Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان | وقوع چند انفجار در کابل

  شنبه, 28 مهر,1397

  برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان | وقوع چند انفجار در کابل

  جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری آنلاین:
  انتخابات پارلمانی افغانستان بعد از سه سال و شش ماه تاخیر صبح امروز شنبه با مراجعه مردم به بیش از پنج هزار و ۱۰۰ شعبه رای‌گیری در ۳۲ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور آغاز شد.

  به گزارش یورونیوز، در جریان برگزاری این انتخابات که ۲۲۵۸ نامزد از جمله ۴۱۵ زن برای بدست آوردن کرسی پارلمان با هم رقابت می‌کنند، حداقل وقوع ۳ انفجار در شهر کابل گزارش شده است.

  آخرین انتخابات پارلمانی در افغانستان هشت سال پیش برگزار شد و با وجود اینکه دوره پنج ساله فعالیت نمایندگان پارلمان تمام شده بود اما به دلیل آماده نبودن شرایط برگزاری انتخابات، کار پارلمان فعلی برای سه سال تمدید شد.

  طبق آمار رسمی اعلام شده، در این دوره از انتخابات حدود هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر که سه میلیون و ۶۷هزار نفر آن‌ها زنان و پنج میلیون و ۶۸۱ هزار نفر نیز مردان هستند، برای رأی دادن ثبت نام کرده اند.

  انتخابات دو ولایت غزنی و قندهار به تعویق افتاده است. کشته شدن ژنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پلیس قندهار و همچنین مشکلاتی امنیتی و سیاسی در ولایت غزنی منجر به تاخیر در برگزاری انتخابات در این دو ولایت شده است.

  مجلس افغانستان ۲۵۰ کرسی دارد که ۱۰ کرسی متعلق به عشایر، ۶۸ کرسی برای زنان و یک کرسی نیز متعلق به اقلیت هندو است.

  انتخابات امروز از ساعت ۷ صبح به وقت محلی آغاز شده است و تا ساعت ۱۶ ادامه دارد و کمیسیون مستقل انتخابات از احتمال تمدید آن در صورت نیاز خبر داده است .

  • اشرف غنی: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم در وقت مشخص آن برگزار خواهد شد

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از اینکه رای خود را به صندوق انداخت، گفت: «تردیدهای فراوانی درباره برگزاری انتخابات پارلمانی وجود داشت اما روند رای دهی علی رغم تمام چالش‌ها با موفقیت آغاز شده است.»

  وی افزود: «وعدۀ کمیسیون انتخابات این است که انتخابات ریاست جمهوری نیز همانند انتخابات پارلمان، در وقت مشخص آن برگزار خواهد شد.»

  وی از مردم کشورش خواست که از حق رای خود استفاده کنند و آینده افغانستان را رقم بزنند. اشرف غنی مشارکت مردم در انتخابات و گزینش نمایندگان بر اساس انتخابات آزاد را نشانه باور به قانون اساسی افغانستان دانست و گفت: «رای مردم یک امانت است که باید به فرد امین و مورد نظر داده شود.»

  رئیس دولت افغانستان درباره برگزاری انتخابات در ولایت غزنی گفت: «آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات در غزنی نیز باید صورت گیرد تا شهروندان این ولایت، از حق رای خود محروم نشوند.»

  عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی نیز بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: «حضور مردم در مرکزهای رأی‌دهی و استفاده از حق رأی شان به معنای نه گفتن به خشونت است.»

  کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که بیش از ۲۰۰هزار اعتبارنامۀ نظارت از روند انتخابات را برای نهادهای گوناگون بین‌المللی و داخلی صادر و توزیع کرده است.

  از سوی دیگر گروه طالبان در بیانیه‌های مختلفی از مردم افغانستان خواسته است که از مشارکت در انتخابات خودداری کنند. این گروه هشدار داده است که به مراکز رای دهی حمله خواهد کرد. بیش از ۶۰ هزار نیروی امنیتی وظیفه دارند که امنیت انتخابات را تامین کنند.

  • سفیر بریتانیا در یکی از مراکز رای دهی

  طبق نوشته توییتر طلوع نیوز، نیکولاس کی، سفیر بریتانیا در افغانستان از یکی از مرکزهای رأی‌دهی در کابل دیدار و با مسؤولان کمیسیون انتخابات گفت‌وگو کرد.

  • وقوع انفجارهای پیاپی

  همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی،انفجارهای پیاپی در شهر کابل رخ داد. مطابق گزارش‌های منتشر شده، این انفجارها در مناطق خیرخانه، لیسه مریم و جاده فیض محمد کاتب پایتخت افغانستان به وقوع پیوسته که یکی از این انفجارها در نزدیکی حوزه رای‌گیری «چهار قلعه» رخ داده است.

  همچنین انفجار دیگر مربوط به یک مین مغناطیسی بوده که در نزدیکی مدرسه دخترانه احمد شاه بابا، در شرق شهر کابل کار گذاشته شده بوده است. بمبی دیگر نیز که در خودروی یک مقام امنیتی کار گذاشته شده بود، در غرب پایتخت منفجر شده است.

  البته مقام‌های افغانستان اعلام کرده‌اند که تاکنون در جریان رخداد این انفجارها کسی کشته نشده است و تنها ۶ نفر از رای دهندگان به همراه یک نیروی پلیس دچار جراحات سطحی شده‌اند.

  مقامات محلی افغانستان همچنین از رخداد انفجاری دیگر در شهر «چاریکار» مرکز ولایت پروان خبر دادند. این انفجار نیز در نزدیکی یک حوزه رای‌گیری به وقوع پیوسته است.

  در ایالت فراه نیز عملیات یک موتورسوار انتحاری در نزدیکی حوزه رای گیری مرکز این ایالت تنها منجر به زخمی شدن دو زن شده ولی فرایند رای‌گیری متوقف نشده و همچنان ادامه دارد.

  • احتمال ادامه رای‌گیری در روز یکشنبه

  در همین حال، مقام‌های برگزاری کننده انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام کردند که با توجه به بروز برخی مشکلات اجرایی، روند اخذ رای از مردم در برخی مناطق این کشور روز یکشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

  در این خصوص، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید کرد انتخابات در مناطقی اخذ رای در آنها تا ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی آغاز نشود به روزیکشنبه موکول خواهد شد. همچنین ساعت اخذ رای در مناطقی که رای‌گیری در آنها در جریان است، در صورت لزوم تا ۸ شب تمدید خواهد شد.

  برچسب ها

  Leave your comment