Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  دانشگاه برای شناسایی مسائل باید در صنعت حضور داشته باشد

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر «جبارعلی ذاکری» روز چهارشنبه در آیین افتتاح ششمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک با تاکید بر ضرورت انجام پژوهش های کاربردی در کشور اظهار داشت: امروز 4 میلیون و 100 هزار دانشجو در کشور داریم که نزدیک به 60 درصد بیشتر از مجموع دانشجویان در کشور آلمان است. اگر نیمی از آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی باشند؛ یعنی سالانه 2 میلیون پروژه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در کشور انجام می شود.
  وی ادامه داد: پروژه ها باید در عمل برای حل مشکلات صنایع گام بردارند و ثروت آفرینی کنند؛ در حالیکه می بینیم بعضی پروژه های تحقیقاتی بعد از یک دهه منجر به ثروت نمی شوند و مشکلی را حل نمی کنند.
  ذاکری تصریح کرد: این وضعیت نشان می دهد در هدف گذاری های جبهه های تحقیقاتی مشکلاتی وجود دارد و اساتید و محققان ما باید این مشکلات را بررسی و حل کنند.
  وی با تاکید به هم‌افزایی اساتید و محققان و‌ مدیران اجرایی یادآور شد: مساله یابی بسیار مهم است و اگر بخواهیم در جهت حل مشکلات کشور گام برداریم ابتدا باید مشکلات سازمان های اجرایی را بشناسیم.
  وی خاطرنشان کرد: سازمان های اجرایی توان تعریف مشکلات را ندارند و اگر دانشگاه انتظار دارد صنایع و سازمان ها مشکل خود را بیان کنند و دانشگاه راه حل بیابد؛ تصور نادرستی از وضعیت پژوهش و مشکلات صنایع داریم.
  ذاکری یادآور شد: کنفرانس های ملی و بین المللی باید عرصه ای برای هم افزایی اساتید، محققان و مدیران اجرایی باشد تا هم مشکلات بیان و هم راه حل های مناسب برای حل این مشکلات پیدا شود.
  ششمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک، توسط انجمن رباتیک ایران و با حمایت فرهنگستان علوم اول تا سوم آبان در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت برپاست.
  در این کنفرانس علاوه بر ارائه مقالات علمی، آخرین دستاوردهای حوزه رباتیک و مکاترونیک در قالب سه نمایشگاه جانبی در معرض نمایش علاقمندان می گیرد.
  ششمین کنفرانس مکاترونیک در محورهای مرتبط؛ از جمله ربات های پرنده و زیرآب، ربات های بیولوژیک، رباتیک شناختی، ربات های همکار، ربات های موازی، ربات های انسان نما، سیستم های هوشمند و رباتیک، پایداری ربات ها، سیستم های مکاترونیکی، شناسایی و مدل سازی، طراحی حرکت و یادگیری، رباتیک از دور، رباتیک در پزشکی، ربات های سیار و زمینه های پیشرفته در رباتیک و مکاترونیک هوشمند برگزار می شود.
  کارگاره های آموزشی و میزگردهای تخصصی با موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه با حضور نخبگان از دیگر برنامه های این کنفرانس است. افزون بر این در بخش ارائه مقالات، از بین 142 مقاله تخصصی ارائه شده به دبیرخانه به زبان انگلیسی پس از ارزیابی در 12 گروه تخصصی و با کمک بیش از 360 داور داخلی و بین المللی، 52 مقاله برای ارائه شفاهی انتخاب شد که در 12 نشست علمی و در طول کنفرانس ارائه می شود، علاوه بر آن 55 مقاله به صورت پوستر پذیرفته شده است.

  * برگزاری نمایشگاه خلاقیت همراه با کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاتروینک
  دبیر ششمین نمایشگاه خلاقیت از حضور 25 تیم رباتیک دانش اموزی و دانشجویی در نمایشگاهی در حاشیه کنفرانس خبر داد و گفت: تیم ها بر اساس 5 عامل ارزیابی شوند و برترین ها فردا (پنج شنبه) معرفی می شوند.
  پیام زرافشان در حاشیه ششمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در بخش نمایشگاه خلاقیت این کنفرانس، 40 تیم ایده های رباتیکی خود را ارسال کرده بودند.
  وی با بیان اینکه این تیم ها نمونه اولیه ایده های خود را دارند، اظهار داشت: بعد از داوری اولیه 25 تیم دانش آموزی و دانشجویی به مرحله نهایی راه یافتند.
  زرافشان ادامه داد: تیم های حاضر بر اساس 5 مولفه خلاقیت، عملکرد، تجاری سازی، ارائه و مستندات داوری می شود.
  به گفته وی، از تعداد 25 تیم حاضر 17 تیم دانش اموزی و 8 تیم دانشجویی است.
  دبیر نمایشگاه خلاقیت اضافه کرد: تیم های برتر در روز اختتامیه نمایشگاه معرفی خواهند شد.
  علمی**9157

  برچسب ها

  Leave your comment