Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  برنامه‌های «هفته کتاب» در دستان اهالی یار مهربان

  سه شنبه, 01 آبان,1397
  نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب و دبیر بیست و ششمین «هفته کتاب جمهوری اسلامی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برگزاری مراسم هفته کتاب جمهوری اسلامی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده تاکنون جلسات متعددی توسط شورای سیاستگذاری هفته کتاب با نهادهای مربوطه برگزار شده و تمامی دست اندرکاران و فعالان برگزاری این رویداد فرهنگی تمام تمرکزشان را برای برپایی هرچه باشکوه تر بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران معطوف کرده اند.
  وی با بیان آنکه در حوزه فرهنگ و هنر هنوز هم کالاهای فرهنگی به عنوان ارزان‌ترین محصولات تولید شده به شمار می‌آیند که به سهولت در در سبد اقتصادی و فرهنگی خانواده ها قرار می گیرند، تصریح کرد: مهمترین اولویت برگزاری بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر سیاست مردمی کردن برنامه های هفته کتاب و همسویی هرچه بیشتر بخش خصوصی با دولت است.

  ** تعامل وزارت ارشاد با سایر وزارتخانه ها
  به گفته دبیر بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی، در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سایر وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهایی که نگاه فرهنگی نیز در متن فعالیتهای آنها به چشم می خورد در طی سال های اخیر برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، برنامه های متعددی را در دستور کار داشتند که برخی از آنها به دلایلی به انجام نرسیده و یا مغفول مانده است.
  وی ادامه داد: در همین ارتباط و طی چند هفته اخیر با برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کار، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان محیط زیست در جهت دغدغه های فرهنگی آن نهادها و همکاری و همسویی آنها با معاونت فرهنگی و خانه کتاب ضمن برگزاری جلسات متعدد، برنامه های مختلفی را در نظر گرفته ایم تا به واسطه تجمیع تمامی فعالیت‌ها زیر چتری واحد، شاهد سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه کتاب و توسعه هر چه بیشتر فرهنگ کتابخوانی میانه باشیم.

  ** تحقق واسپاری امور به اهالی فرهنگ
  حسینی‌پور یکی دیگر از اهداف برگزاری بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را تلاش عینی و عملی برای واسپاری امور تخصصی فرهنگ به متخصصان این حوزه دانست و تصریح کرد: برای برگزاری هر چه باشکوه تر این رویداد بزرگ فرهنگی تلاش می کنیم بیشتر امور اجرایی را به اصناف، انجمن ها و تشکل های تخصصی مانند انجمن داستان‌نویسان و یا تشکل‌های نشر قرار دهیم تا به به این واسطه گام مهمی در راستای عملی سازی شعار کاهش نقش تصدی‌گری دولت در امور فرهنگی و سپردن آن به نهادهای تخصصی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند، برداشته باشیم.

  ** سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ زود بازده نیست
  حسینی‌پور با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در حوزه کتاب هیچگاه به عنوان هزینه تلقی نمی‌شود، گفت: فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر به ویژه یار مهربان از آن دست سرمایه گذاری هایی است که نمی توان انتظار نتایج زودبازده از آن داشت، در حقیقت نتیجه سرمایه گذاری و بذری که امروز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تعامل با سایر وزارتخانه‌ها و معاونت‌های فرهنگی آنها کاشته خواهد شد، در سالهای آتی در جامعه به محصول مدنظر می رسد.
  مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به شعار بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با نام «حال خوش خواندن» و تلاش برای تحقق عینی و عملی آن گفت: بی هیچ شکی و بدون هیچ شعاری تمام توان معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در کنار نهادها و وزارتخانه های همراه در برگزاری هفته کتاب بر آن قرار دارد تا شاهد تحقق این شعار همزمان با برگزاری مراسم بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی در میان مردم باشیم.

  ** تقارن «هفته کتاب» با «هفته وحدت» با برنامه های ویژه
  حسینی‌پور تقارن برگزاری هفته کتاب با هفته وحدت را اتفاق مبارکی دانست و خاطرنشان کرد: به سبب این اتفاق مبارک بر آن شدیم تا یکی از مهمترین اولویت های ما در برگزاری مراسم بیست و ششم هفته کتاب را در تعامل و همسویی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ادارات کل ارشاد استان‌ها قرار دهیم تا بتوانیم شاهد برگزاری این مراسم در تمام کشور به شکل کیفی، عینی، ملموس و اثرگذار باشیم.
  وی با بیان آنکه یکی از این دست اقدامات برگزاری متفاوت آیین افتتاحیه و اختتامیه بیست و ششمین مراسم هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است، افزود: امسال کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده است و به همین سبب مراسم افتتاحیه را به شکلی ویژه در این شهرستان برگزار خواهیم کرد.
  دبیر مراسم بیست و ششم هفته کتاب جمهوری اسلامی یادآور شد: همچنین برخلاف سنت همیشگی «هفته کتاب» که مراسم اختتامیه ای برای آن در نظر گرفته نمی شود؛ در این دوره به سبب تقارن این هفته با هفته وحدت بنا داریم تا ویژه برنامه ای را در آخرین روز هفته کتاب در یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی مانند مهاباد یا ارومیه برگزار کنیم تا نماد وحدت و همدلی تمام ایرانیان را زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران با عطر یارمهربان جشن بگیریم.

  ** ارائه آماری جامعه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
  مدیرعامل خانه کتاب همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آیا در برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی بخش ویژه ای برای این مناسبت در نظر گرفته شده است یا خیر؟ گفت: بنا داریم به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نگاهی کلان تر با اتکا به اطلاعات جامع آماری، گزارشی از جایگاه کتاب و صنعت نشر کشور طی این چهار دهه در اختیار مردم به عنوان همراهان یار مهربان قرار دهیم.
  وی ادامه داد: بر همین اساس در «هفته کتاب» همکاران ما در بخش فناوری اطلاعات خانه کتاب آمارهای مختلفی را در شاخه های تالیف، ترجمه و تمامی مواردی که به کتاب و کتابخوانی مربوط می‌شود استخراج کرده اند که تمامی آنها برای سنجش عیار فعالیت های حوزه یار مهربان در ایران در اختیار عموم علاقه مندان، کارشناسان، منتقدان و همچنین فعالان حوزه کتاب قرار خواهد گرفت.
  بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از 24 آبان ماه تا اول آذرماه به شکل سراسری در کشور برگزار خواهد شد.

  ** برگزاری طرح پاییزه کتاب در گرو تسویه طرح تابستانه
  در ادامه این گفت و گو، حسینی پور در ادامه در پاسخ به شرایط اجرایی شدن طرح «پاییزه کتاب» گفت: برگزاری طرح های فصلی با هدف حمایت از کتابفروشان به عنوان یکی از سیاست‌های کلان خانه کتاب در مسیر مدیریت کلان کتاب در کشور برنامه ریزی شده بود و خوشبختانه در برگزاری طرح های پیشین دستاوردهای مهمی در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی میان عموم مردم جامعه ایجاد شد.
  وی ادامه داد: در خصوص برگزاری طرح «پاییزه کتاب» مهمترین اولویت ما در گام نخست؛ تسویه مطالبات کتابفروشان در طرح تابستانه است و به محض وقوع این اتفاق می توانیم نگاه خود را به آینده برای برگزاری طرح فصلی پاییزه کتاب معطوف کنیم.
  حسینی‌پور برگزاری طرح های حمایتی فصلی کتاب را یکی از مهمترین مطالبه صنف کتابفروشان دانست و افزود: در این میان صنف ناشران و کتابفروشان تأکید داشتند که اگر بنا بر برگزاری طرح های فصلی باشد ابتدا باید مطالبات طرح های قبلی تسویه شود.
  مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: از آنجا که سیاست‌های کلان مدیریت این نهاد بر محور همسویی کامل با نهاد صنفی ناشران و کتاب‌فروشان استوار است بنا را بر این قضیه قرار داده ایم که ابتدا با تسویه طرح «تابستانه کتاب» با اعتماد و قدرت بیشتری برای برگزاری طرح «پاییزه کتاب» اقدام کنیم.
  وی توسعه و تعمیق فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان مردم را از مهمترین اولویتهای سند چشم انداز فرهنگی کشور دانست و تاکید کرد: در این زمینه با وجود مشکلات مالی که طی چند وقت اخیر تمامی نهادها از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی درگیر آن بوده اند، تمام تلاش خود را خواهیم داشت تا همکاری همه جانبه میان مدیریت کتاب و همچنین همسویی با مطالبات صنف کتابفروشان مانند گذشته ادامه داشته و و قدرتمندتر از پیش گام‌های خود را برداریم.

  ** اولویت طرح پاییزه کتاب، معطوف به کتاب‌فروشی‌های مناطق محروم
  حسینی‌پور درباره زمان تسویه یارانه طرح «تابستانه کتاب» با کتابفروشان، به رایزنی های خانه کتاب با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای تامین اعتبار اشاره کرد و گفت: در صورت نهایی شدن برگزاری طرح «پاییزه کتاب» این بار بنا داریم تا اولویت را در اجرای این طرح فصلی معطوف به کتاب‌فروشی‌های مناطق محروم کنیم.
  مدیرعامل خانه کتاب افزود: ناشرانی و کتابفروشانی که بخشی از یارانه اعتباری طرح تابستانه هنوز برای آنها باقی مانده است می توانند به محض برگزاری طرح «پاییزه کتاب»، از آن اعتبار باقی مانده نیز استفاده کنند.
  گفت و گو از امین خرمی
  فراهنگ**9266** 1055

  برچسب ها

  Leave your comment