به خاطر حضور تروریست ها و ناامن بودن حذف و مسیر جدید ایران – عراق – سوریه جایگزین آن شود تا زایران بتوانند ضمن زیارت عتبات مقدسه در شهرهای عراق از طریق مرزهای زمینی وارد سوریه شده و پس از آن عازم زیارت مکان های مقدس در این کشور شوند.
  نتیجه این که تمام این اقدامات گویای یک واقعیت است که سوریه با پشت سر گذاشتن هشت سال بحران نفس گیر مورد حمایت برخی از همسایه های خود و کشورهای غربی اکنون سربلند از آن بیرون آمده و می رود که با گذشت چند سال بار دیگر نقش تاثیر گذار خود را در جهان عرب ، منطقه غرب آسیا و محور مقاومت ایفا کند.
  از داود پورصحت
  خاورم*1436**1651

  برچسب ها

  Leave your comment