Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  سردرگمی و گمانه زنی ها از منشا بوی نامطبوع در تهران

  شنبه, 15 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از ایرنا

  به گزارش گروه نشریات خبر ی؛ روز چهارشنبه بود که انتشار بوی نامطبوعی در مناطق مختلف تهران نفس کشیدن را برای مردم پایتخت در تعدادی از مناطق را سخت کرده بود. بعد از این ماجرا رسانه های مختلف در گفت و گو با مسوولان ذی ربط و کارشناسان در این زمینه به سراغ علت موضوع رفتند که با پاسخ های مختلفی روبرو شدند.
  مهم ترین دلایل یاد شده در این ارتباط ، انتشار گازهای گوگرد ناشی از فعالیت آتشفشانی قله دماوند، بازشدن انبار فاضلاب پلاسکو، تزریق ماده شیمیایی به نام 'مرکاپتان' به لوله‌های گاز و ترکیدگی یک لوله در اطراف ایستگاه مترو ملت عنوان شده است.
  بررسی روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که این رسانه ها به عدم اطلاع رسانی صحیح و عهده دار مسئولیت نشدن هیچ دستگاهی در این ارتباط نیز توجه نشان داده اند.
  از سوی دیگر رسانه های منتسب به جریان اصولگرایی به واکنش کاربران فضای مجازی نسبت به این موضوع پرداخته اند. جالب آن است که این رسانه ها واکنش حمید رسایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع را منتشر کرده اند. رسایی در واکنشی بی ربط در صفحه مجازی خود نوشته است: تعجب می‌کنم از دیروز، دستگاه‌های دولتی چطور نفهمیده‌اند که علت انتشار بوی گند در پایتخت چیست؟! این بوی گند لاشه برجام است.

  رسانه های اصلاح طلب
  ..............................
  ** مجهول ماندن منشا بوی نامطبوع
  پرویز کردوانی استاد دانشگاه با اعلام اینکه بوی نامطبوع تهران را عمدی می دانم در گفت و گو با روزنامه آرمان اظهار داشت: در مورد اخیر و انتشار بوی نامطبوع استدلال بنده این است که به دلیل اینکه مسیر وزش باد در تهران از غرب به شرق است، باید در غرب تهران دنبال منشأ بوی منتشر شده بود. در کشورهای صنعتی دلیل اصلی آلودگی هوا کارخانه‌ها و مراکز صنعتی هستند این در حالی است که در ایران دلیل اصلی شهرهای آلوده خودروهایی هستند که در درون شهر تردد می‌کنند. منشأ این بو قطعا در دوردست و در شعاع چهل یا پنجاه کیلومتری غرب تهران بوده که موفق شده به بخش اعظم شهر سرایت کند. احتمال دیگری که این بو توانسته بخش اعظمی از شهر را درگیر خود کند، این است که فرض کنیم منشأ آن از سمت شمال به سمت جنوب تهران در حال حرکت بوده است. در این شرایط بو می‌توانسته بخش اعظم شهر را درگیر کند.

  روزنامه آرمان نوشت: اینکه منبع بوی بدی که در سطح تهران پیچیده بود، فاضلاب‌ پلاسکو بود یا نه قابل بحث و پیگیری است، اما در این میان مساله مهمی مطرح شد، اینکه در سطح شهر چند فاضلاب قدیمی داریم که می‌تواند برای شهروندان و کارگرانی که در آن مناطق کار می‌کنند خطرآفرین باشند؟
  افشین خاکی کارشناس مسائل شهری به «آرمان» می‌گوید: تا جایی که اطلاعات من اجازه می‌دهد این مساله نمی‌تواند منشأ بویی به آن گستردگی در تهران باشد. مخزن آن فاضلاب تا چه اندازه می‌تواند بزرگ باشد که گازی که از آن آزاد می‌شود کلانشهری مانند تهران را تحت شعاع قرار دهد. به تاثیر پدیده وارونگی هوا اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: وارونگی هوا می‌تواند موجب مجموعه عواملی برای استشمام آن بو شود اینچنین عملی بودنش ممکن است اما اینکه چاه فاضلاب پلاسکو بخواهد چنین بویی تولید کند به نظر من درست نیست.

  روزنامه ابتکار می نویسد: پس از گذشت سه روز از انتشار بوی نامطبوعی در تهران منشا آن پیدا نشده است. برخی مسئولان پس از رد چندین احتمال ادعا کردند که این بوی بد مربوط به انبار فاضلاب ساختمان پلاسکو است که این ادعا هم توسط شهرداری منطقه 12 رد شد و سازمان‌ محیط‌زیست اعلام کرد نمی‌تواند چنین دلیلی را برای بوی نامطلوب شب چهارشنبه در تهران بپذیرد. شرکت کنترل کیفیت هوا اما سرنخی از بوی بد تهران به دست آورده و اعلام کرده در روز انتشار بوی بد در تهران، دی‌اکسید گوگرد در هوای تهران مشاهده شده است. انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز با اشاره به نتایج تشکیل جلسه ستاد بحران هر‌گونه دلیل بوی بد تهران به وسیله ترکیدگی لوله گاز یا لوله فاضلاب را رد کرده و گفته: «احتمال اینکه یک ماده شیمیایی که بوی تندی دارند، در یک جایی سهوی یا عمدی ریخته شده باشد وجود دارد که این بو در قسمتی از فضای شهر تهران منتشر و ظرف دو الی سه ساعت نیز برطرف شد.»

  به گزارش روزنامه مردم سالاری دوازده دی ماه سال 97 برای چند ساعتی، تهران را یک بوی بد، فراگرفت؛ تقریبا همه دستگاهها و نهادهای مربوط به مسائل شهر درباره بو، نظرهایی دادند؛ بوی مذکور به هرجا که نسبت داده می‌شد، استدلالهایی درباره عدم تعلق بو به وظایف نهاد مربوطه ایراد شده و بعد این ادعای تعلق بو، رد می‌شد؛ هرچه خبرها را بیشتر می‌خواندید، خنده تان می‌گرفت و به جای استرس و اضطرابی که برخی مسئولان می‌گفتند در وجود مردم رخنه کرده، زمینه ای فراهم آمد تا با اوضاع پیش آمده کمی هم شاد شوند و بخندند. مقوله نوشتن درباره بوی بد، هرچه معطل ماند تا علت بو پیدا شود؛ نشد که نشد و تیم‌ها و دسته‌هایی که آدم‌های مسئول فرستاده بودند دنبال بو، دست خالی برگشتند. حالا روزهای گذشته، بوهای بد سابق به قوت خود باقی اند اما هنوز معلوم نیست بوی بد چند روز پیش تهران از چه و از کجا بود؟

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، در تعدادی از مناطق تهران بوی نامطبوعی سبب آزار شهروندان شده بود که شب گذشته کارگروه ویژه‌ای در محیط زیست شهر تهران به منظور شناسایی منبع متصاعدکننده این بوی نامطبوع، تشکیل شد اما در ساعت‌های پایانی شب این کارگروه اعلام کرد که همچنان نتوانسته‌ منشاء بو را پیدا کند.

  سایت نامه نیوز عنوان داشت: گمانه‌زنی‌ها در میان فضای مجازی همزمان با اظهار بی‌اطلاعی مسئولان محیط‌زیست از جمله مدیرکل محیط‌زیست تهران از احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند سخن می‌گفت. البته «محمد رستگاری» معاون پایش و نظارت محیط‌زیست در گفت‌وگویی بیشتر احتمال می‌داد منشأ بو، زباله‌ها باشند. او از اعزام همکارانش برای چک مراکز دفن زباله خبر می‌دهد. با وجود این همچنان شهروندانی اعتقاد دارند که بوی گوگرد به مشامشان می‌رسید و چشم‌هایشان می‌سوخت. مردم از استنشاق بو در بیشتر محله‌های تهران خبر می‌دهد. برخی از مسئولان و محققان هم اینگونه به بوی نامطبوع تهران واکنش نشان دادند

  **مشخص شدن علت بوی نامطبوع
  به گزارش خبرگزاری ایلنا، ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در کانال تلگرامی خود نوشت: شهروندان عزیز، دقایقی پس از همه‌گیر شدن بوی نامطبوع در سطح شهر، کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران تماس‌ها و پیگیری‌های خود را برای پیدا کردن منشا این بو آغاز کرد. با تماس‌ها و بررسی‌های انجام شده و بنا به اطلاعات واصله از مرکز سنجش آلودگی هوای تهران، خبرها حاکی از آن است که آلاینده‌ها به طرز ناگهانی رو به افزایش است و به احتمال زیاد، دلیل این بوی نامطبوع پراکنده در تهران، وارونگی هوا است که سطح آلاینده‌ها را بالابرده و احتمالا منشا بوی نامطبوع هم همین وارونگی هوا باشد.

  به گزارش سایت فرارو، محمد حسین بازگیر رئیس محیط زیست شهر تهران در خصوص ادعای برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر ارتباط منشا بوی بد روز گذشته تهران به فاضلاب پلاسکو در منفی 21 متر که 45 سال مسدود و پنهان شده بود، اظهار کرد: ما در سازمان محیط زیست این خبر را تایید نمی‌کنیم، زیرا این ادعا عقلانی نیست.
  وی افزود: ممکن است افرادی در رابطه با این موضوع اظهار نظر و ادعا‌هایی داشته باشند، اما اداره کل محیط زیست چنین ادعایی را نشنیده است و در صورت احتمال این موضوع آن را بررسی می‌کند.'
  فرارو در پایان نوشت: این اظهارات در شرایطی است که مدیر اجرایی طرح پلاسکو در گفت و گو با عصر ایران مدعی شده بود که به مدت 30 الی 45 دقیقه، گازهای بدبو از فاضلاب پنهان مانده پلاسکو به هوا فوران داشته است و همان بویی که در شهر پیچید، همین بویی بود که از فاضلاب پلاسکو متصاعد می شد.

  به گزارش سایت فرارو، برخی بر این ادعا هستند که این بو ناشی از انتشار گازهای گوگرد ناشی از فعالیت آتشفشانی است، به نحوی که طی چند ساعت اخیر کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران با هشتگ 'بو و بوی مرموز' از مناطق مختلف تهران توییت کرده‌اند و از بوی نامطبوعی در شهر که شبیه بوی گوگرد است، خبر داده‌اند.

  ** بوی بد زنگ خطری برای فاجعه بزرگتر
  «همه به دنبال منشأ بوی مرموز» عنوان گزارش روزنامه ایران است.
  در بخشی از آن آمده است: همه دست‌ها را بالا برده و اعلام برائت کردند. باد و باران به کمک مسئولان آمد و بوی مرموز و نامطبوع تهران را شست و با خود برد! همه نفسی به راحتی کشیدند! هیچ مقامی، مسئولیت انتشار بو را به عهده نگرفت تا افکارعمومی بپرسند آیا این بو نباید یک هشدار برای جست‌و‌جوی جدی باشد؟ آیا نمی‌تواند زنگ خطری برای یک فاجعه بزرگتر در ابعاد پایتخت باشد؟ سؤالاتی که مسئولان سعی می‌کنند از کنار آن بگذرند! بخش شکاک و هوشیار جامعه هم می‌پرسد اگر تهران با یک حمله احتمالی رو به رو شود، چه سازمان و ارگانی پاسخگو خواهد بود؟ عملکردها به چه سمتی خواهد رفت؟ آیا مسئولان همچنان توپ را در زمین دیگری پرتاب می‌کنند. دو روز از انتشار بوی نامطبوع درتهران می‌گذرد اما هنوز مسئولان به سرمنشأ بو نرسیده‌اند. «احمد صادقی»، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، پاسخ به این سؤال را به جلسه امروز(شنبه) واگذار می‌کند و به «ایران» می‌گوید:« از همه دستگاه‌های مرتبط خواسته‌ایم تا گزارش‌های خود را به ستاد بحران بدهند.» «محمد رستگاری» معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما از ادامه بررسی‌ها و پیگیری‌ها خبر می‌دهد.
  ایران افزود: دست‌های مسئولان دو سازمان متولی در حالی برای پاسخگویی خالی است که آمارهای همین سازمان‌ها نشان می دهد عصر روز چهارشنبه به دنبال آن بوی مرموز، آلودگی هوای تهران 40 واحد افزایش یافت و شاخص هوای پایتخت به عدد 144 رسید تا هوای تهران برای افراد حساس ناسالم اعلام شود. اما هیچ‌کس از منبع و منشأ آلودکننده پایتخت خبر ندارد. این بو در دو ساعت، بیشتر مناطق تهران را در برگرفت و مسئولان را سردرگم کرد.

  **عدم اطلاع رسانی مناسب
  روزنامه اعتماد نوشت: باید بپذیریم که فقدان اطلاعات موثق و مستدل و نشر اخبار بدون پشتوانه فنی خود موجب تشدید نگرانی در مردم به عنوان رکن اثرگذاری که در شرایط بحران ‌باید با سایر ارکان موظف همراهی کند، می‌شود.

  رسانه های اصولگرا
  ........................
  ** مجهول ماندن منشا بوی نامطبوع
  خبرگزاری تسنیم می نویسد: با اینکه دیگر بوی نامطبوعی در شهر تهران به مشام نمی‌رسد، اما تدابیر اندیشه شده کافی نبوده و براساس پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون هیچ دستگاهی عهده دار مسئولیت این موضوع نبوده و تنها به تشکیل جلسات و اظهار نظرهایی از سوی مسئولان شهری ختم شده است.

  **واکنش کاربران فضای مجازی
  سایت مشرق نیوز نوشت: کاربران فضای مجازی پایتخت از روز گذشته به بوی نامطبوع پایتخت در شبکه اجتماعی توئیتر با هشتک های (#بوی_مرموز، #بوی_نامطبوع، #بوی_بد # بوی_تهران) واکنش نشان دادند. گمانه‌زنی‌ها در میان فضای مجازی همزمان با اظهار بی‌اطلاعی مسئولان محیط‌زیست از جمله مدیرکل محیط‌زیست تهران از احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند سخن می‌گفت. البته «محمد رستگاری» معاون پایش و نظارت محیط‌زیست در گفت‌وگویی بیشتر احتمال می‌داد منشأ بو، زباله‌ها باشند. او از اعزام همکارانش برای چک مراکز دفن زباله خبر می‌دهد. با وجود این همچنان شهروندانی اعتقاد دارند که بوی گوگرد به مشامشان می‌رسید و چشم‌هایشان می‌سوخت. مردم از استنشاق بو در بیشتر محله‌های تهران خبر می‌دهد.

  ** توئیت بی ربط رسایی
  به گزارش سایت جهان نیوز، حمید رسایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «تعجب می‌کنم از دیروز، دستگاه‌های دولتی چطور نفهمیده‌اند که علت انتشار بوی گند در پایتخت چیست؟!». «این بوی گند لاشه برجام است. اروپایی‌ها آب پاکی را روی دست دولتی‌های خوش خیال ریختند. اردیبهشت ماه بود که رهبر انقلاب فرمود به اروپایی ها دل خوش نکنید اما هشت ماه است که دخیل بسته‌اند».
  گروه نشریات خبری
  پژوهشم**9351**17321

  برچسب ها

  دفترمشق دانشگاه
  Leave your comment