Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  نتیجه انتخابات مجلس افغانستان 29 آذرماه اعلام می شود

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش ایرنا، «عبدالبدیع صیاد» روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به مردم اطمینان داد که کمیسیون آرای پاک و تقلبی را از هم جدا خواهد کرد و اجازه نمی دهد که افراد متقلب با رای مخدوش وارد مجلس آینده افغانستان شوند.
  وی از نارسایی ها و مشکلات فنی که باعث زمان گیر شدن روند انتخابات و محروم ماندن شماری از افراد واجد شرایط در استفاده از حق رای خود ، عذر خواهی کرد و مسئولیت بخش زیادی از چالش های روز انتخابات را نیز به گردن نیروهای وزارت آموزش و پرورش انداخت که به عنوان مجری برای همکاری در رای گیری به این کمیسیون معرفی شده بودند.
  وی تأکید کرد که شماری از کارمندان وزارت آموزش و پرورش تهدید شده بودند که اگر در شعب اخذ آراء حضور پیدا کنند آن مراکز هدف حملات انتحاری قرار خواهند گرفت و به همین دلیل برخی مجریان رای گیری در روز انتخابات سر صندوق ها حاضر نشدند.
  رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که در مجموع چهار هزار و 900 مرکز رای گیری برای انتخابات فعال شدند که تاکنون آرای چهار هزار و 800 مرکز به دست کمیسیون رسیده است و 100 مرکز دیگر تا پایان وقت امروز آرایشان به ما خواهد رسید.
  با حذف استان قندهار از دور رقابت های انتخاباتی به علت مشکلات امنیتی پیش آمده و موکول شدن برگزاری انتخابات در این حوزه انتخابیه به هفته آینده ، کمیسیون اعلام کرده بود که پنج هزار و 100 مرکز رای گیری در روز انتخابات فعال می شود.
  وی با اشاره به این که ورود اطلاعات به سیستم های رایانه ای برای راستی آزمایی صحت آرا آغاز شده است گفت که درباره اعتبار یا عدم اعتبار آرایی که بارکد دستگاه بیومتریک ندارند بعد تصمیم گیری انجام خواهد شد که این نوع از آرا معتبر باشد یا خیر.
  شماری از احزاب سیاسی افغانستان دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی از کمیسیون انتخابات خواستند که آراء بدون ثبت در دستگاه بیومتریک را باطل اعلام کند و آنها اعتبار این دسته از آراء را نخواهند پذیرفت.
  کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان هم اعلام کرده است که تاکنون پنج هزار شکایت در این کمیسیون ثبت شده است و امروز سه شنبه آخرین روز برای ثبت شکایت هاست و از فردا روند رسیدگی به آنها آغاز خواهد شد.
  کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان گفته است که برای رسیدگی به هر شکایت زمانی تعیین شده که کمترین آن یک روز و بیشترین آن 30 روز در نظر گرفته شد.
  دسته بندی شکایت ها به معتبر یا نامعتبر خود زمان گیر است و هنوز معلوم نیست که کمیسیون در چه مدت و با چه روش و چه تعداد نیرو به این شکایت ها رسیدگی خواهد کرد و بخش مهم قبول نتایج این رسیدگی از سوی نامزدان و اقناع احزاب است.
  انتخابات مجلس افغانستان طی روزهای 28 و 29 مهر ماه گذشته در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان برگزار شد و استان های «قندهار» و «غزنی» هر کدام به ترتیب به دلیل امنیتی و اختلافات قومی از این روند باز ماندند.
  کمیسیون انتخابات افغانستان دیروز گفته بود که بجز استان های «قندهار»، «بادغیس» و آراء ریخته شده در روز دوم انتخابات؛ چهار میلیون تن در انتخابات رای داده اند.
  در دو روزی که انتخابات مجلس افغانستان جریان داشت؛ بیش از 200 حمله تروریستی انجام شد که 36 کشته و بیش از 120 زخمی برجای گذاشت و مسئول این حملات انتحاری، انفجار بمب مغناطیسی، مین کنار جاده و پرتاب راکت و خمپاره گروه طالبان محسوب می شود.
  آساق*291*1104**1337

  برچسب ها

  Leave your comment