Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  عرضه رمان «شطرنج با ماشین قیامت» به زبان صربی در غرفه ایران

  چهار شنبه, 02 آبان,1397

  به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا‌، رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد با همکاری «مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» یکی از رمان‌های مطرح دفاع مقدس با عنوان «شطرنج با ماشین قیامت» نوشته حبیب احمدزاده را به صربی ترجمه و منتشر کرد. این اثر برای نخستین‌بار درغرفه ایران عرضه و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

  این کتاب با ترجمه الکساندر دراگویچ از سوی انتشارات جئوپوئتیکا و در شمارگان هزار نسخه منتشر و در غرفه ایران در شصت و سومین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب بلگراد (21 تا 28 اکتبر 2018) در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

  انتخاب این اثر برای ترجمه به زبان صربی، توسط مرحوم محسن سلیمانی، رایزن فرهنگی فقید کشورمان در صربستان صورت گرفت و مراحل ترجمه و انتشار آن یک‌سال به طول انجامیده است.

  رمان «شطرنج با ماشین قیامت» یک اثر فلسفی اجتماعی درباره ‏سه روز از زندگی یک بسیجی 17 ساله در شهری است که توسط عراقی‌ها محاصره شده است. او دیده‌بان توپخانه است اما به‌رغم میل باطنی‌اش مسئولیت وانت غذا به او محول می‌شود و او باید علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به سه نفر از آدم‌های عجیب و غریبی که شهر را ترک نکرده‌اند هم غذا بدهد. عراقی‌ها به سیستم رادار پیشرفته عربی مجهز شده‌اند و او به دنبال آن می‌گردد. این سیستم رادار همان ماشین قیامتی است که نویسنده برای یافتن آن با استناد به سه قسمت از کتاب مقدس قرآن، انجیل و تورات، فلسفه آفرینش انسان و زندگی‌اش در آخرت را از دیدگاه یک بسیجی نوجوان، روسپی زمان شاه و مهندس بازنشسته پالایشگاه آبادان که ترکیبی از گناه و بی‌گناهی، سادگی و مکاری و تقدس و کفر هستند، بازخوانی می‌کند. شطرنج با ماشین قیامت نگاه جدید و نوگرایانه به مقوله دفاع مقدس دارد و بیانگر این است که دفاع مقدس زمینه‌های رشد نسلی را به وجود آورده است.

  پال اسپراکمن، نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز امریکا این رمان را به انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان و ادبیات فارسی برخی از دانشگاه های آمریکا تدریس می‌شود.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  Leave your comment