Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  مردم افغانستان پای صندوق رای

  شنبه, 28 مهر,1397
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ­انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان از ساعت هفت صبح امروز به وقت محلی در سی ودو استان از سی و چهار استان این کشور ( به جز غزنی و قندهار ) آغاز شد و واجدان شرایط رای دهی با حضور در مراکز و شعب اخذ رای به نامزدهای مورد نظر خود رای می دهند.
  کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است حدود بیست ویک هزار شعبه اخذ رای در قالب پنج هزارویکصد مرکز رای گیری ایجاد شده است تا آرای شرکت کنندگان انتخابات را جمع آوری کنند.
  در این انتخابات بیش از دوهزارو پانصد نفر از جمله چهارصد زن خود را نامزد کرده اند و قرار است از میان آنها دویست وپنجاه نفر راهی مجلس آینده این کشور شوند .
  شصت وهشت کرسی مجلس نمایندگان افغانستان به زنان اختصاص یافته است و حتی زنان می توانند بیشتر از سهمیه خود نیز وارد مجلس نمایندگان شوند.
  کابل پایتخت افغانستان با هشتصد وچهارنامزد بیشترین نامزدها را درمیان سایر استانهای این کشور به خود اختصاص داده است وازمیان این نامزدها سی وسه نفر به نمایندگی از مردم کابل وارد مجلس خواهند شد.
  استان های هرات، ننگرهار و بلخ به ترتیب با هفده، چهارده و یازده کرسی پس از کابل بیشترین سهمیه را در مجلس نمایندگان افغانستان دارند.
  این دور انتخابات پس از سال دوهزارویک میلادی سومین انتخابات مجلس نمایندگان است و دراین دور، حدود هشت میلیون و هشتصد هزار واجد شرایط رای دهی (هجده و بالای هجده سال ) برای شرکت درانتخابات نام نویسی کرده اند و بر شناسنامه های آنها « استیکر » ( برچسب ویژه برای شرکت درانتخابات ) خورده است.
  وزارت کشور افغانستان نیز اعلام کرده است بیش از پنجاه هزار نیروی امنیتی، امنیت انتخابات مجلس نمایندگان این کشور را تامین می کنند و درصورت نیاز از نیروهای پشتیبانی و هوایی نیز استفاده خواهد شد.
  همزمان با آغاز انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان ، تدابیر شدید امنیتی درکابل و سی ویک استان دیگر به اجرا درآمده است و نیروهای افغان علاوه بر ایجاد سه کمربند امنیتی در اطراف هر مرکز رای دهی ، مراکز ایست و بازرسی ایجاد کرده اند و عملیات گشت زنی نیز درسطح شهرها و روستاهای این کشور انجام می دهند.
   
  تدابیر شدید امنیتی در حالی اتخاذ شده است که گروه طالبان برگزاری انتخابات مجلس افغانستان را تحریم و آن را توطئه آمریکایی دانسته و از مردم این کشورخواسته است در انتخابات شرکت نکنند ، این گروه هشدار داده است که از همه توان خود برای مختل کردن این روند استفاده می کند.
   
  وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد روز شنبه به مناسبت برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان ، تعطیل عمومی است.
  رئیس جمهور و مقامات بلندپایه دولت افغانستان از مردم این کشور خواسته اند در انتخابات مجلس بصورت گسترده شرکت کنند ، آنها به مردم اطمینان داده اند که نیروهای افغان امنیت انتخابات را تامین می کنند .
   
  قرار است چهارصد هزار نفر از جمله یکصد وسی تبعه خارجی بر انتخابات مجلس افغانستان نظارت کنند که این افراد به نمایندگی از نامزدهای انتخابات مجلس ، احزاب سیاسی ، جامعه مدنی و رسانه های گروهی به عنوان ناظر از کمیسیون انتخابات مجوز نظارت گرفته اند. همچنین یکصد و بیست وپنج هزار کارمند موقت، نحوه برگزاری انتخابات و اخذ رای را آموزش دیده اند و امروز انجام وظیفه خواهند کرد.
   
  برای نخستین بار دراین انتخابات از دستگاههای « بیومتریک » ( سامانه ثبت هویت رای دهندگان ) استفاده می شود و کمیسیون انتخابات از بیست ودو هزار دستگاه بیومتریک در همه شعبه های اخذ رای استفاده می کند تا از تخلفات احتمالی در روند انتخابات جلوگیری شود.
  انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان دراستان غزنی به دلیل اجرا نشدن طرح ثبت نام واجدان شرایط رای دهی و همچنین نامزدهای انتخابات برگزار نمی شود و قرار است انتخابات استان قندهار با یک هفته تاخیر برگزار شود و علت این تاخیر ، شرایط نامساعد امنیتی پس از حمله تروریستی به مسئولان ارشد این استان اعلام شده است.
   از مجموع دویست وپنجاه مجلس نمایندگان ، یازده کرسی به استان غزنی و یازده کرسی دیگر به استان قندهار اختصاص یافته است که انتخابات مجلس در این دو استان قراراست متعاقبا برگزار شود و نمایندگان این دو استان درآینده وارد مجلس شوند.
   
  شش انفجار در کابل همزمان با برگزاری انتخابات 
  در این حال ­همزمان با برگزاری انتخابات مجلس افغانستان شش انفجار در مناطق مختلف شهر کابل بوقوع پیوست.
   وزارت کشور افغانستان وقوع سه انفجار در اول صبح را تایید و اعلام کرد: این انفجارها در مناطق «لیسه مریم»، «خیرخانه» و «جاده فیض محمد کاتب» رخ داد و تلفاتی نداشت.
  اما سه انفجار دیگر نیز در مناطق مختلف شهر کابل بوقوع پیوست که گفته می شود تلفات داشت.
  شاهدان گفته اند براثر انفجار مین در یکی از مراکز رای گیری در منطقه «خواجه بغرا» از توابع شهر کابل، دو نفر کشته و هفت نفر زخمی شدند. تاکنون مسئولان امنیتی کشته و زخمی شدن رای دهندگان را تایید نکرده اند.
  دو انفجار همزمان با برگزاری انتخابات مجلس افغانستان در استان کاپیسا و یک انفجار در شهر خوست بوقوع پیوست.
  این درحالی است که منابع محلی از حملات طالبان به مراکز رای دهی در استانهای غور و پکتیا خبرداده اند که پس از این حملات، شماری از رای دهندگان از مراکز رای گیری پراکنده شدند.
  همچنین درگیری های پراکنده میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در استانهای بدخشان و تخار در شمال افغانستان نیز گزارش شده است. 

  برچسب ها

  Leave your comment