Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  دیپلماسی فرهنگی از دیپلماسی سیاسی تاثیرگذار تر و اثر بخش تر باشد

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  دیپلماسی فرهنگی از دیپلماسی سیاسی تاثیرگذار تر و اثر بخش تر باشد
   
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن خوش آمد به سفیر قبرس گفت:‌ امیداوار هستم، حاصل این نشست بتواند دستاورد خوبی برای هر دو کشور در زمینه‌های فرهنگی داشته باشد.

  وی در ادامه گفت:‌ در این جلسه می‌توانیم فصل مشترکی برای اینکه در آینده بتوانیم رویکردهای فرهنگی را درعرصه تعاملات دوکشور برقرار کنیم، داشته باشیم.
  بروجردی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی متشکل از دو بخش مهم کتابخانه و اسناد است که این دو بخش از سال ۱۳۸۲ با یکدیگر ادغام شده‌اند.

  رئیس این نهاد هشتاد ساله فرهنگی ادامه داد: دراین مجموعه علاوه بر تلاش برای حفظ میراث فرهنگی و نگهداری از میلیون‌ها جلد کتاب و سند، زمینه را برای رشد و توسعه مبانی علمی ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی فراهم کرده‌ایم.

  وی گفت: این سازمان جایگاهی است برای اینکه دانشمندان با آسایش کامل به بحث و تبادل نظر بپردازند و خودمان را موظف می‌دانیم این فضا برای آنان را مهیا کنیم.

  بروجردی  گفت: همچنین از آن جایی که این سازمان یک جایگاه ملی هم دارد،  بنابراین موظف هستیم تا ارتباطات بین‌المللی در حوزه فرهنگی را به وجود آوریم. در این راستا هم علاوه بر تبادل منابع و ارتباطات رایج، علاقه‌مند هستیم آموزش‌های تعاملات مرتبط با حوزه نگهداری از کتاب‌ها و اسناد را افزایش دهیم.

  وی افزود: معتقدم سرنوشت برخی از ملت ها با یکدیگر گره خورده است و این موضوع ریشه در دیرینه مشترک کشور ها دارد.

  رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: امروز دیپلماسی فرهنگی می‌تواند از دیپلماسی سیاسی تاثیرگذار‌تر و اثر بخش‌تر باشد.

  این مقام مسیول در ادامه با تاکید بر لزوم امضا تفاهم‌نامه برای اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی بین دو کشور گفت: دو کشور ایران و قبرس در گذشته تعاملات مشترکی بسیاری داشته‌اند. بنابراین هم در بخش اسناد و هم منابع خطی می‌توانیم فصول مشترکی بسیاری ایجاد کنیم.

  بروجردی در ادامه با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی آمادگی دارد، علاوه بر فعالیت در حوزه حفظ منابع و اسناد خطی،  یک اتاق برای کشورهای مختلف در این مجموعه ایجاد کند، گفت: این اقدام می‌تواند برای آشنایی مردم کشور ما با فرهنگ دیگر کشورها کمک کند.

  از امضا هرگونه تفاهم‌نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می‌کنیم
  در ادامه این نشست «پتروس ت. ناکوزیس»، سفیر قبرس در ایران گفت: آرشیو ملی و کتابخانه ملی کشور قبرس دو نهاد جدا از یکدیگر هستند. مجموعه آرشیو ملی قبرس، علاوه برخدمات،  بازدید، حفاظت و نگهداری از اسناد، برای تحقیقات محققان و پژوهشگران نیز ارائه خدمات دارد. همچنین مجموعه کتابخانه ملی قبرس نیز علاوه بر نگهداری از منابع، ارتباطات خوبی با مجامع اروپایی ایجاد کرده است.

  سفیر قبرس در ادامه با بیان اینکه از امضا هرگونه تفاهم‌نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می‌کنیم، افزود: دو کشور ایران و قبرس تجارب تاریخی زیادی با یکدیگر دارند. به این دلیل است که می‌توانیم در حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشیم.

  پتروس ت. ناکوزیس در ادامه با تاکید بر اینکه ایران و قبرس در بعدهای مختلف ارتباطات بسیاری با یکدیگر داشته اند گفت: در یک اقدام مشترک فرهنگی می توانیم، شرایط را برای محققان و پژوهشگران فراهم کنیم تا پیشینه تاریخی خوبی با استفاده از منابع و اسناد تاریخی از دو کشور به دست آورند. 

  برچسب ها

  Leave your comment