Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  مشاوران اردوغان: عاملان قتل خاشقچی باید در ترکیه محاکمه شوند

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، با آشکار شدن نقش آل سعود در قتل خاشقچی و اعتراف آل سعود به وقوع این جنایت در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول، اخبار و رویدادهای مرتبط با این روزنامه نگار همچنان موضوع داغ و محوری محافل سیاسی ترکیه است.
  مشاوران رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با انتشار مقالاتی در روزنامه ها و یا مصاحبه با شبکه های تلویزیونی به اظهار نظر درباره پرونده خاشقچی و گمانی زنی درباره وضعیت جنازه خاشقچی پرداخته و بر محاکمه عاملان و آمران این جنایت در ترکیه تاکید کردند.
  یاسین آکتای مشاور اردوغان، رییس امور بین الملل و معاون حزب حاکم ترکیه با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'عدالت، احیا می کند' در روزنامه ینی شفق نوشت: عملیات قتل خاشقچی از قبل طراحی و برنامه ریزی شده بود که این موضوع در سخنان دیروز رییس جمهوری ترکیه نیز مطرح شد.
  به نوشته آکتای، نتایج به دست آمده از تحقیقات قضایی ـ امنیتی نشان می دهد که یک روز پیش از این جنایت، عواملی از کنسولگری عربستان به جنگل بلگراد در اطراف استانبول رفته و چندین ساعت در آنجا بوده اند که این اقدام آنها نشان می دهد که بی تردید عملیات قتل و مخفی کردن جنازه خاشقچی از پیش برنامه ریزی شده است.
  این مقام نزدیک به رییس جمهوری ترکیه با مطرح کردن سوالاتی مبنی بر آیا 18 مامور قتل خاشقچی خودسرانه عمل کرده اند؟ آیا بدون گرفتن دستور از شخصی به منظور ارتکاب به چنین جنایتی ممکن است؟ این همه تلاش برای دفن کردن و یا مخفی کردن جنازه خاشقچی برای چیست؟ تحویل جنازه به یک همدست بومی ترکیه ای ادعا می شود ، این شخص کیست؟ و چرا توضیح نمی دهند؟ تلاش کرد تا در یادداشت خود بر این تاکید کند که جنایت هولناک قتل خاشقچی به صورتی دقیق از چند روز پیش طراحی شده و دستور قتل وی از سوی عالی ترین مقام های حکومت آل سعود صادر شده است.
  وی به انتصاب محمد بن سلمان به ریاست کمیته ای از سوی پادشاه برای اصلاح سازمان اطلاعات و نیز بررسی جنایت خاشقچی را 'فرسنگ ها دور از عدالت' خواند و نوشت: بی گمان نتایج درستی از این کمیته بیرون نخواهد آمد.
  رییس امور بین الملل حزب عدالت و توسعه ادامه داد: بی گمان طلب کردن عدالت و معرفی عاملان و آمران حقیقی این ماجرا از سوی ریاض، تاثیرات مثبتی برای حکومت آل سعود نه در کوتاه مدت بلکه در بلند مدت خواهد داشت.
  وی تصریح کرد: جاری ساختن عدالت در روند رسیدگی به پرونده خاشقچی از سوی عربستان، بی تردید به نفع خود آنها خواهد بود و همین طور که اردوغان نیز اشاره کرد، آمران و عاملان این جنایت به خصوص 15 مامور ارتکاب به جرم به دلیل انجام این اقدام در خاک ترکیه، باید در دادگاه های ترکیه محاکمه و مجازات شوند.
  سعادت اوروچ مشاور ارشد اردوغان با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'اگر ریاض به دنبال راه خروج است...!' در روزنامه استار نوشت: حکومت ریاض به دلیل ارتکاب به جنایت خاشقچی تحت فشار بی سابقه ای قرار دارد که تاکنون در هیچ دوره حاکمیت آل سعود محتمل چنین فشاری نشده است.
  وی اضافه کرد: محاکمه نکردن عاملان قتل خاشقچی و تلاش برای دور کردن نام نزدیکان پادشاهی عربستان از لیست متهمان جنایت، بی گمان مسیر شفافیت در پرونده قتل این روزنامه نگار عربستانی را به بن بست می کشاند.
  اوروچ سخنان دیروز اردوغان در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه را بسیار مهم و حاوی پیامی روشنی توصیف کرد و نوشت: اگر چه اردوغان نامی از عاملان و آمران این جنایت مطرح نکرد، اما آدرس آمر و یا آمران قتل خاشقچی را داد.
  به نوشته این مقام نزدیک به رهبر حزب حاکم ترکیه، صدور فرمان قتل خاشقچی از سوی مقامات عالی ریاض و برنامه ریزی قبلی این جنایت، همان طور که رییس جمهوری ترکیه نیز اشاره کرد، جای هیچ تردیدی ندارد.
  وی ادامه داد: ترکیه با درخواست محاکمه عاملان این جنایت در خاک خود، پیام مهمی به جهان صادر کرده و نشان داد که آنکارا به عنوان نماینده وجدان جهانی، پیگیری پرونده خاشقچی را رها نخواهد کرد.
  مشاور ارشد اردوغان تاکید کرد: تنها راه خروج ریاض از این بحران، همراهی با آنکارا در روند محاکمه متهمان مشخص شده در نتیجه تحقیقات قضایی ـ امنیتی ترکیه است.
  ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان نیز با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'سعودی ها دیگر با دهانشان پرنده بگیرند..!' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: جهانیان، اسناد و توضیحات مقامات آل سعود درباره قتل خاشقچی را باور نکردند و بر عکس، ترکیه جایگاهی بالاتر در افکار عمومی جهان به عنوان کشوری پیگیر شفافیت جنایت و عدالت خواهی به دست آورد.
  به نوشته چویک، ترکیه با قاطعیت پیگیر تحقیقات قضایی ـ امنیتی درباره قتل خاشقچی شد و واقعیت ها را به افکار عمومی منتقل کرد و با این اقدام، اسناد، توضیحات و بهانه های حکومت ریاض پوچ شد.
  این مقام نزدیک به اردوغان تاکید کرد: دستیابی به همه ابعاد ماجرای قتل خاشقچی و آشکار شدن چهره آمران این جنایت فقط و فقط با محاکمه عوامل ارتکاب قتل در دادگاه ترکیه امکانپذیر است و گر نه مسیر رسیدگی به این پرونده مسدود و یا منحرف خواهد شد.
  ییغیت بولوت از دیگر مشاوران ارشد اردوغان با حضور در برنامه زنده 'راه خروج' شبکه تی.آر.تی به موضوع قتل خاشقچی و رفتار حکومت ریاض پرداخت و اظهار کرد: قتل یک شخص، تکه تکه کردن و حتی بنا بر ادعاهایی، کندن پوست جنازه خاشقچی، به واقع اقدامی غیر انسانی، غیر اخلاقی و در نهایت وحشیگری است و همه جهان باید علیه این جنایت بشری به پا برخیزند و عاملان و آمران این اقدام ددمنشانه را مجازات کنند.
  این روزنامه نگار و مفسر تلویزیونی نزدیک به حزب حاکم ترکیه در سخنان خود به طور غیر مستقیم، آمریکا را مقصر و طراح پشت پرده این جنایت معرفی کرد و گفت: انسانیت برای جهان غرب به ویژه دولتمردان آمریکایی جایگاهی ندارد بلکه کسب منافع مادی به طرق گوناگون از جمله فروش تسلیحات نظامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که شاهدیم ترامپ در راستای اتخاذ مجازاتی علیه عربستان سعودی به دلیل جنایت خاشقچی تاکید کرد که امیدوار است قرار فروش اسلحه به سعودی ها آسیب نبیند.
  مواضع دونالد ترامپ از آغاز ماجرای خاشقچی تا کنون به طور مکرر در نوسان بوده اما در روزهای اخیر با لحنی تند علیه خاندان آل سعود موضع گرفته است که به باور کارشناسان ترک روند اظهارات مقامات کاخ سفید از ابتدا تا امروز حساب شده و بر اساس سناریویی از پیش تعیین شده بوده است.
  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز گذشته، واکنش عربستان سعودی به قتل روزنامه نگار منتقد جمال خاشقجی را 'بدترین سرپوش گذاری تاریخ' توصیف کرد.
  ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: 'نقشه اولیه آنها خیلی بد بود، به بدی اجرا شد و در تاریخ سرپوش گذاری، این بدترین نمونه بود.'
  مشاور اردوغان اضافه کرد: آمریکایی ها مهمترین حامی عربستان در منطقه و یا به عبارتی در جهان هستند و در شرایط سخت، آل سعود با پرداخت مبالغ هنگفتی به دامان واشنگتن پناه می برد و امروز شاهدیم که ریاض روزهای سختی را می گذراند و به همین دلیل، نیاز به پشتیبانی آمریکا برای فرار از بحران را دارد و این سوال به اذهان عمومی خطور می کند که چه کسانی و با چه هدفی بار دیگر حکومت آل سعود را به دام انداخته و روزهای سخت را به آنها تحمیل کرده اند؟
  بولوت اضافه کرد: ترکیه بیشتر از همه کشورها پیگیر حادثه خاشقچی شد و موضعی قاطع و جدی در پیگیری آن گرفت تا جایی که تحقیقات قضایی ترکیه، نقشه های آل سعود را در پنهان کردن اصل ماجرا با شکست مواجه کرد و در ادامه نیز، تداوم تحقیقات ماموران امنیتی ترک، چهره عاملان و آمران این جنایت دردناک را از پشت نقاب ها بیرون خواهد کشید.
  وی تصریح کرد: جهانیان نیز باید بر این خواسته اردوغان مبنی بر محاکمه عاملان جنایت در ترکیه تاکید کنند تا از این طریق آمران این ماجرا رسوا شده و به سزای عمل خود برسند.
  'خدیجه چنگیز' نامزد 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد آل سعود نیز طی دادخواستی که به پارلمان اروپا ارائه کرده، خواستار شناسایی، محاکمه و مجازات عاملان و آمران قتل خاشقچی شده است.
  وی در این درخواست خود که خطاب به آنتونیو تاجانی نوشته، همچنین خواستار محاکمه عادلانه، شفاف و مستقل مسببان قتل نامزد خود شده است.
  جینا هاسپل رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) هم که روز گذشته برای بررسی پرونده خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده، به ترکیه سفر کرده است، با مقامات ترک دیدار و مذاکره کرد و بنا بر اعلام روزنامه صباح ترکیه، وی سند صوتی لحظه به قتل رسیدن خاشقچی را گوش داده و سایر مدارک به دست آمده در مورد این پرونده را نیز مشاهده و بررسی کرد.
  این رسانه همچنین اعلام کرد که مقامات ترکیه همه مدارک مربوط به پرونده خاشقچی از جمله فایل های ویدئویی دوربین های مدار بسته، فایل های صوتی و نتایج بررسی تخصصی تیم تحقیقاتی ترکیه از کنسولگری و محل اقامت سرکنسول عربستان در استانبول در اختیار رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا قرار داده اند.
  به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در 2 اکتبر (10 مهر) که برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، وارد ساختمان کنسولگری عربستان شده بود، پس از ورود به کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.
  نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقامات عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقامات آل سعود به مدت 18 روز منکر اطلاع از خاشقچی شدند.
  حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.
  همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 نفر از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.
  مقامات آل سعود مدعی بازداشت 18 نفر در ارتباط با این پرونده شده اند ولی هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاکنون از جسد خاشقچی روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت نیز معرفی نشده اند.
  رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی دیروز خود در اجتماع حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه، زوایای پنهان حادثه قتل خاشقچی را تشریح کرد.
  اردوغان با فاش کردن جزئیات قتل خاشقچی و با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی دستور و اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.
  رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.
  وی با بیان این که حادثه قتل به طور یقین با نقشه قبلی انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان این جنایت شد.
  اردوغان تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و به پادشاه عربستان پیشنهاد می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.
  خاورم/1905**1586

  برچسب ها

  Leave your comment