Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  دیپلماسی فرهنگی می‌تواند از دیپلماسی سیاسی تاثیرگذارتر باشد

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، «پتروس ت. ناکوزیس»، سفیر قبرس در تهران ظهر امروز، چهارشنبه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مجموعه با اشرف بروجردی دیدار و گفت‌وگو کرد.
  بروجردی ضمن خوش‌آمد به سفیر قبرس برای حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت:‌ امیدوار هستم حاصل این نشست بتواند دستاورد خوبی برای هر دو کشور در زمینه‌های فرهنگی داشته باشد.
  او در ادامه گفت:‌ در این جلسه می‌توانیم فصل مشترکی برای برقراری تعاملات فرهنگی دو کشور در آینده داشته باشیم.
  بروجردی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی متشکل از دو بخش مهم کتابخانه و اسناد است که این دو بخش از سال 1382 با یکدیگر ادغام شده‌اند.
  رئیس این نهاد هشتاد ساله فرهنگی ادامه داد: دراین مجموعه علاوه بر تلاش برای حفظ میراث فرهنگی و نگهداری از میلیونها جلد کتاب و سند، زمینه را برای رشد و توسعه مبانی علمی ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی فراهم کرده‌ایم.
  او گفت: این سازمان جایگاهی است برای اینکه دانشمندان با آسایش کامل به بحث و تبادل‌نظر بپردازند و خودمان را موظف می‌دانیم این فضا را برای آنان مهیا کنیم.
  بروجردی اظهار داشت: همچنین از آنجا که این سازمان یک جایگاه ملی هم دارد، بنابراین ما موظف هستیم تا ارتباطات بین‌المللی در حوزه فرهنگی را به وجود آوریم و در همین راستا علاوه بر تبادل منابع و ارتباطات رایج، علاقه‌مند هستیم آموزش‌های تعاملات مرتبط با حوزه نگهداری از کتابها و اسناد را افزایش دهیم.
  او افزود: معتقدم سرنوشت برخی از ملتها با یکدیگر گره خورده است و این موضوع ریشه در دیرینه مشترک کشورها دارد.
  رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر لزوم امضای تفاهم نامه برای اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی میان دو کشور گفت: ایران و قبرس در گذشته تعاملات مشترکی بسیاری داشته اند بنابراین هم در بخش اسناد و هم منابع خطی می‌توانیم فصول مشترک بسیاری ایجاد کنیم.
  بروجردی با اعلام آمادگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی آمادگی برای راه‌اندازی یک اتاق ویژه حفظ منابع و اسناد خطی برای کشورهای مختلف، افزود: این اقدام می‌تواند برای آشنایی مردم کشور ما با فرهنگ دیگر کشورها کمک کند.

  ** قبرس از امضای هر گونه تفاهم‌نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می‌کند
  در ادامه این نشست سفیر قبرس در تهران گفت: آرشیو ملی و کتابخانه ملی کشور قبرس دو نهاد جدا از یکدیگر هستند، مجموعه آرشیو ملی قبرس علاوه بر خدمات، بازدید، حفاظت و نگهداری از اسناد، برای تحقیقات محققان و پژوهشگران نیز ارائه خدمات دارد و مجموعه کتابخانه ملی قبرس علاوه بر نگهداری از منابع، ارتباطات خوبی با مجامع اروپایی ایجاد کرده است.
  «پتروس ت. ناکوزیس» با بیان اینکه از امضای هر گونه تفاهم نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می کند، افزود: ایران و قبرس تجارب تاریخی زیادی با یکدیگر دارند و به همین دلیل می‌توانیم در حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری‌ داشته باشیم.
  وی با تاکید بر اینکه ایران و قبرس در بعدهای مختلف ارتباطات بسیاری با یکدیگر داشته اند گفت: در یک اقدام مشترک فرهنگی می‌توانیم، شرایط را برای محققان و پژوهشگران فراهم کنیم تا پیشینه تاریخی خوبی با استفاده از منابع و اسناد تاریخی از دو کشور به دست آورند.
  فراهنگ**3009** 1055

  برچسب ها

  Leave your comment