Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  برگزاری نخستین گردهمایی اساتید زبان فارسی در پنجاب پاکستان

  شنبه, 08 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از خبرگذاری کتاب ایران

  برگزاری نخستین گردهمایی اساتید زبان فارسی در پنجاب پاکستان
   
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این گردهمایی علاوه بر اساتید زبان فارسی، فیاض‌الحسن چوهان، وزیر فرهنگ و اطلاعات ایالت پنجاب، فدا محمد نشاد، سخنگوی مجلس بلتستان، محمدرضا ناظری، سرکنسول و علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور، حضور داشتند.

  دانشجویان ایرانی، نمایندگانی از ایرانیان مقیم و کارکنان سرکنسولگری کشورمان نیز از دیگر حاضران در این گردهمایی بودند.

  اولین سخنران این گردهمایی علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ کشورمان بود که طی آن در خصوص جایگاه حافظ شیرازی در زبان و ادبیات فارسی سخنرانی کرد و در بخشی از سخنانش گفت: حافظ شخصیتی جهانی است که ابعاد فکری و ظرایف ذهنی او در کشور پاکستان به خوبی شناخته شده است و علاقمندان فراوانی در این کشور دارد.

  در بخش بعدی برنامه ناظری، سرکنسول کشورمان در لاهور غزلی از حافظ را به خوانش گرفت و به تقدیر و تحسین از روابط عمیق فرهنگی بین دو کشور ایران و پاکستان پرداخت.

  ناظری همچنین زبان فارسی را هویت‌بخش و معناآفرین دانست و نشست اساتید را بسیار مغتنم و گرانقدر و الهام‌بخش معرفی کرد.

  در ادامه برنامه شعری فارسی توسط عظمی زرین، شاعره و استاد زبان فارسی دانشگاه پنجاب قرائت شد و پس از آن نماهنگی در خصوص آیین و سنت‌های ایرانی به نمایش درآمد.

  سخنران پایانی برنامه فیاض‌الحسن، وزیر فرهنگ و اطلاعات ایالت پنجاب بود. وی در این سخنرانی که با تمجید از حافظ همراه بود، توسعه روابط فرهنگی دو کشور را آرزو کرد.

   بخش پایانی برنامه به توزیع تندیس یادبود و هدایا به استادان زبان فارسی و نیز مسئولین اتاق‌های ایران‌شناسی و فردوسی‌شناسی، رؤسای دپارتمان‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایالت پنجاب پاکستان، اساتید شاعر، جوان‌ترین استاد زبان فارسی، اساتید بازنشسته و زوج‌هایی که هر دو استاد فارسی هستند، اختصاص داشت.

  برچسب ها

  دفترمشق دانشگاه
  Leave your comment