Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  ترکیب هنر فاخر و مردمی حاصل تلاش استاد فرشچیان است

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی شامگاه گذشته در آیین گشایش دانشگاه هنرهای اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان با اشاره به اینکه کمتر هنرمندی را می‌توان یافت که هنر او ریشه در سنت داشته، اما به زمان معاصر خود پر کشیده باشد، گفت: هنر استاد فرشچیان ترکیبی از زیست بوم ایرانی - جهانی است.
  وی افزود: او ایرانی بوده، هست و می‌ماند و با مضامین ایرانی - اسلامی و در عین حال نظر بر مضامین معاصر؛ هنر خود را به نمایش می‌گذارد که این نوع هنر در بین هنرمندان ما کمتر پیدا می‌شود.
  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: خوشبختانه آرزوی استاد فرشچیان که سال‌ها به طول انجامید اینک با افتتاح این دانشگاه برآورده شد.
  به گفته صالحی، استاد فرشچیان هم از جهات فردی و خلق و منش و هم از بعد هنری برای همگان ارزشمند هستند.
  وی ادامه داد: جامعه ایرانی هنرمندان زیادی دارد ولی این استاد دُردانه هنر ایرانی اسلامی ترکیبی از هنر سنتی ایرانی را خلق می‌کند که با هنر مدرن پیوند دارد و این یک نوآوری و نوسازی است که کمتر کسی مثل استاد فرشچیان می‌تواند ارتباط بین این دو را برقرار کند.
  وی یادآور شد: استاد فرشچیان همچنین توانسته هنرمندانه بین هنر فاخر و مردمی ترکیبی ایجاد کند که در آن از چشم و دل یک روستایی تا یک هنرمند جهانی دل برباید و این کار کمی نیست و استاد فرشچیان همه این ترکیب‌ها را با هم دارد، به همین منظور می‌گویم که این ساعت زمان برآورده شدن آرزوی او است زیرا آرزوی یک استاد هنرمند ایران دوست؛ به ثمر نشسته است.
  رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: خوشحالیم که سنت آموزشی «استاد-شاگردی» به میان آمده است؛ سنت اجازه از استاد از دیرباز قدمت دارد اما متاسفانه این سنت هم به سنت‌هایی که ما زود پرونده آنها را بسته‌ایم پیوست در برهه‌ای از تاریخ ما به سمت نوآموزی‌های جدید رفتیم‌ بی‌آنکه روش‌های قدیمی را به کار بگیریم.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: این سنت استاد و شاگردی در تمام علوم وجود داشته و در سنت ایرانی اسلامی هم موجود بوده است، این سنت محدود به علوم اسلامی نبوده و حوزه هنر هم در این سنت دستی دارد، در بسیاری از حو‌زه‌های هنری هنوز اجازه استادی وجود دارد و هر کسی هر اثری را با امضا منتشر نمی‌کرده و حتما یک استاد باید اجازه و رخصت بدهد تا یک هنرمند اثر خود را با امضا منتشر کند.
  صالحی گفت: اجازه اساتید در حرفه‌های کوچک تا بزرگ وجود دارد، به همین ‌منظور ما در یک سنت استاد و شاگردی بزرگ شدیم، این سنت متاسفانه سنت مغفولی شد و کمتر مورد توجه قرار گرفت و خوشبختانه اینک این سنت احیا می‌شود و توسعه پیدا خواهد کرد.
  دانشگاه هنرهای اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان با حضور استاد محمود فرشچیان، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل، دوشنبه شب حوالی میدان انقلاب تهران افتتاح شد.
  به گزارش ایرنا، دانشگاه هنر‌های اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حمایت رئیس هیات امنا و موسس و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده است.
  طرح ایجاد دانشگاهی برای هنر سلامی- ایرانی از حدود 10 سال پیش در فرهنگستان هنر مطرح شد و استاد فرشچیان از چهره‌هایی که حساسیت فراوانی نسبت به بقای هنر ایرانی داشت، این طرح را پیگیری کرد.
  این طرح در شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و سپس آن را به وزارت علوم پیشنهاد دادیم و در نهایت به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و تصویب شد اما اجرای آن سال‌ها به طول انجامید.
  نظام‌نامه آموزشی دانشگاه نیز قرار است برای تحصیلات تکمیلی تنظیم شود و بنابر آن دانشجویان در اختیار استادان قرار می‌گیرند تا استاد متخصص هنرهای ایرانی-اسلامی تربیت شوند.
  دانشگاه استاد فرشچیان برای شروع با سه دانشکده نگارگری شامل رشته‌های نقاشی، تشعیر، تذهیب، نقاشی قهوه خانه‌ای، دانشکده خوشنویسی با چند گروه مثل خط نقش و غیره و دانشکده صنایع دستی با دو رشته آغاز به کار خواهد کرد تا بعد و به مرور در دیگر زمینه‌ها گسترش یابد.
  فراهنگ ** 1355 ** 1055

  برچسب ها

  Leave your comment