Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  رهبری و مطالبه شفافیت از مسوولان

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش روز سه شنبه اول آبان ماه گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، مطبوعات امروز در کنار سخنان دیروز رهبر انقلاب، تازه ترین تحولات پرونده خاشقچی و اظهارات وزیر نفت عربستان درباره جبران کسری نفت ایران را مورد توجه قرار دادند.

  ** بیانات رهبر انقلاب در جلسه دیروز درس خارج فقه
  رهبر معظم انقلاب دیروز در جلسه درس خارج فقه خود نکاتی را بیان داشتند که امروز مورد توجه روزنامه ها قرار گرفت. به نوشته روزنامه «اطلاعات»، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه گذشته در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه خود، در توضیح «نامه‌ حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) خطاب به مسئولان و فرماندهان نظامی» برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند و با اشاره به فرازهایی از این نامه گفتند: در منطق حکومت علوی اگر کسی به خاطر مسئولیتش دارای امتیاز و احترامی شد، این موضوع نباید اخلاق و رفتار او را با مردم تغییر بدهد و او را از مردم دور کند.
  به گزارش روزنامه «ایران» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان نظام اسلامی بدانند شکر نعمت مسئولیت‌شان در این است که به بندگان خدا نزدیکی بیشتری پیدا کنند، با آنان نشست و برخاست کنند و نسبت به آنها مهربانی و توجه بیشتری به خرج دهند.
  رهبر انقلاب بر این نکته تأکید کردند که: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند؛ تاکید بر شفافیت مسوولان فرازی از بیانات رهبری بود که امروز عنوان اصلی گروهی از روزنامه ها از جمله «ابرار»، «رسالت»، «فرهیختگان»، «شرق» و ... را شکل داد.
  روزنامه «خراسان» زیر تیتر درشت «چارچوب شفافیت» به نقل از رهبری آورد: این نکته‌ بسیار مهمی است؛ این شفافیتی که حالا سر زبان هاست که «آقا شفاف، شفاف»، در کلام امیرالمؤمنین است. بعضی‌ها عادت کرد‌ه‌اند هر چیز خوبی را که در جامعه‌ اسلامی است نسبت بدهند به غربی‌ها. واقعاً انسان تعجب می کند از کوته‌فکری بعضی‌ها! توجه به مردم، آرای مردم، اهتمام به مردم، می گوید «ما از غربی‌ها یاد گرفتیم این ها را»؛... وقتی مراجعه به منابع اسلامی نمی کنید، وقتی کلمات امیرالمؤمنین و رسول مکرم اسلام را نمی خوانید، بلد نیستید، خب بله، از غربی‌ها باید یاد بگیرید.

  ** جزییات تازه از پرونده قتل خاشقچی و تبعات آن
  ماجرای کشته شدن «جمال خاشقچی» همچنان در صفحات نخست روزنامه ها برجسته است. «افشای جزییات تازه از قتل قاشقچی در کنسولگری عربستان» عنوان نخست امروز «جمهوری اسلامی» بود. به نوشته این روزنامه، سایت «میدل ایست‌ای» به نقل از منابع ترکیه‌ای اعلام کرد: ماهر عبدالعزیز مطرب، افسر اطلاعات عربستان بخش‌هایی از جسد جمال قاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را در یک چمدان بزرگی با هواپیما به ریاض منتقل کرده است. بعد از کشته شدن قاشقچی، مطرب با هواپیمای خصوصی اسلامبول را ترک کرد بدون اینکه چمدان‌هایش تفتیش شوند. وی جزو تیم عربستانی 15 نفره‌ای بود که قبل از ناپدید شدن قاشقچی وارد کنسولگری عربستان شده بودند.
  «کیهان» از افزایش فشارها بر «محمد بن سلمان» خبر داد و نوشت: عربستان تلاش زیادی کرد تا قتل وحشیانه «جمال خاشقجی» را نتیجه یک مشاجره معرفی کند و زمینه را برای تبرئه «محمد بن سلمان» ولیعهد روانی سعودی فراهم کند اما پس از آنکه ریاض اعلام کرد خاشقجی در کنسولگری عربستان در اسلامبول در نتیجه یک مشاجره کشته شده است، در دنیا هیچ کشوری این روایت را قبول نکرد. این روایت مضحک حتی به نوعی فشارها بر «بن سلمان» را افزایش هم داده، طوری که خبر رسیده، «بن سلمان» به رهبران غرب پیام فرستاده که، هیچ وقت «کودتا»ی آنها علیه خود را فراموش نخواهد کرد!
  نوع کنشگری ترکیه در این پرونده تحت عنوان «بازی تمیز» صفحه نخست روزنامه «اعتماد» را به خود اختصاص داد. در این گزارش آمده است: دولت رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه از همان نخستین ساعات مفقود شدن خاشقجی، نقشه راه پیش رو برای مدیریت این بحران را ترسیم کرد و جالب آنکه تمام ارکان‌های سیاسی، قضایی و رسانه‌ای در ترکیه در بیست روز گذشته هماهنگ با یکدیگر قدم برداشته‌اند. نه موضع‌گیری‌های سیاسی بر نظرات کارشناسی پلیسی – امنیتی برتری داشت و نه رسانه‌های ترکیه در مسیری خارج از مسیر تامین منافع ملی در این پرونده گام برداشتند. رفتارهای حساب شده و به دور از شتاب‌زدگی و تعجیل در مصادره به نفع اتفاق رخ داده، ترک‌ها را در موقعیت برتری در این پرونده قرار داد؛ موقعیتی که در سایه آن ترکیه حتی از عهده انداختن توپ به زمین ایالات متحده و رودر رو قرار دادن دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی هم برآمد.
  در برشی دیگر در اعتماد و در پاسخ به این سوال که «چگونه رییس‌جمهور ترکیه با انتشار قطره‌چکانی اطلاعات خاندان سعودی را دستپاچه کرد؟» می خوانیم: هرچند که اردوغان به خوبی از عهده سیاست تمرکز فشار بین‌المللی بر سعودی برآمده اما از لابه لای خطوط سیاستگذاری‌های ترکیه در دو هفته اخیر می‌توان متوجه شد که ترک‌ها جانب احتیاط را هم رعایت کرده‌اند تا رابطه سیاسی و اقتصادی با ریاض را کاملا تخریب نکنند.عبدالقدیر سلوی، روزنامه‌نگار مشهور ترکیه که یادداشت‌هایش در روزنامه حریت به عنوان روایتی از پشت‌پرده تفکر دولت اردوغان ارزیابی می‌شود در گفت‌وگو با ینی‌شفق می‌گوید: «تا زمانی که ولیعهد عربستان سعودی مجازات نشود و از مقامش برکنار نشود نمی‌توان این پرونده را بست. نمی‌توان نیم قرن پیش رو را در کنار عربستانی زندگی کرد که ولیعهدش تا این اندازه با ترکیه دشمن است.
  به گزارش «جهان صنعت»، آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا همانند برلین فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کنند‌. وزیر اقتصاد آلمان می‌گوید فروش تسلیحات تا زمانی که جزئیات قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد ریاض مشخص نشده باید متوقف شود‌. او همچنین گفته که این تصمیم می‌تواند باعث افزایش فشارها به ریاض شود تا درباره خاشقجی اطلاعات بیشتری منتشر کنند‌. همچنین نخست وزیر کانادا اینکه کشورش قرارداد بزرگ تسلیحاتی با عربستان را پس از پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری کشورش لغو کند بعید نمی‌داند‌. سناتورهای آمریکایی ولیعهد عربستان را مسوول قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستانی می‌دانند و دست‌کم چندین تن از آنها خواهان مجازات عربستان یا برکناری بن‌سلمان هستند‌.
  این روزنامه تحت عنوان «قدرت ولیعهد زیر سوال» نوشت: بحران ناشی از قتل جمال خاشقجی به منزله آزمونی برای سنجش میزان قدرت ولیعهد عربستان محسوب می‌شود. بلومبرگ نوشت: محمد بن‌سلمان خود را به عنوان حاکم بعدی بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت جهان در چند دهه آینده معرفی کرده است‌. اکنون این جایگاه متزلزل شده است‌. اکنون بحران روزافزون ناشی از مرگ جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول تردیدهایی را درباره اینکه آیا ولیعهد می‌تواند همچنان تمام اهرم‌های قدرت را در چنگ خود نگاه دارد یا اینکه پدرش یا حتی رقبا او را مهار خواهند کرد، ایجاد کرده است‌.

  ** نفت 200 دلاری؟
  اظهارات دیروز وزیر نفت عربستان مورد توجه برخی روزنامه ها قرار گرفت. به گزارش جمهوری اسلامی، درحالی که ترامپ چشم امیدش به عربستان بود تا کسری کاهش نفت ایران را جبران کند،‌وزیر نفت عربستان طی مصاحبه‌ای گفته است نمی‌توانیم کسری تحریم نفت ایران را در بازار جبران کنیم. خالد الفالح، وزیر نفت عربستان در سایه تشدید اوضاع بین‌المللی این کشور به دلیل قتل جمال قاشقچی، روزنامه نگار سعودی، گفت: دولت سعودی تمایلی به تکرار تحریم نفتی غرب که در سال 1973 اتفاق افتاد ندارد. وی اضافه کرد: اگر قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یابد، رشد اقتصاد جهانی را کاهش داده و به رکود منجر خواهد شد. هفته گذشته مدیرعامل شبکه سعودی العربیه طی گزارشی هشدار داد اعمال تحریم علیه ریاض می‌تواند به فاجعه اقتصادی در جهان منجر شده و قیمت نفت را به 200 دلار در هر بشکه افزایش دهد.
  «جوان» تحت عنوان «صدای شکست تحریم نفت ایران» آورد: هفته گذشته مدیرعامل شبکه سعودی العربیه طی گزارشی هشدار داد اعمال تحریم علیه ریاض می‌تواند به فاجعه اقتصادی در جهان منجر شده و قیمت نفت را به 200 دلار در هر بشکه افزایش دهد. یک منبع موثق نیز به جوان گفت: برخی آسیایی‌ها که اخیراً خرید نفت ایران را متوقف کرده بودند، به‌زودی واردات نفت از ایران را از سر می‌گیرند و صادرات نفت ایران فقط 20 تا 30 درصد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
  در همین راستا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگویی تأکید کرد ایران در شرایط فعلی، هم می‌تواند نفت خود را بفروشد و هم قادر است اقتصاد خود را حفظ کند. ظریف همچنین گفت: دولت امریکا می‌تواند با بازگشت به توافق هسته‌ای لغو تحریم‌هایی که پس از آن علیه ایران اعمال کرد، راه را برای مذاکره با تهران هموار کند.
  «مردم سالاری» تحت عنوان «اعتراف وزیر خزانه‌داری آمریکا به شکست تحریم نفتی ایران» به اظهارات اخیر «استیون منوچین» درباره معافیت های مشتریان نفت ایران نوشت: منوچین اگرچه اذعان داشت که آمریکا نمی تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما گفت که اگر کشورها خواهان مستثنی شدن از تحریم‌های ایران هستند، باید خرید نفت از این کشور را به 20 درصد از آنچه که در سال‌های بین 2013 تا 2015 خریداری می‌کردند، کاهش دهند.
  در گزارش این روزنامه می خوانیم: ناظران بازار نفت و مسایل بین المللی دلایل متعددی را برای تغییر لحن و سیاست دولت ترامپ اعلام می کنند. از نظر بسیاری دولت ترامپ ناخواسته با این تغییر لحن در نهایت تن به واقعیات بازار نفت داده است. قیمت نفت در هفته های گذشته روند صعودی به خود گرفته بود و برخی ناظران هشدار می دادند که ممکن است قیمت نفت به بالای 100 دلار در هر بشکه برسد.علاوه بر این، این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که عربستان گرفتار بحران سیاسی در زمینه قتل خاشقجی شده است و تنش‌ها در مناسبات ریاض با آمریکا و اروپا افزایش یافته است.

  ** تثبیت نام خلیج فارس
  مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت جهانی «مروارید خلیج فارس» خبر داد که در نوع خود دستاورد مهمی در تثبیت نام خلیج فارس در عرصه جهانی است. مهندس مهدی میر صالحی در نشست خبری روز گذشته گفت: خلیج فارس با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) به ثبت رسید.
  این رخداد در برخی روزنامه ها به عنوان دستاوردی مهم مورد توجه قرار گرفت. روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی آورد: از قدیم الایام در اسناد معتبر متعدد جهانی، خلیج فارس با این عنوان به ثبت رسیده و اکنون مروارید خلیج فارس به ثبت رسیده است. نباید با این مساله هیجانی برخورد کرد. تاریخدان‌ها به وضوح می‌دانند که این اقدام یک شیطنت سیاسی است. باید دانست که مسائلی به غیر از این مساله نشان دهنده یک شیطنت از سوی دیگر کشورهاست و هیچ مبنای علمی و حقوقی ندارد. با این اقدام اتفاق جدیدی رخ نداده است، اما از اینکه مروارید خلیج فارس در وایپو ثبت شده خرسند هستیم. اسناد بین‌المللی و حتی سازمان ملل این خلیج را خلیج فارس می‌دانند، حتی وزارت خارجه آمریکا نیز آن را خلیج فارس می‌داند.

  پژوهش**9279

  برچسب ها

  Leave your comment