Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  رستمی: وکلا رزم را در هیچ کتابی به اندازه شاهنامه نمی‌یابند

  پنجشنبه, 13 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از خبرگذاری کتاب ایران

  رستمی: وکلا رزم را در هیچ کتابی به اندازه شاهنامه نمی‌یابند
   
  به گزارش خبر گزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نشست معرفی و بررسی کتاب «از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی» چهارشنبه(۱۲ دی ماه) با حضور محمد مهدی رستمی شاهرودی و  جهانگیر فضایلی در سرای اهل قلم برگزار شد. 
   
  در ابتدای این نشست رستمی شاهرودی گفت: شاید برای عده ای تعجب برانگیز باشد که وکلا به سراغ شاهنامه بروند اما شاهنامه کتاب رزم است و وکلا  رزم  را در هیچ کتابی به اندازه شاهنامه نمی توانند پیدا کنند. همانطور که در مقدمه کتاب توضیح دادم من از سن ۱۲ سالگی خواندن شاهنامه را آغاز کردم اما در آن سن شاهنامه دان نشدم و هنوز هم نیستم. 

  وی بیان کرد:شاهنامه مانند یک جنگل بود اما رباعیات خیام یا دوبیتی های باباطاهر  مانند باغچه و کتاب های پرحجم کلیات سعدی یا دیوان حافظ مانند باغ هستند و باید آنها را کندوکاو کرد. آشنایی با جنگل کار یک روز دو روز نیست. 

  رستمی بیان کرد: شاهنامه فردوسی در عین سادگی هایی که دارد پیچیده است و حجم زیاد بیت های آن از حوصله امروزی و کسایی که فردوسی خوان هستند خارج است. اما من انتظار دارم دانش آموز ان شاهنامه بخوانند اما اینکه بتوانند همه شصت هزار بیت را بخوانند توقع زیادی است. بنابراین تصمیم گرفتم خلاصه ای از شاهنامه تهیه کنم که خیلی هم خلاصه نباشد. بدین منظور عنوانی را حذف نکردم بلکه از شرح ها کاستم. این کتاب بیش از دو سوم شاهنامه را در بردارد و هر عنوانی که در شاهنامه است در این کتاب هم آمده است. 

  وی ادامه داد: بر اساس تجربه ای که در این سال‌ها داشتم به این نتیجه رسیدم که کتاب های سنگی و قطور که هیبتی ترسناک دارند خوانده نمی شوند. تلاش کردم ابیات را اعراب گذاری کنم تا خواندن اشعار ساده‌تر شود. عدم اعراب باعث می‌شود  شعر اشتباه خوانده شود و به دنبال آن معنا اشتباه برداشت شود. همچنین سعی کردم توضیحات و معنای لغات و متن را به زبان محاوره و ساده بیان کنم تا برای دانش آموزان و دانشجویان قابل فهم باشد. معنای واژه ها برای سهولت دسترسی خوانندگان در هر صفحه به ضرورت تکرار شده است.

  این نویسنده بیان کرد: من یازده کتاب دیگر منتشر کرده ام که از میان آنها سه رمان، یک سفرنامه و سه کتاب در حوزه محیط‌زیست ترجمه کرده‌ام. شاهنامه فردوسی پایه زبان فارسی است. امروزه بیش از ۱۵۰میلیون نفر به زبان فارسی حرف می زنند که بیشترین آنها در ایران هستند. در افغانستان فارسی دری و در تاجیکستان زبان تاجیک رایج است. امروز در ۲۹ کشور دنیا به زبان فارسی صحبت می شود و در رده ششم جهانی قرار دارد درحالی که زبان آلمانی در رده هفتم قراردارد. زبان فارسی باستان سه هزار سال قبل از میلاد مسیح به وجود آمد اما ۱۲۰۰سال بعد  زبان انگلیسی به وجود آمد. زبان فارسی از نظر تنوع و واژگان به خصوص اصطلاحات و ضرب المثل ها بسیار غنی است و پر از اصطلاحاتی است که هر کدام معنایی را منتقل می کنند که در زبان های دیگر این ویژگی ها نیست.

  رستمی شاهرودی با بیان اینکه فردوسی خود را مقید به عدم استفاده از واژه های غیر فارسی کرده بود،گفت: در شاهنامه، لغات عربی به ضرورت  شعر آورده شده اما تعدادشان خیلی کم است.اگر مسائل سیاسی نبود امروزه زبان فارسی به عنوان  شایسته‌ترین زبان بین‌المللی شناخته می شد.

  وی عنوان کرد: همه شاهنامه فردوسی را دارای سه بخش اساطیری، پهلوانی و تاریخی می دانند اما من معتقدم بخش اخلاقیات و اطلاعاتی که درباره خودش بیان می کند باید به شاهنامه اضافه کرد و من در این کتاب این بخش را به صورت متمایز اضافه کردم. زبان فردوسی پاکیزه است حتی زمانی که از دشمن صحبت می کند از همان کلمات استفاده می کند که درباره ایرانیان به کار می برد و در تمام این کتاب ابرداستان هایی را مطرح می کند و بیش از ۵۰۰ پرسوناژ  در کتاب گنجانده است به طوری که اگر همه اسامی مندرج در شاهنامه را جمع کنیم خودش به تنهایی یک جلد کتاب می شود. وزنی که فردوسی برای این کتاب انتخاب کرده ساده ترین بحر شعری است. 

  وی در پایان گفت: آرزو دارم همه شاهنامه را بخوانند البته همان پنج جلدی اصلی آن را. اما  خود فردوسی هم اگر بود ابیاتی را حذف می کرد. اما اگر  فرصت کافی برای خواندن مجموعه کامل شاهنامه را پیدا نکردند همین شاهنامه خلاصه شده را بخوانند.

  در ادامه این نشست، فضایلی در سخنان کوتاهی به زمینه آشنایی خود با رستمی شاهرودی اشاره کرد و گفت: ما ایرانیان مدیون و ستایشگر فردوسی هستیم. به اعتقاد من، ما شش شاعر غیرقابل مقایسه با هم داریم که اگر بخواهیم شاعران را رتبه بندی کنیم این شاعران در این رتبه بندی قرار نمی گیرند. فردوسی، سعدی، حافظ،مولانا و خیام جزو این گروه از شاعران هستند که جزو فرهنگ و شناسنامه ما به حساب می آیند و با هیچ چیز قابل مقایسه نیستند.

  برچسب ها

  دفترمشق کتاب
  تلگرام دفتر مشق @Daftarmashgh_Post
  Leave your comment

  Loading...
  banner