Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  شهرستان های تهران زیر سایه پایتخت محروم مانده اند

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  نعمت الله ترکی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: سندهای توسعه و آمایش استان تهران موضوع توسعه متوازن را در دستور کار قرار داده است.
  وی یادآورشد: با وجود آنکه شهر تهران سرانه تخت بیمارستانی خوبی در کشور دارد اما خود استان در این شاخص در جایگاه 31 میان استان ها قرار گرفته است.
  ترکی لازمه توسعه پایدار را خدمت رسانی متوازن و برشمرد و اظهار کرد: انتظار نمی رود خدمت مورد نیاز شهرستان های تهران به اندازه چند استان دیده شود اما توقع زیادی نیست که حداقل ظرفیت های مورد نیاز یک استان مستقل در آنها ایجاد شود.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: توسعه نامتوازن خدمات و امکانات را در سطح کشور هم می توان مشاهده کرد زیرا 90 درصد جمعیت و اقدامات توسعه در غرب کشور متمرکز شده است.
  وی خاطر نشان کرد: متاسفانه برنامه جامع و همگرایی که بتواند کل استان تهران را پوشش دهد و در آن توسعه متوازن پیش بینی شده باشد، نداشته ایم.
  ترکی ادامه داد: سند توسعه استان بر اساس برنامه ششم توسعه و سند آمایش سرزمین و بر پایه و اساس داده های آماری تدوین شده است.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در این سند مسئولیت و وظایف تمام دستگاه های اجرایی، زیر بنایی و اجتماعی لحاظ شد و ضمانت اجرایی آن هم قانون قرار گرفت تا مدیران نتوانند از اجرای آن کوتاهی کنند.
  وی اضافه کرد: باید نخستین گام تصمیم گیری بر اساس واقعیت ها باشد تا راهبردها پیش برود و بر اساس این سند دستگاه ها می دانند که در هر بخش چه اتفاقی رخ خواهد داد.
  ترکی افزود: در کل کشور و به خصوص شهر تهران مشکل منابع مالی نداریم و پایتخت علاوه بر برآورده کردن نیاز های خود می تواند در حوزه منطقه ای هم نقش داشته باشد.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: برای اجرای این سند بخشی از درآمد حاصل از گردش مالی بانک ها، مالیات بر ارزش افزوده تعلق گرفته به دهیاری ها و شهرداری ها، شهرداری تهران و منابع دولتی اختصاص یافته در این زمینه می توانند اعتبار مورد نیاز را تامین کنند.
  وی یادآورشد: از سوی دیگر درآمدهایی که پیشران های توسعه در سطح استان دارند هم باید برای همراهی با سند توسعه به کار گرفته شوند.
  ترکی اظهار داشت: هم اکنون 2،5 میلیون نفر در بافت فرسوده و نزدیک به 2 میلیون نفر در بافت حاشیه ای 22 منطقه استان تهران زندگی می کنند و باید از قوانین و دستورالعمل های موجود برای ساماندهی این مناطق بهره گرفت.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به تلاش مدیریت شهری تهران برای تدوین سند توسعه اشاره کرد و گفت: اجرای هر نوع برنامه ای در سطح استان منوط به طرح و تصویب آن در شورای برنامه ریزی است و این سند هم جدای از این مساله نیست.
  وی نرخ تورم شهریور استان تهران را 13.1 و کشور را 11.3 درصد اعلام کرد و از رشد 35 درصدی سرانه تولید طی شش ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
  ترکی متوسط درآمد سالانه هر خانوار تهرانی را 48 میلیون تومان و کشور را 31 میلیون تومان برشمرد.

  * درمسیر توسعه پایدار گام برداریم
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اگر بناست در مسیر توسعه پایدار گام برداریم باید بر اساس آمار درست، سند آمایش و سند توسعه حرکت کرد.
  ترکی روز سه شنبه در نشست هفته آمار استان تهران افزود: آمارگیری در ایران سابقه طولانی دارد و امروز اهمیت کار آماری چنان بالا و حساس است که حوزه سازمان جهانی آن را رصد می کند و همه کشورها ملزم هستند بخشی از آمارها را در اختیار سازمان جهانی قرار دهند.
  وی یادآورشد: زمانی اتفاق می افتد که برنامه ریزی ،مدیریت ، آمار و اطلاعات در کنار هم حضور داشته باشند تا به این طریق در مسیر توسعه باشیم.
  ترکی با بیان اینکه در نبود هر کدام از گزینه های مطرح شده کار ناقص است، اظهار داشت: پیش از این داده های تولید شده به صرف سرشماری نفوس و مسکن بود و در کنار این نظام ضعیف برنامه ریزی هم رخ نمی داد.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: یکی از دلایل اجرا نشدن برنامه توسعه نبود آمار قوی و کامل بود و امروز تقویت این آمار مستلزم همکاری تمام دستگاه ها در حوزه اجرایی است.
  وی با بیان اینکه تولید آمار و اطلاعات دستگاه ها آسیب شناسی شد، خاطر نشان کرد: افراد مسئول در دستگاه ها حتما باید آموزش دیده باشند و اگر بخواهیم از توسعه سخن بگوییم نباید از شیوه های قبلی و سنتی استفاده کنیم.
  ترکی ادامه داد: از آمار تهیه شده برای تدوین سند توسعه استفاده شده است اما متاسفانه در جلسه ها برخی آمارها را حتی خود دستگاه های مرتبط هم نداشتند.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تمام برنامه های استان باید بر اساس سند آمایش تدوین شود و اگر خارج از این رویه اقدامی شد حتی اگر به نتیجه رسید، خروجی قابل قبولی در دست نخواهیم داشت.
  وی اضافه کرد: سند توسعه استان نهایی شده و حداکثر تا 10 روز آینده به تمام دستگاه ها برای اجرا، ابلاغ می شود و از این پس هر اقدامی در همه زمینه ها در شهرستان ها باید بر اساس این سند و برنامه آمایش انجام گیرد.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: نظام درآمدی ما هم معیوب است چون بر اساس آمار درستی ثبت و رصد نشده است و این موضوع در همه بخش ها صدق می کند.
  وی افزود:سامانه جامع اطلاعات و آمار استان به یکپارچه سازی اطلاعات برای تصمیم گیری دربخش های مختلف کمک کرد.
  ترکی یادآورشد:سند آمایش سند توسعه و سامانه آمار می تواند سه ضلع مثلت داده های آماری، برنامه ریزی و مدیریت را فراهم می کند.
  در پایان این مراسم پس از رونمایی از سامانه جامع اطلاعات و آمار، از پاسخگویان نمونه طرح های آماری استان تهران تجلیل شد.
  تهرام/3001/3225 / 1539

  برچسب ها

  Leave your comment