Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  سفر در ما ادامه دارد - ۲

  پنجشنبه, 03 آبان,1397
  آثار رتبه‌هاى اول و دوم مسابقه‌ى «از همین‌جا، تا دور دنیا!»

  سفر در ما ادامه دارد - ۲

  کودک و نوجوان > آثار نوجوانان - داستان تاریخی و پلیسی در دانوب:
  در پشت چهره‌های این دو نفر چه می‌گذرد؟ لادکو قهرمان مسابقات قایق‌رانی شده، اما چرا کارآگاهی زبده باید خودش را با دروغ وارد کرجی او کند؟

  این بار ژول ورن دست به کشفیات علمی‌تخیلی نمی‌زند، بلکه در لباس نویسنده‌ای پلیسی‌نویس قد علم می‌کند. بعضی صحنه‌ها نفس خواننده را بند می‌آورد؛ صحنه‌ی جنگ میان ملت‌های گوناگون در دانوب و نبرد دو سرنشین کرجی با دزدان.

  دلیل علاقه‌ی من به این کتاب، تزریق وقایع تاریخی به خط سیر داستان است و این‌که علاوه‌بر داستان‌های شخصی این دو نفر، جنگ عثمانی، بلغارستان، روسیه و صربستان روی رود دانوب به خوبی شرح داده می‌شود.

  ناخدای دانوب/ نویسنده: ژول ورن/ مترجم: فروردین پارسای/ ناشر: انتشارات دبیر

  پدرام عسکری‌مرقی، 16ساله از تهران

  رتبه‌ی اول تیر ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  وقتش رسیده کمی پسته بشکنیم/ عکس: یاسمن‌سادات شریفی، 16ساله از اراک، رتبه‌ی اول تیر ماه

   

  • تربیت پدر و مادرها؟ فکر خوبی است!

  انصافاً با اسم کتاب هم وسوسه نمی‌شوید آن را بخوانید؟! نمی‌خواهید پدر و مادرتان را تربیت کنید؟ می‌دانستم می‌خواهید! من هم می‌خواهم! کتاب داستان پسری است که می‌خواهد کمدین شود، ولی پدر و مادرش می‌خواهند هرچه آرزوی برآورده نشده دارند، او و برادر کوچکش آن‌ها را برآورده کنند.

  خود شما اگر والدینتان هرگونه موبایل، هدفون، ام‌پی‌تری، کامپیوتر، لپ‌تاپ و خلاصه تمام لذت‌های ناب زندگی را به نام این آت‌و‌آشغال‌ها از خانه شوت کنند و بعد با لبخند، شما را به پیاده‌روی خانوادگی دعوت کنند، چه‌کار می‌کنید؟

  این کتاب به شما یاد می‌دهد آن کار را نکنید، در عوض ببینید این پسر باهوش و مشاور 13ساله‌اش چه‌ می‌کنند و بعد از آن برای زلزله‌ی 200 ریشتری هم آماده خواهید بود!

  چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم/ نویسنده: پیت جانسون/ مترجم: رضی هیرمندی/ ناشر: انتشارات هوپا

  آیه‌سادات آذریان، 13ساله از دزفول

  رتبه‌ی دوم تیر ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  ماهی بالای درخت/ عکس: سارا نجفی، 16ساله از سروستان، رتبه‌ی دوم تیر ماه

   

  • داستان مرغ تنها

  «کیتلین»، دختری است که بیماری آسپرگر دارد. برادرش که تنها دوست و راهنمایش است، در حادثه‌ی تیراندازی در مدرسه‌اش کشته می‌شود. کیتلین از اجتماع دور و از شلوغی متنفر است و حالا باید بدون برادرش، با دنیای بیرون روبه‌رو شود.

  مرغ مقلد همان کیتلین است. وقتی با موقعیت‌های مختلف روبه‌رو می‌شود، تلاش می‌کند همان کارهایی را انجام بدهد که برادرش یادش داده است.

  تصویر روی جلد کتاب برایم جالب است؛ تصویر دختری غمگین. داستان هم غمگین است. لحظه‌هایی که کیتلین از رفتارهای برادر مرده‌اش تقلید می‌کند، بغض گلوی آدم را می‌گیرد. دوست‌یابی و اجتماعی‌شدن، هم‌دلی و کمک‌ به دیگران و داشتن انگیزه، نکته‌های مثبت کتاب هستند.

  مرغ مقلد/ نویسنده: کاترین ارسکین/ مترجم: کیوان عبیدی‌آشتیانی/ ناشر: نشرافق

  صبا انصاری، 17ساله از تهران

  رتبه‌ی دوم تیر ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  بندبازان/ عکس: ملیکا غلامی، 13ساله از تهران، رتبه‌ی دوم تیر ماه

   

  • کنسرو دیوانه

  تا حالا شده وسط حساب و کتاب ریاضی یا درس‌های بی‌سروته کتاب جغرافیا، آن‌هم با یک معلم غرغرو با شماره‌ی پای 43، به سرتان بزند مدرسه را رها کنید و به جنایتکاری خبره تبدیل شوید؟! شده دیگران به برنامه‌ریزی‌هایتان بخندند و ببرندتان پیش یک روان‌شناسِ روانی؟ شده یک شب تا صبح با یک غول زرد حرف بزنید؟

  اگر بچه‌ی دیوانه‌ای نباشید، حتماً می‌گویید نه. اما شاید هم باشید و کسی جز خودتان از خیالات درباره‌ی دنیای جنایتکارها و غول‌ها خبر نداشته باشد! شاید هم من و شما مثل توکا، نوجوانِ به ظاهر خل‌وچلی باشیم، همراه یک دل مهربان که برای جنایتکارشدن یا نشدن سر دوراهی مانده. شاید هم یک روز غولی کمکمان کرد تا توانایی‌هایمان را بشناسیم و از کتاب گینس سر دربیاوردیم.

  کنسرو غول/ نویسنده: مهدی رجبی/ ناشر: نشر افق

  متینه خداوردی، 16ساله از تهران

  رتبه‌ی اول مرداد ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  جام‌جهانی در جوادیه/ عکس: فاطمه ابویسانی، 14ساله از ابویسان، رتبه‌ی اول مرداد ماه

   

  • دنیای کودکانه‌ی «پیتر پن»

  «پیتر پَن»، طنز غریبی دارد؛ در عین تلخی، شیرین است و در عین باورناپذیری، قابل لمس. بیش‌تر به یک تابلوی نقاشی شباهت دارد که در خلق آن، «ج. م. بری» هرچه طرح و رنگ و نقش که دلش می‌خواسته، بدون هیچ قید و بندی روی بوم پاشیده است.

  کم‌تر چیزی در این داستان پیدا می‌شود که بتوانید آن را با عقل و منطقتان جمع بزنید؛ از تمساحی که ساعت قورت داده بگیرید تا گروهی از بچه‌های گم‌شده که می‌خواهند شر دزدان دریایی را برای همیشه از سر دنیا کم کنند. هیچ‌کدام از این‌ها در دایره‌ی عقل و فهم آدمیزاد نمی‌گنجد، بااین‌حال این تخیل افسارگسیخته آن‌قدر زیر دندانتان مزه می‌کند که می‌توانید تا آخرین کلمه از آخرین صفحه‌ی داستان، لذت ببرید.

  در دنیای نویسنده، جهان جایی کودکانه است و در دنیای کودکان هرچیزی ممکن است اتفاق بیفتد و هر اتفاقی هم ممکن است لطیفه یا شوخی خنده‌داری باشد.

  پیتر پن/ نویسنده: ج. م. بری/ مترجم: مهدی غبرائی/ ناشر: انتشارت مرکز

  سیدمحمد‌صادق کاشفی‌مفرد، 17ساله از کرج

  رتبه‌ی اول مرداد ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره‌ی صبحانه‌اند/ عکس: نازنین حسن‌پور، 16ساله از تهران، رتبه‌ی دوم مرداد ماه

   

  • آسانسور بزرگ شیشه‌ای در فضا

  هنوز هم که به دو پیرمرد و دو پیرزن معلق در آسانسور بزرگ شیشه‌ای فکر می‌کنم، خنده‌ام می‌گیرد. صاحب کارخانه‌ی شکلات‌سازی با اعتمادبه‌نفس زیادی «چارلی» و خانواده‌اش را سوار آسانسور می‌کند و آن‌ها را اشتباهی به فضا می‌برد؛ جایی که موجودات فضایی منتظر نشسته‌اند که آدمی مسیرش را اشتباه برود و حسابش را برسند.

  وقتی این کتاب را می‌خواندم، حسابی غرق هیجان می‌شدم، مدام با خودم می‌گفتم نکند آدم‌فضایی‌ها پیروز شوند و آسانسورشان را خراب کنند و آن‌ها با سرعت سقوط کنند و روی چیزی که نباید، فرود بیایند. اما توانایی‌های آقای صاحب‌ کارخانه را نمی‌شود دست‌کم گرفت.

  حتی اگر از موجودات فضایی وحشتناک و آسانسور بزرگ شیشه‌ای و خانواده‌ی بامزه‌ی چارلی خوشتان نیاید، مطمئنم که محو رابطه‌ی صمیمی چارلی و پدربزرگش می‌شوید که چه‌طور در آن هیاهو از هم‌ غافل نمی‌شوند و هم‌دیگر را دوست دارند.

  چارلی و آسانسور بزرگ شیشه‌ای/ نویسنده: رولد دال/ مترجم: محبوبه نجف‌خانی/ ناشر: نشرافق

  مریم بدرود، 16ساله از شهریار

  رتبه‌ی دوم مرداد ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  تئو فرار می‌کند/ عکس: فاطمه موسوی، 15ساله از کرج، رتبه‌ی اول شهریور ماه

   

  • بیرون ذهن ملودی

  «ملودی» نمی‌تواند مثل آدم‌های معمولی حرف بزند، اما مثل آدم‌های معمولی اطرافش را درک می‌کند و احساساتش را بروز می‌دهد. حتی مثل بقیه از تکرار و یک‌نواختی خسته و کلافه می‌شود. هرچند دیگران نتوانند منظورش را درست بفهمند.

  ملودی چیز زیادی نمی‌خواهد. نمی‌خواهد برایش دل بسوزانیم. فقط می‌خواهد خودش را باور کنیم؛ خودِ خودش را. او برای ثابت‌کردن خودش مبارزه می‌کند.

  شخصیت داستانیِ ملودی درست شکل گرفته، البته نباید از نقشِ خانم «وی» غافل شویم. او ملودی را درک می کند و بیش‌تر از پدر و مادرش می‌تواند کمکش کند. کاش درباره‌ی خانم وی بیش‌تر می‌دانستیم. شاید تجربه‌ای دارد که در همراهی‌کردن ملودی کمکش می‌کند وگرنه چه دلیلی دارد که او را خوب درک کند و برایش وقت بگذارد؟ برای این موضوع باید دلیل قانع‌کننده‌ای وجود داشته باشد.

  بیرون ذهن من/ نویسنده: شارون اِم. درِیپر/ مترجم: آنیتا یارمحمدی/ ناشر: انتشارات پیدایش

  مرضیه کاظم‌پور از پاکدشت

  رتبه‌ی دوم مرداد ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

  • شگفتی زندگی

  «شگفتی»، داستانی است با چند راوی. بخش‌های گوناگون داستان از دید شخصیت‌های متفاوت روایت می‌شوند. راوی‌ها از خودشان، از «آگی» و اولین دیدارشان با او می‌گویند و هرکدام بخشی از زندگی آگی را تعریف می‌کنند.

  آگی، نقص جسمانی دارد. از وقتی به‌دنیا آمده، 27 عمل جراحی انجام داده و دوست دارد همیشه هالووین باشد تا کسی صورتش را نبیند. با این حال، او با قیافه‌اش کنار می‌آید. ممکن است ناامید شود، اما باز هم تلاش می‌کند.

  این‌که داستان چند راوی دارد، کمک می‌کند که خواننده شخصیت‌ها را بهتر بشناسد و دلیل کارهای خوب و بدشان را بفهمد.

  شگفتی/ نویسنده: آر.جی.پالاسیو/ مترجم: پروین علی‌پور/ ناشر: نشرافق

  عکس و متن: نرگس زارعی، 13ساله از تهران

  رتبه‌ی اول شهریور ماه

   

   

  • فرار از دست مادر و پدرها

  «تئو» پسر ماجراجویی است، اما تنها علاقه‌اش به ماجراجویی او را وادار به فرار نمی‌کند. دلیل اصلی این کار، کلافه‌شدن از مشکلاتی است که مادر و پدرش با هم دارند. این کتاب برای نوجوانان است، اما برای بزرگ‌ترها هم مفید است. تئو به بزرگ‌ترها نشان می‌دهد کارهایشان چه‌قدر ممکن است روی فرزندانشان تأثیر بگذارد.

  تئو فرار می‌کند/ نویسنده: پتر هرتلینگ/ مترجم: گیتا رسولی/ ناشر: محراب قلم

  فاطمه موسوی، 15ساله از کرج

  رتبه‌ی اول شهریور ماه

   

  دوچرخه شماره ۹۴۳

   

  • روایت جویی از جنگ

  اسب مزرعه‌ در دشت‌های سرسبز انگلیس، ناگهان از جبهه‌های جنگ در فرانسه سردرمی‌آورد. او از جنگ جان سالم به‌در‌می‌برد و همراه صاحبش به خانه بر‌می‌گردد.

  «جویی» اسبی زیبا و تنومند است و اتفاق‌هایی را که از ابتدای تولد تا پایان جنگ جهانی اول برایش رخ داده، روایت می‌کند. همه‌ی ما می‌دانیم جنگ ناخوشایند است، اما تنها کسانی که در آن زندگی کرده و جنگیده‌اند، آن را درک می‌کنند. جویی یکی از آن‌هاست.

  او درباره‌ی چیز‌هایی می‌گوید که هیچ‌گاه از جنگ گفته نشدند و کنار پیکرهای بی‌جان دفن شدند. سرتاسر داستان حس دوستی و صلح را منتقل می‌کند، حتی زیر باران گلوله و توپ، میان خندق‌ها و سیم‌های خاردار.

  اسب جنگی/ نویسنده: مایکل مورپورگو/ مترجم: پروین علی‌پور/ ناشر: نشرافق

  عکس و متن: امیرحسین خزایی، 15ساله از شهرری

  رتبه‌ی دوم شهریور ماه

  برچسب ها

  Leave your comment