Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  قبادی: در حوزه لباس عاشورایی شاهد حملات فرهنگی سازمان‌یافته هستیم

  شنبه, 28 مهر,1397

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین گشایش سومین نمایشگاه لباس عاشورایی در تالار رودکی برگزار شد.

  *کارسازی بحث‌های علمی و بنیادین در زمینه لباس عاشورایی 

  محبوبه الهی دبیر علمی سومین نمایشگاه لباس عاشورایی در این رویداد طی سخنانی گفت: از مردادماه امسال برای این رویداد برنامه‌ریزی کردیم و طراحانی شرکت کردند که نمادها و نشانه‌های عاشورایی را برلباس‌هایی متناسب با شأن عاشورا پیاده‌سازی کردند. متأسفانه طی چند سال اخیر شاهد نمونه‌های نامناسبی از لباس عاشورایی بودیم و به خاطر هدایت این جریان تصمیم به برگزاری این رویداد گرفتیم.

  الهی با اشاره به برگزاری دو مسابقه در جریان این رویداد خاطرنشان کرد: در مسابقه تصویرسازی لباس نمادهای عاشورایی طراحی شدند و در نهایت 20 نمونه از طرح‌ها انتخاب شد. مسابقه دیگری نیز با عنوان "از ایده تا اجرا" به صورت تیمی برگزار کردیم که در تیم‌های 3 نفره طر احان، الگوسازان و دوزندگان به فعالیت مشغول شدند.

  وی ادامه داد: بحث‌های علمی و بنیادین در زمینه لباس عاشورایی که مربوط به نمادشناسی، فُرم و رنگ هستند را کارسازی کردیم چرا که یکی از نیازهای جریان طراحی لباس عاشورایی نمادشناسی است، زیرا عاشورا سرشار از نماد است. برای تبیین این جریان کارگاه‌ها و نشست‌های علمی در کنار مباحث عملی ترتیب دادیم.

  احمد داورزنی نماینده اتحادیه پوشاک در این رویداد گفت: امسال در ایام محرم شاهد یک نمایشگاه عظیم حسینی در فروشگاه‌ها و لباس‌های عزاداران بودیم. فرهنگ عاشورا تا ابد ادامه خواهد داشت. عیوب لباس عاشورایی باید برطرف شود تا به نقطه مورد نظرمان برسیم خروجی طرح‌ها زمانی دیده می‌شود که لباسها تولید شوند.

  وی با اشاره به ضعف‌های موجود در زمینه طراحی و تولید لباس عاشورایی تأکید کرد: از لحاظ نوع پارچه و طراحی ضعف‌هایی وجود دارد که رویدادهایی همچون نمایشگاه لباس عاشورایی می‌تواند به رفع این ضعف‌ها کمک کند. مُد به ژولیدگی لباس نیست، بلکه یک فکر و ایده است.

  *لباس عاشورایی نقطه مشترکی در همسوسازی مسئولین و فعالان 

  تیرگر رئیس پژوهشگاه اتحادیه پوشاک نیز در این نشست با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این حوزه افزود: متأسفانه در گذشته ظرفیت‌های موجود در این زمینه را نادیده گرفتیم و به همین دلیل با وانهادگی به فرهنگ ایرانی - اسلامی مواجه شدیم.

  وی ادامه داد: امروز لباس عاشورایی به برکت این ایام می‌تواند نقطه مشترکی در همسوسازی مسئولین و فعالان حوزه مد و لباس در راستای جدیت در این امر باشد که نمایشگاه لباس عاشورایی نقطه عطفی در این زمینه است. امیدواریم پژوهشگران و فعالان عرصه پوشاک در این زمینه هرچه بیشتر کوشا باشند تا شاهد به اوج رسیدن این جریان باشیم. 

  هاکوپیان رئیس انجمن پوشاک ایران نیز در این رویداد گفت: روز عاشورا روز وحدت میان تمام اندیشمندان است که در عرصه پوشاک نیز نقطه عطفی به وجود آورده که برای ما بسیار ارزشمند است.

  وی اذعان کرد: تمام اندیشه‌های ما نشأت گرفته از الهامات ناشی از پدیده‌های طبیعی و اجتماعی است نقوش عاشورایی متناسب با تاریخ ایران است، ما اگر بتوانیم جوانانمان را آزاداندیش تربیت کنیم آنها می‌توانند خلاءهای موجود در فرهنگ کشور را پر کنند و اگر در این زمینه غفلت کنیم دشمنان این جای خالی را پر می‌کنند. من به آینده این کشور و صنعت لباس آن اطمینان کامل دارم.

  *در حوزه لباس عاشورایی شاهد حملات فرهنگی سازمان‌یافته هستیم

  حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در این مراسم با بیان اینکه ما در توضیح و تشریح چرایی لباس عاشورایی مباحث ناگفته‌ای داریم، تأکید کرد: در زمینه لباس عاشورایی حملات فرهنگی صورت گرفت که به صورت سازمان یافته و هدفمند مقدسات ما را نشانه گرفته بودند که تلاش طراحان و تولیدکنندگان لباس گام بلندی در راستای رفع این معضلات و پرچمداری قیام امام حسین(ع) برداشت.

  قبادی با اشاره به آمیختگی تاریخ لباس ایران با عاشورا اضافه کرد: ما در فرهنگ فولکلوریک ایران لباسهای عزای بلندی داریم که هنوز هم در استانها مورد استفاده زنان و مردان است. این لباس‌ها میراث‌دار تاریخ گرانقدر کشور است.

  وی با بیان اینکه تولید ایده، فکر و اندیشه نیازمند تبیین مبانی است، بیان کرد: ما در کارگروه ساماندهی مد و لباس دو جلد کتاب ارزشمند با محتوای اشعار عاشورایی تدوین کردیم که در اختیار طراحان لباس عاشورایی قرار گرفت تا از این اشعار در طراحی‌های خود  استفاده کنند. موضوعاتی که براساس نیازهای جامعه شکل می‌گیرد می‌بایست براساس مبانی علمی باشد تا زمینه‌ای برای بروز و ظهور ارزش‌ها فراهم شود.

  دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس عنوان کرد: امسال مشارکت طراحان لباس عاشورایی در بخش رقابتی قابل توجه بود. تعداد شرکت کنندگان و آثارشان نسبت به دوره‌های قبل افزایش چشمگیری داشت که برای ما حائز اهمیت واحترام است.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  Leave your comment