Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  جزئیات تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان تشریح شد

  شنبه, 28 مهر,1397

  به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، بهمن نامور مطلق مسئول راه‌اندازی دانشگاه فرشچیان است. او صبح امروز درباره روند بازگشایی این دانشگاه گفت: برنامه داریم در این دانشگاه  روال استاد شاگردی را پیگیری کنیم و روند فعالیت این دانشگاه با دیگر دانشگاه های کشور متفاوت است. پس از افتتاح این دانشگاه در روز دوشنبه سی ام مهر ماه مراحل تدوین اساسنامه، چشم انداز و نحوه پذیرش دانشجو و استاد در این دانشگاه انجام خواهد شد.

  او ادامه داد: برنامه داریم از بهمن ماه امسال در این دانشگاه پذیرش دانشجو داشته باشیم اما اگر برنامه ها به این تاریخ نرسید، پذیرش دانشجو از مهر ماه آغاز خواهد شد. دانشگاه استاد فرشچیان مشابه مدل های داخلی و خارجی ندارد و با آمیختگی میان مدل های گوناگون راه اندازی می شود. پس از افتتاح این دانشگاه، کارگاه هایی در محل آن برگزار می شود که در این کارگاه ها درس گفتارهایی ارائه می شود که پس از آن این درس گفتارها تبدیل به جزوه و کتاب خواهد شد.

  او تاکید کرد: پذیرش دانشجو در این دانشگاه به نحوی است که استاد استعدادها را کشف و پس از آن فرد مورد نظر به دانشگاه  معرفی می شود و بعد از آن پذیرش صورت می گیرد. ساختار غربی دانشگاه ها اگرچه دستاوردهایی داشته اما با نواقصی نیز همراه بوده است و فرهنگ ما را دچار خدشه کرده است.

  نامور مطلق گفت: دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با هدف تغییر ساختار آموزشی و توجه به هنر بومی همراه  با خلاقیت، تالیف و حکمت راه اندازی شده است. طرح ایجاد این دانشگاه 20 سال گذشته در فرهنگستان هنر رقم خورد و شورای  عالی انقلاب فرهنگی کلیات آن را به تصویب رساند اما در دولت های نهم و دهم به فراموشی سپرده شد و در دولت یازدهم این طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و دانشگاه آزاد آمادگی خود را برای راه اندازی آن اعلام کرد. از سوی استاد فرشچیان 6 نفر به عنوان هیات امنای این دانشگاه معرفی شده اند.

  مسئول راه اندازی دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی استاد فرشچیان ادامه داد: این دانشگاه برنامه دارد الگوی بومی از دانشگاه در حوزه هنر را با ساختار استاد و شاگردی در کشور راه اندازی کند. همچنین این دانشگاه قرار است نظامنامه جداگانه ای از دیگر دانشگاه ها داشته باشد. این دانشگاه با سه دانشکده نگارگری و هنرهای وابسته، خوشنویسی و صنایع  دستی راه اندازی می شود.

  او در پایان گفت: برنامه داریم این دانشگاه را در شهرها و کشورهای دیگر نیز توسعه دهیم. همچنین قرار است این دانشگاه کانون کرسی های نظریه پردازی در حوزه هنرهای اسلامی و ایرانی قرار گیرد.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  Leave your comment