Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  فضای مجازی و ظهور'رمز ارزها '؛ دنیای کسب وکار تغییر کرده است

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ظرفیت های فضای مجازی برای گسترش فعالیت های اقتصادی باعث شده است تا امروزه از ظهور یک تغییر پارادایم در اقتصاد جهان سخن گفته شود. این تغییر پارادایم ابعاد و زوایای مختلفی را شامل شده و اثرات و پیامدهای متعدد و گسترده ای برای کل اقتصاد دنیا و همچنین اقتصاد کشورهای درحال توسعه ای مانند ایران در پی دارد.
  نظر به اهمیت موضوع پیامدهای احتمالی تغییرات فضای مجازی برای اقتصاد کشور خبرگزاری ایرنا، میزگردی با حضور چهار نفر از کارشناسان این حوزه برگزار کرد.
  دکتر بابک زنده دل نوبری فوق لیسانس IT و دکتری مدیریت صنعتی، فرهاد فروغی دانشجوی دکتری مطالعات جهان و پژوهشگر حوزه ارز های دیجیتال، علی نورزاد مترجم کتاب جنگ سایبری (چهره نوین جنگ) و محمدرضا فروزنده مدیرکل توسعه بخش متن باز(open Source) سازمان فناوری اطلاعات از شرکت کنندگان در این میزگرد تخصصی بودند.

  ** بی ثباتی قوانین و مقررات مانع کارآفرینی
  بابک زنده دل در این میزگرد گفت: بحث فضای مجازی خیلی گسترده است و از منظر یک کارآفرین الآن خیلی جدی است. چند سالی هست که استارتآپ ها در کشور ما شروع به کار کردند و فضای نوی را ایجاد کردند و خیلی از این شرکت ها و کسب و کارهای جدیدی که ما می بینیم حاصل همین فضای نو هستند. خیلی از این شرکت ها الآن از حالت استارت آپی خارج شدند و تبدیل به یک کسب و کار کلان شدند. این نشان دهنده این است که در کشور ما هم این پتانسیل وجود دارد. اینکه ما بیاییم از یک منظر دیگر نگاه کنیم که من به عنوان یک کارآفرین وقتی که می خواهم وارد این بستر بشوم و از آن استفاده کنم با چه موانع و چه چالش هایی روبه رو هستم.
  وی افزود: یکی از جالب ترین یافته هایی که در جریان یک کار پژوهشی درخصوص میزان موفقیت یا شکست سیستم های اطلاعاتی یکپارچه در سازمان ها رسیدم، این بود که در کشور ما و خیلی از کشورهای در حال توسعه عاملی وجود دارد به اسم عدم ثبات در قوانین و مقررات. یعنی شما به عنوان یک کارآفرین برنامه ریزی می کنید و برنامه کسب و کارتان را می نویسید و سعی می کنید برای یک سال آینده برنامه ای داشته باشید بعد ناگهان قانونی که بر اساس آن برنامه ریزی کرده اید و شاید مزیت رقابتی کسب و کار شما باشد، تغییر می کند.

  **تغییر پارادایم و تضعیف جایگاه دولت ها
  زنده دل در ادامه بحث خود به تغییر پارادایم اشاره می کند و می گوید: به نظر من فضای مجازی به خاطر انتشار سریع اطلاعات در آن به نوعی بیانگر یک تغییر پارادایم است. در دنیا فضای کسب و کارها تغییر کرده است. امروزه دوره شرکت های بزرگ با هزاران پرسنل به سر آمده است. شرکت های بزرگی هستند که در بستر اینترنت کار می کنند و با 50 یا 60 پرسنل اداره می شوند. در کشور ما هم وضعیت به همین شکل است. خیلی از کسب و کارهای کوچک و نوپا با پرسنل خیلی کم می توانند شدت اثر بالایی داشته باشند. ولی این شرکت ها با مشکلاتی مواجه هستند.
  'من فکر می کنم یکی از این بسترهایی که این کسب و کارها نیاز دارند امنیت است. یعنی کسب و کارهای ما نیاز دارند به این که خیالشان از کار کردن در این فضای مجازی راحت باشد. مطمئن باشند که هم امنیت روانی دارند و هم امنیت فنی، یعنی از نظر زیرساخت هم مطمئن باشند. به عنوان مثال، الآن بحث این هست که آمریکا می خواهد اینترنت ما را ببندد. اگر ما جایگزینی نداشته باشیم تمام کسب و کارهایی که در بستر اینترنت کار می کنند دچار ناامنی روانی می شوند. چون تمام حیات و ممات آنها به این بستر وابسته است.'
  «فرهاد فروغی» نیز با اشاره به پیامدهای سیاسی اقتصادی تغییر پارادایم در فضای مجازی، می گوید: دیدگاه من این است که در اقتصاد ما با یک نوع تغییر پارادایم روبه رو هستیم. که مباحث و مسائل آن همانند خود محیط تازه و جدید است. و اصولاً قانون گذاری برای آن بسیار سخت است.
  'در این محیط از رمزگذاری استفاده می شود. این امر از اثرگذاری دولت-ملت ها می کاهد. بنابر این به نظر من بحث مهم این است که در چنین فضا و محیطی حاکمیت ها با چه چیزی روبه رو هستند. در این مورد اول باید به تعریفی از حاکمیت برسیم. و اینکه 'رمز ارزها' که ناشناخته و غیر قابل ردیابی هستند در کجاها و با کدام بخش از حاکمیت ها تقابل پیدا می کنند. حاکمیت اقتدار عالیه حاکم بر یک سرزمین است. حاکمیت ممکن است در برخی از موضوعات برخی از اقتدار خودش را به یک اقتدار عالی تر واگذار کند. اما هیچ وقت یک حاکمیت بخشی از سرزمینش را در اختیار یک اقتدار عالی تر قرار نمی دهد. در چنین حالتی حاکمیت آن کشور ناقص خواهد بود. برای مثال سوریه، افغانستان و عراق دارای حاکمیت ناقص هستند. آنچه که در فضای مجازی اتفاق می افتد این است که انحصار استفاده از زور به عنوان اولین نمود حاکمیت از دست دولت ها خارج شده است. '

  ** دومینوی فضای مجازی و انتشار سریع اثرات منفی آن
  بابک زنده دل به اثرات منفی فضای مجازی در اقتصاد نیز اشاره کرده و اظهار داشت: اگر امروز کوچکترین اتفاقی برای زیرساخت اینترنت کشور بیافتد. خیلی از این شرکت هایی که در این بستر کار می کنند ناگهان دچار افت شدید مراجعه کننده می شوند. فرض بکنید برای یک ساعت، وب سایت یکی از این شرکت ها غیر فعال بشود، اثر منفی که روی این کسب و کار می گذارد خیلی بیشتر از یک ساعت تعطیلی کسب و کار خواهد بود.
  ' فضای مجازی مثل دومینو می ماند. این اثر منفی به خاطر خاصیت انتشار سریع فضای مجازی پخش می شود. بنابر این تغییرات منفی در این بستر می تواند اثرات منفی سریع و گسترده روی کسب و کار بگذارد. برای مثال بحث ارز در چند وقت اخیر و التهابات به وجود آمده بیشتر به خاطر انتشار سریع اخبار در فضای مجازی بود. مثلا اگر بیست سال پیش بود به خاطر طولانی شدن زمان انتشار اطلاعات این میزان التهاب ایجاد نمی شد.'

  ** ورود فعالانه به حوزه بلاک چین و رمز ارزها
  زنده دل همچنین با اشاره به گسترش 'رمز ارز ها'، گفت: بحث 'بلاک چین' از بحث های مهم و جدی امروز اقتصاد دنیا است. چین حدود دو میلیارد دلار پروژه در این مورد تعریف کرده است. درواقع این مسله اینقدر مهم است که روس ها و چینی ها می گویند اگر اینترنت مال آمریکایی ها است، بلاک چین مال ما خواهد شد. آنها دارند به شدت روی بلاک چین کار می کنند. ما در این حوزه شاهد یک انفعالی هستیم. به نظر من یکی از این راهبردهایی که کشور می تواند در پیش بگیرد این است. این یک تکنولوژی جهانی است و امکان بومی کردن آن و اینکه به صورت جدا از جهان ایجاد و استفاده شود وجود ندارد. ایران باید با همکاری با دیگر کشورها بتواند به بخشی از این پروژه جهانی تبدیل شود. باید بدانیم که آینده این تکنولوژی ها برای کسانی است که صاحب پلت فرم آن هستند. اگر ما بخشی از این پلاتفورم نباشیم بازنده خواهیم بود.
  'در دنیا از بلاک چین بسیار استفاده می شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که وقتی در یک حوزه اقتصادی مانند توزیع کالا از بلاک چین استفاده می شود آیا از هزینه ها کاسته می شود و در واقع به ارزش ما اضافه می شود یا خیر. ممکن است استفاده نکردن از بلاک چین در برخی موارد بصرفه تر باشد. '

  ** راه های رویارویی با تغییر پارادایم
  فروغی نیز ظهور ' رمز ارزها' را از نشانه های تغییر پارادایم اقتصادی دانست و گفت: در این تغییر پارادایم یک فضایی شکل می گیرد که مجازی است. در این فضا دولتی وجود ندارد. افراد حضور دارند. در این فضا برای مثال 'دارک نت' را دولت ها نمی توانند کنترل کنند. کنترل افراد تنها زمانی میسر است که از این فضایی که در آن کار می کنند خارج شوند. با گسترش این فضا یرای مثال فعالیت 'بیت کوین' در فضای 'دارک نت' باعث تضعیف حاکمیت به معنای کلاسیک و غیر ممکن شدن آن در آینده خواهد شد.
  وی در ادامه گفت: رویارویی با این تغییر در پیدایش رمز ارز ها به سه شیوه امکان دارد. یکی اینکه کلاً آن را بگذارند کنار و غیر قانونی اعلام کنند. یعنی تولید و مبادله آن را غیر قانونی اعلام کنند. مانند کاری که چین و روسیه انجام داده اند. یک مورد دیگر قبول آن و تلاش برای قانونمند کردن رمز ارزها است. مانند کاری که اتحادیه اروپا، آمریکا و اغلب کشورهای لیبرال دموکراسی انجام می دهند. راه حل سوم این است که یک رمز ارز دیگر جایگزین کرد. کشورهایی مانند اکوادور، ایران و... این راه را دارند طی می کنند. برخی کشورها مانند ایسلند نیز هستند که به صورت دوگانه برخورد کرده اند که بخشی از آن را که به فرار سرمایه از کشور می انجامد غیر قانونی اعلام کرده اند و مبادلات داخلی را پذیرفته اند.
  ' نکته ای که در اینجا مطرح است این است که به دلیل جدید بودن این فضا امکان سنجش میزان موفقیت هر کدام از این روش ها عملاً وجد ندارد.'
  پژوهشم**س-م**1552

  برچسب ها

  Leave your comment