Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  حجوانی همه‌فن‌حریفی جریان‌ساز است

  چهار شنبه, 26 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از خبرگذاری کتاب ایران

  حجوانی همه‌فن‌حریفی جریان‌ساز است
   
  به گزارش  خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رضا هاشمی‌نژاد، مدیر نشر افق، در مراسم بزرگداشت مهدی حجوانی که عصر سه‌شنبه (25 دی‌ماه 1397) در موسسه خانه کتاب برگزار شد، متنی را برای حضار قرائت کرد که به شرح زیر است:

  «درباره‌ کسی می‌خواهم صحبت کنم که قدش بلند است، جان به جانش کنی فست‌فود نمی‌خورد، البته بعضی وقت‌ها می‌خورد، و ترجیحش غذای خانگی است، طنز خاص خودش را دارد، عاشق شال‌گردن است و خیلی از دوستان به او می‌گویند رئیس.

  ما رفقای سابقه‌ داریم، ۳۸ سال از رفاقت‌مان می‌گذرد، 29 سال از همکاری‌مان در افق.

  قرارداد شماره‌ 1 افق، یک آسمان خبر است، نوشته‌ مهدی حجوانی. در تمام این سال‌ها، مهم‌ترین همراه من بوده و بزرگ‌ترین منتقد من. نشر افقی که امروز می‌بینید، بخش بزرگی از آن نتیجه‌ کلنجار رفتن‌های ما با هم است. گرچه افق تنها بخشی از فعالیت‌های آقای حجوانی در حوزه‌ نشر و خصوصاً ادبیات کودک و نوجوان است. علاوه بر این، شاید به تعریف مدرن، حجوانی تا سال‌ها تنها سرویراستار حرفه‌ای در نشر ایران بوده است که البته کتابی هم در همین موضوع دارد.

  در زمینه‌ تأسیس نهادهای فرهنگی و مدنی هم پیشینه‌ای قابل‌تأمل دارد: پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان که سال‌ها مقرش در افق بود و جایزه‌ لاک‌پشت پرنده هم دیگر نیاز به معرفی ندارد. علاوه بر انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان، انجمن تصویرگران کودک و نوجوان و غیره.

  مهدی حجوانی در این سال‌ها ستونی بوده که ما با تکیه به او بلندپروازی‌هامان را به نتیجه رساندیم. همه‌فن‌حریفی است که جریان‌ساز بخش عمده‌ای از ادبیات کودک و نوجوان ایرانِ سال‌های اخیر به شمار می‌آید.

  چهره‌ آرامش، شفافیت کلامش، قضاوت سخت‌گیرانه‌اش و سواد جامعش مثل گنجینه‌ای است که تمامی ندارد. میل او به یادگیری و به‌روز کردن دانشش هم برای هر نهادی که با آن همکاری می‌کند، در حکم یک تضمین قطعی است از قابل اتکا بودن مشاوره‌هایش.

  کشف و پرورش استعدادهای جوان حوزه‌ ادبیات کودک و نوجوان، و یاری رساندن به آن‌ها در یافتن مسیر درست‌شان با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌هاشان، یکی دیگر از ویژگی‌های درخشان حجوانی است که البته خوشبختانه ما در نشر افق از آن سود برده‌ایم.
  علاوه بر این‌ها، در رفاقت حرف ندارد. 

  خوشحالم که امروز فرصتی به دست آمده تا من از طرف خودم و به نمایندگی از همکارانم در نشر افق در این جمع صمیمی حاضر باشم و از مهدی حجوانی، یار دیرینه و داور سخت‌پسندمان، تشکر کنم.»

   

  احمد مسجد جامعی، نیکنام حسینی‌پور، فریدون عموزاده خلیلی، علی‌اصغر سیدآبادی، رضا هاشمی‌نژاد، نادر قدیانی، عبدالعظیم فریدون، شهرام اقبال‌زاده، فتح‌الله فروغی، مجید راستی، سیدعلی کاشفی خوانساری، حسین فتاحی، اسدالله شعبانی، شهلا انتظاریان، آتوسا صالحی، خانواده مهدی حجوانی و جمعی از نویسندگان و ناشران در این مراسم حضور داشتند.

  بیشتر بخوانیم:
  نمی‌توان حجوانی را متوقف کرد
  دنبال اسم نبودن حجوانی را فردی متفاوت کرده است
  مهدی حجوانی؛ نماد تعقل و اعتدال

  برچسب ها

  دفترمشق نوجوان
  تلگرام دفتر مشق @Daftarmashgh_Post
  Leave your comment

  Loading...
  banner