Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  فاجعه هولناک مرگ خاموش ۵ عضو یک خانواده

  سه شنبه, 01 آبان,1397

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، انگار او در آخرین لحظات زندگی‌اش تمام تلاش خود را برای نجات کرده بود اما... فاجعه بزرگتر از آن است که تنها بازمانده این خانواده یعنی پدر دو قلوها بتواند تحملش کند. مات و مبهوت است. می‌گوید وقتی تماس همسرم نیمه کاره ماند، هرگز تصور نمی‌کردم چنین بلایی سرم آمده باشد. نمی‌داند برای کدام یک از عزیزانش باید سوگواری کند...

  مادربزرگ و پدربزرگ برای دیدن دختر جوان و نوه‌های دوقلوی شان به خانه داماد خود در فاز 4 شهرستان پردیس رفته بودند. ساعتی از ناهار گذشته بود، «رویا» ظرف‌ها را شست و در حالی که سرگیجه داشت با سپردن «ریحانه» و «علیرضا» به مادرش به حمام رفت. اما هر چه می‌گذشت حالش بدتر می‌شد. مادرش را صدا کرد تا کمکش کند اما او هم جواب نمی‌داد. «رویا» به سختی خودش را به تلفن رساند و با شوهرش تماس گرفت اما پیش از این‌که بتواند حرفش را تمام کند قاتل خاموش جان او را هم گرفت.

  پدر خانواده صبح برای کار به تهران رفته بود. وقتی تماس «رویا» نیمه کاره ماند، هراسان شد. از وقتی به این خانه آمده بودند همسایه‌ها درباره دودکش‌های غیراستاندارد زیاد حرف زده بودند اما... نمی‌خواست باور کند. بارها به تلفن خانه زنگ زد و جوابی نگرفت. دیگر مطمئن شده بود که اتفاقی افتاده. چند ساعتی طول می‌کشید تا از تهران به خانه شان در پردیس برسد. تنها راهی که به ذهنش آمد این بود که با یکی از آشنایانش تماس بگیرد و از آنها بخواهد تا به خانه‌اش سر بزنند. همزمان نیز با اورژانس تماس گرفت. اما افسوس که تا رسیدن کمک، کار از کار گذشته و نشت گاز در خانه جان پدربزرگ 66 ساله، مادربزرگ 60 ساله، مادر 35 ساله و دختر و پسر 3 ساله را گرفته بود...

  علت ؛گازگرفتگی

  نادر شایان، رئیس مرکز اورژانس شهرستان پردیس در این باره گفت: «ساعت 17 و 5 دقیقه گزارش گازگرفتگی در طبقه اول مجتمع مسکونی در خیابان شهید سجادیان، فاز 4 به همکاران من در مرکز اورژانس رسید. با اعلام این گزارش در فاصله 3، 4 دقیقه نیروها به محل رسیدند. اما مشخص شد دو کودک، دو زن و یک مرد در خانه جان باخته و ساعاتی از مرگشان نیز گذشته است. با توجه به حضور پلیس و آتش نشانی در محل تحقیقات آغاز شد. بررسی‌های مقدماتی نشان می‌داد این 5 نفر به دلیل نشت گاز از لوله غیراستاندارد پکیج و گازگرفتگی جان باخته‌اند اما اجساد برای تشخیص دقیق علت مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافتند.»

  شایان با ابراز تأسف از این حادثه توصیه‌ای به شهروندان کرد: «با توجه به آغاز فصل سرما، بسیاری از کارگران کارگاه‌های ساختمانی و نجاری در پارکینگ‌ها استراحت می‌کنند. در این شرایط در صورتی که دودکش بخاری‌ها و آبگرمکن‌ها به درستی نصب نشود، یا هواکش و دریچه‌ای برای خروج هوا نباشد، وقوع فجایع بزرگی مانند آنچه در این حادثه رخ داده، غیر قابل اجتناب است. در سال‌های گذشته هموطنان و کارفرمایان با رعایت اصول ایمنی وقایع را به حداقل رساندند که امیدواریم امسال این آمار کاهش و حتی به صفر برسد.»

  رضا گرایلی ،  فرمانده عملیات آتش نشانی حاضر در صحنه  نیز گفت: «بررسی‌های مقدماتی نشت گاز از لوله بخاری یا پکیج را نشان می‌دهد. اما اظهارنظر قطعی نیاز به بررسی کارشناسی در محل دارد. در این خانه دودکش پکیج استاندارد نبود. چراکه باید از لوله 19 استفاده می‌شد که متأسفانه اندازه آن 10 بود. همچنین دودکش باید 2 تا 2 و نیم متر بیرون ساختمان بالا برود که این شرایط نیز وجود نداشت. با این حال تا نظر قطعی کارشناسان همچنان نمی‌توان علت را اعلام کرد.»

  دودکش های غیر استاندارد

  اهالی مجتمع وقتی متوجه این اتفاق هولناک شدند انگار خطر را بیشتر از گذشته احساس کرده بودند. هر کدامشان شکایتی می‌کرد. یکی از زنان می‌گفت: «سازنده طوری دودکش پکیج و بخاری‌ها را تعبیه کرده که با وزش باد گاز بخاری به داخل برمی گردد و ما مجبوریم در و پنجره را بازکنیم. این واحد هم مانند بسیاری از واحدهای دیگر این نقص را داشت که متأسفانه فاجعه ساز شد.»

  برچسب ها

  Leave your comment