Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  توشه ات از اربعین چیست، زائر

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  طول مسیر تا کربلای معلی یا در فکر و اندیشه ای یا با دوستان و همراهان از سیر تا پیاز سیاست و روابط بین الملل را مرور می کنی و هربار که دستی از همیاری و کمک میزبانان عراقی به سویت دراز می شود و جمله 'هله بالزائر' را می شنوی، معجزه سالار شهیدان و اربعینش را با تمام حواس پنجگانه ات درک می کنی.
  هر نقطه از مسیر کاروان عظیم راهیان اربعین، مملو از پیام های انسانی است؛ پیام هایی که ارزشگذاری مادی بر آن ممکن نیست، حال آنکه هر پیام اربعین، کلیدی است بر هر قفل زندگی بشر درمانده امروز؛ اول ظلم ستیزی و بعد ظلم پروری و سپس اجتناب از ظلم را یاد آور می شود و همین شاه کلید همه بدبختی های بشر است.
  مسیر را باید پیاده طی کنی تا تمام وجودت به درک و فهم برسد ؛ هنگامی که ضعف بدنی به اوج می رسد ، قلبت بیش از همیشه برای عشق و محبت جا باز می کند که نتیجه اش فهم بهتر نهضت جهانی امام حسین (ع) است که این سال ها اربعینش به یک جنبش جهانی تبدیل شده است .
  در نهضت حسینی ، همه اش عقلانیت است و ایمان به خداوند و عمل به رضایت الهی و انجام تکلیف و اگر در این ایام و این مناسبت عظیم، رهرو و سالک شده ایم ، باید از این مسیر پر ماجرا توشه برداریم.
  همین اندک مستندات موجود از رفتارها و کردار و سیره امام حسین (ع)، حتی آنچه فقط از 10 روز محرم موجود است، همه اش درس و عبرت است. از برخورد با زیردستان و پیروان، تا برخورد احترام آمیز با دشمنان .
  امام حسین(ع) منبع ادب و پاکی در نیت و کلام و رفتار است؛ او را با دروغ و حیله و ناجوانمردی رابطه ای نیست.
  او با شهامت و شجاعتی وصف ناپذیر مقابل ظلم ایستاد و هزینه تفکر و اندیشه و مرامش را پرداخت و در راه خدا و در انجام تکلیف، همه هستی اش و نیستی اش را روی دایره گذاشت.
  با فرمانده سپاه دشمن چنان سخن می گوید که به آزاده کربلا تبدیل می شود. با فرستادگان دشمن چنان مذاکره می کند که از حسین(ع) یک دیپلمات قدرتمند تصویر می کند و با خانواده به گونه ای رفتار می کند که او را بهترین پدر، بهترین عمو و عزیزترین برادر می یابیم و در رفتار با نیروهایش چنان است که عزیزترین فرمانده تمام تاریخ انسان را می یابیم.
  با پیروان و یارانش، در هنگام جذب، اوج صداقت را نمایش می دهد، راه را نشان می دهد و هزینه هایش را احصاء می کند و برای ماندن در مسیری که جز مرگ راهی نیست، از دروغ و فریب اجتناب می کند.
  امام حسین(ع) در انتخاب آخرین گزینه یعنی جنگ، بگونه ای عمل می کند که تاریخ بشر جنگجویی چون او را به یاد ندارد.
  حسین (ع) همه اش عشق و محبت و نیکی و در یک کلام انسان کامل است ؛ عشقی که منبع آن ذات اقدس الهی است و انتظار این است که رهروان و اربعینیان ، از این همه فضائل توشه ای بردارند و در بازگشت خروجی آن را در زندگی روزمره خود ببینیم و جامعه ای بسازیم که در آن دروغ و ریا و ظلم و کلاهبرداری و فریب نباشد؛ راستی زائر توشه ای برداشته ای.
  خاورم**1770 **1651

  برچسب ها

  Leave your comment