Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  جلوگیری از ورود سودجویان فصلی کاغذ با تصمیم جدید دولت

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  جلوگیری از ورود سودجویان فصلی کاغذ با تصمیم جدید دولت
   
  حسن میرباقری؛ رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دنبال گرانی کاغذ برخی از دلالان اقدام به ورود کاغذ و مقوا کردند، عنوان کرد: این افراد اغلب با انگیزه‌های سودجویی مالی بیشتر به واردات کاغذ اقدام کردند؛ در حالی که پیش از این مثلا شاید خواروبار و خشکبار به کشور وارد می‌کردند و یک‌شبه واردکننده کاغذ شدند.
   
  وی ادامه داد: به تازگی دستورالعملی از سوی دولت صادر شده که بر اساس آن، افرادی که پیش از این کاغذ وارد نکرده‌اند، نمی‌توانند بدون مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت انواع مقوا و کاغذ را به کشور وارد کنند.
   
  میرباقری با بیان اینکه واردات کاغذ هم مانند دیگر بخش‌ها نیازمند تخصص است، توضیح داد: برخی افراد اخیراً به دنبال بحران تامین کاغذ اقدام به واردات این کالاها کردند که هیچ قدمت و گذشته‌ای در این حوزه نداشتند بلکه به صورت فصلی و به دلیل سودده بودن در این کار وارد شدند و موجب متشنج شدن بازار شدند.
   
  وی درباره تبعات ورود این افراد به چرخه واردات کاغذ و مقوا گفت: نتیجه این اقدام را چند ماه پیش به دنبال کمبود کاغذ در بازار دیدیم و زمانی که فهرست‌ها منتشر شدند، دیدیم خیلی‌ها ارز واردات کاغذ گرفته‌اند اما جنس دیگری وارد کرده‌اند.
   
  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به مرجعیت وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت، یادآور شد: کارگروه کاغذ تایید ورود کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر و LWC را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار کرده است و با تایید آن‌ها، افراد می‌توانند این نوع کاغذها را وارد کنند.
   
  میرباقری تاکید کرد: همچنین برای کاغذهای غیر از گروه یک کالایی، مثل انواع مقوا و کاغذهای دیگر، متقاضیان باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت بروند و پس از تایید این وزارتخانه ارز نیمایی به آن اختصاص پیدا خواهد کرد.
   
  وی همچنین درباره افزایش قیمت مواد کاغذ و مقوا نیز گفت: به زودی جلسات‌ هم‌اندیشی با مشارکت انجمن واردکنندگان کاغذ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت و سازمان تعزیرات خواهیم داشت تا مسائل و مشکلات واردات کاغذ و مقوا از زوایای مختلف بررسی شود و کمتر شاهد اختلال در عرضه این کالاها به بازار چاپ و نشر کشور باشیم.

  برچسب ها

  Leave your comment