Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  تغییرات با تدبیر و امید باشد

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه، آورده است: در همه کشورها مسأله‌ای به نام چرخش نخبگانی و چرخش قدرت داریم که در بعدهای سیاسی، فرهنگی و نظامی مطرح است. به هر حال تعویض، تغییر و انتقالات در همه جای دنیا مرسوم است. در کشور ما هم حوادثی اتفاق افتاده و می‌افتد که یک توقع عمومی و اجتماعی ایجاد می‌کند و مردم خواستار تغییرات می‌شوند که این تغییرات توسط آدم‌ها و انسان‌ها باید تحقق پیدا کند. وزرا و اعضای کابینه افراد کلیدی هستند که نوع دانش آنها و قدرت تصمیم گیری، مدیریت و سیاست‌هایی که می‌توانند در حوزه وزارتخانه و مدیریت خود ایجاد کنند، می‌تواند تغییرات مورد درخواست مردم را رقم بزند.

  به هر حال هرکدام از وزرا یک فکر، اندیشه و سیاستی دارند که آن سیاست‌ها و افکار می‌تواند تغییراتی ایجاد کند. هرچند هر وزیر برای چهار سال آینده خود برنامه‌ریزی دارد، اما اینطور هم نیست که با جابه جایی افراد هیچ چیزی عوض نشود بلکه نوع و هنر مدیریت اشخاص و وزرا می‌تواند یکسری تغییرات را ایجاد کند.

  مثلا تغییر مدیریت در بانک مرکزی منجر به ایجاد تحولاتی در بازارهای ارز و سکه شد که در وزارتخانه‌های دیگر هم ممکن است چنین اتفاقی بیفتد. به نظر می‌رسد اگر وزرایی که انتخاب می‌شوند، سیاست‌های جدید و نویی داشته باشند و براساس علم و دانش حرکت کنند، می‌توانند تحولات مثبتی را ایجاد کنند. هرچند اعتقاد به وزرای با شهامت و جسارت و ریسک پذیر تحلیل درستی است، اما باید دید که مراد از شهامت و جسارت چیست؟

  چون این مفاهیم کلی تاحدودی گنگ و مبهم است و خیلی به صورت مشخص نمی‌توان برایشان معنایی یافت. ولی اگر وزرای مبتکری باشند که با ابتکار عملشان بتوانند نوآوری داشته و طرح‌های جدیدی در حوزه وزارتخانه خود ارائه کنند، می‌توانند تا حدودی عینی‌تر و شفاف‌تر مسائل و مشکلات را حل کنند که طبیعتا مردم استقبال بهتری خواهند داشت.

  البته این خصایص به هنرهای شخصی افرادی که به عنوان وزیر انتخاب می‌شود، برمی گردد. اظهارات اخیر معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه در عزل و نصب‌ها دخالتی ندارند و اختیاراتشان محدود است، می‌تواند بیانگر برخی مسائل باشد. البته از قبل هم با نوع و نگاه و اندیشه‌های آقای اسحاق جهانگیری آشنایی داشته‌ام و دارم. بیانات ایشان واقعیت‌هایی را می‌رساند و آن اینکه کانون‌های قدرت در کشور ما متعدد است که در مقابل یکسری سیاست‌هایی که دولت می‌خواهد اجرا کند به صورت پنهان مقاومت می‌کنند و گاهی با طرح شایعاتی مانع اجرایی شدن آن سیاست‌ها می‌شوند.

  اما مصالح کشور اقتضا می‌کند که خیلی به برخورد این کانون‌ها توجه نشود. مردم باید در شرایط مساعدتری حرف‌های ناگفته را از زبان مسئولان بشنوند. مقام معظم رهبری هم در درس خارج فقه‌شان فرمودند که مسئولان باید با مردم شفاف صحبت کنند و جز در مسائل خاص نظامی و امنیتی در بقیه مسائل باید مطالب را برای مردم بگویند. به نظر می‌رسد آقای جهانگیری با الهام از این فرمایش مقام معظم رهبری می‌توانند راحت‌تر برخی ناگفته‌ها را بیان کنند.

  *منبع: روزنامه آرمان،1397،8،1
  **گروه اطلاع رسانی**1893**9131

  برچسب ها

  Leave your comment