Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  مقام سابق اطلاعات مرکزی آمریکا:سیا سرسپرده کاخ سفید است

  شنبه, 28 مهر,1397
  به گزارش ایرنا، «صدام حسین» رئیس جمهوری پیشین عراق که جوانی خود را در فقر گذرانده و از تحصیلات رسمی محروم بود، در بسیاری از جهات فرد نادانی بود. وی صدها و هزاران نفر از مردم خود را کشت و جنگی را با ایران به راه انداخت که جان 700 هزار نفر را گرفت که یک هزار نفر از آن ها از غیرنظامی بودند. او از سلاح های شیمیایی استفاده کرده و استحقاق لقب «قصاب بغداد» را داشت.»
  این بخشی از کتاب جان نیکسون تحلیلگر ارشد سازمان سیای آمریکا با عنوان «بازجویی صدام: تخلیه اطلاعاتی رئیس جمهور» است که در سال 2016 (96-1395) روانه بازار شد.
  نیکسون نخستین کسی بود که پس از دستگیری صدام در دسامبر سال 2003، از وی بازجویی کرد.
  وی در کتاب خود از فرآیند ناکارآمد سازمان سیا در تامین اطلاعاتی روسای جمهور و دیگر قانونگذاران انتقاد می کند. به نوشته وی، آژانس اطلاعاتی آمریکا آنقدر در پی راضی کردن رئیس جمهور-هر رئیس جمهوری- است که تقریبا همیشه آن پاسخی را به وی می دهد که می داند تمایل به شنیدن آن دارد.
  به گزارش نیویورک تایمز، نیکسون از ناکامی های این آژانس در تامین اطلاعات پیش از جنگ با عراق، به عنوان مدرکی دال بر این که سیا اغلب اشتباه می کند، استفاده کرده است.
  «تخلیه اطلاعاتی رئیس جمهور» هیزم به آتش انتقادها از ترامپ می ریزد و به هرکسی که انتظار دارد سیا در مقابل ترامپ بایستد، هشدار می دهد.
  صدام حسین بدون تردید یک دیکتاتور خون ریز بود اما مردی که نیکسون معرفی می کند برخلاف آن چه دولت «جرج دبلیو بوش» به عنوان بهانه برای توجیه اشغال عراق استفاده کرد، ماموریتی برای از بین بردن جهان نداشت.
  نیکسون می گوید که یافته های وی از بازجویی از صدام که تردیدهایی را در مورد توجیه هایی که دولت بوش برای آغاز جنگ با عراق ارائه می داد، از سوی مقامات ارشد سیا وکاخ سفید، نادیده گرفته شد. در این کتاب آمده است: «قانون گذاران در کاخ سفید و نیروهای طبقه هفتم سیا، نمی خواستند بشنوند که اساس بسیاری از دلایل تعقیب صدام، بر فرضیه های دروغین بوده است.»
  جدی ترین انتقاد نیکسون متوجه سازمان سیا است که آن را ماوای مردان سرسپرده ای می داند که تمایل بییش از اندازه ای به رضایتمندی کاخ سفید دارند.چیزی که به عقیده وی تا حد زیادی کیفیت اطلاعات ارائه شده توسط این سازمان را تحت تاثیر قرار داده است.
  گرایش به گزارشات اطلاعاتی سطحی بویژه پس از واقعه یازده سپتامبر، که دیگر تحلیلگران سابق سیا نیز در سال های اخیر از آن انتقاد کرده اند، این آژانس را بیش از پیش مستعد سوءاستفاده قرار گرفتن، سیاسی شدن و تکرار اشتباهاتی که در زمان گزارش برخورداری صدام حسین از سلاح های کشتار جمعی مرتکب شد، قرار می دهد.
  نیکسون می نویسد که در مورد پرونده عراق، «آژانس سیا به دنبال آن بود تا مثل همیشه آن چه رئیس جمهوری می خواهد را انجام دهد تا جایگاهی در نزدیکی کانون قدرت یافته و بودجه دریافتی خود را توجیه کند. این یک ضرورت نهادی بود.»
  به گزارش ایرنا، یکشنبه 14 دسامبر سال 2003 میلادی، 23 آذر 1382خورشیدی، صدام حسین دیکتاتورعراقی دستگیر و در در سال 2016 به دست آمریکا اعدام شد.
  اروپام**9418**2040

  برچسب ها

  Leave your comment