Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  'ایوو' چین بهشت تجار و بازرگانان ایرانی

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش ایرنا این شهر صنعتی، 30 سال قبل روستایی کوچک بود اما اکنون به مدد«سیاست اصلاحات و درهای باز» چین که از دوران 'دن شیائوپینگ' در 40 سال پیش آغاز شد آوازه جهانی دارد و کالاهای ساخت آن به سراسر جهان ارسال می شود.
  برای آن دسته از خوانندگان ایرانی که با نام و آوازه این شهر آشنایی چندانی ندارند باید گفت که بیشتر «کالاهای ارزان قیمت و کم کیفیت چینی» که در بازار ایران وجود دارد در این شهر تولید می شود.
  در میان تجار رایج است که می گویند هر چیزی را که بخواهی «از شیر مرغ تا جان آدمیزاد» می توان با بهایی اندک در این شهر سفارش داد و خرید، همچنین معروف است هرچیزی که یک نمونه از آن را داشته باشید می توانید در این شهر سفارش تولید دهید، کپی آن را با قیمت بسیار پایین تولید کنید و به ایران ارسال کنید تا با چند برابر قیمت بفروشید.
  خیابان های شهر مملو از تجار و بازرگانان کشورهای مختلف است از همه ملیت ها و قومیت ها می توان در این شهر یافت، از تجار باسابقه، مایه دار و معروف گرفته تا بازرگانان تازه کار و خرده پا، هر کدام یک جوری با این شهر سر و سری دارند.
  تکثر تجار خارجی در این شهر باعث شده است که فرهنگ 'ایوو' از فرهنگ چینی نیز فاصله بگیرد و در حال تغییر به چند فرهنگی است فرهنگی که با ورود به قلب بازار و کارگاه های تولیدی آن بهتر می توان در موردش صحبت کرد.
  اگرچه زبان اهالی و فروشندگان این شهر چینی است اما برخی از آنان به دلیل مراودات و تعاملاتی که با تجار خارجی دارند بیشتر زبان ها از جمله زبان فارسی را تا حد یک گفت و گوی ساده و‌ کاری یاد گرفته اند و با آن صحبت می کنند بیشتر فروشندگان اهل این شهر از زبان ترکیبی شامل زبان های چینی، فارسی، عربی و انگلیسی استفاده می کنند.
  چند جوان ایرانی را در این شهر دیدم، آنها برای حضور در نمایشگاه بین المللی ایوو که از روزگذشته آغاز شده است به اینجا آمده بودند در گفت و گو با آنها در مورد آشنایی با زبان چینی و یا تسلط بر زبان انگلیسی صحبت کردم یکی از آنها می گفت «اینجا زبان گفتاری زیاد مهم نیست بلکه ارقام و ماشین حساب کارها را جلو می برد».
  در مورد این نکته از 'احمد' بیشتر توضیح خواستم که گفت وقتی برای خرید جنسی وارد یک کارگاه می شوید، فروشنده قیمت پیشنهادی را بر روی یک ماشین حساب وارد می کند بعد از این نوبت شما است که ماشین حساب را دست گرفته و قیمت پیشنهادی خودتان را وارد کنید تا سرانجام به توافق برسید این معامله چندان به آشنایی با زبان نیازی ندارد.
  این شهر یکی از بالاترین درامدهای سرانه چین و حتی جهان را دارد و نقش زیادی در افزایش صادرات و حتی تولید ناخالص داخلی کل چین ایفا می کند ارزش تولید ناخالص داخلی این شهر در سال 2017 میلادی 115.8 میلیارد یوان (هر دلار 6.5 یوان) بوده است که نسبت به سال 2016 میلادی حدود 7.5 درصد رشد داشته است.
  سالانه نزدیک به 500 هزار تاجر خارجی برای تامین کالاهای مورد نیاز خود به شهر ایوو سفر می کنند در حال حاضر بیش از 13 هزار بازرگان خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف در این شهر مقیم هستند.
  مساحت کل شهرستان 'ایوو' یک هزار و 105 کیلومتر مربع است اما شهر به تنهایی 103 کیلومتر مربع مساحت دارد، مساحت فعالیت تجاری شهر هم به 6 میلیون و 400 هزار متر مربع می رسد.
  در حال حاضر 75 هزار شرکت از جمله 6 هزار و 800 شرکت خارجی در این شهر فعال هستند و سالانه حدود یک میلیون تن کالا توسط 800 هزار کانتینر از ایوو به ۲۱۹ کشور و منطقه دنیا صادر می شود.
  نزدیک به 210 هزار مسافر هر روز برای خرید به این شهر سفر می کنند میزان بارگیری کالا در این شهر روزانه به 60 هزار تن می رسد.
  بیش از یک میلیون و 800 هزار کالا در 26 دسته بندی مختلف از این شهر به 219 کشور و منطقه دنیا فروخته می شود.
  بد نیست بدانید این شهر قبلا بزرگترین وارد کننده کالاهای خارجی بوده است به طوری که سالانه 88 هزار نوع کالا را که بیشتر مواد اولیه خام و پیش ساز بود از بیش از 100 کشور وارد می کرد و بعد از فراوری، تبدیل و یا سرهم بندی، آنها را می فروخت.
  همچنین 13 مرکز صنعتی ملی، یک منطقه توسعه اقتصادی، یک پارک صنعتی استانی، 240 هزار مدخل تجاری و 37 هزار بنگاه تجاری در این شهر وجود دارند و به فعالیت مشغول هستند.
  در حال حاضر در شهر ایوو طرح ساخت سه بخش جدید تجاری به نام های 'منطقه جدید جاده ابریشم'، 'منطقه جدید بندر زمینی' و 'منطقه جدید نوآوری علوم' بصورت فعال در حال اجرا است.
  ایوو در کنار کارگاه ها و کارخانه های کوچک و بزرگی که دارد دارای شمار زیادی پاساژ و مغازه است یکی از معروفترین بازارهای این شهر بازار بین المللی 'ایوو' یا به قول ایرانی ها 'فوتین' است.
  این بازار دارای 5 پاساژ بزرگ است که به ترتیب از شماره یک و طی 15 سال تا شماره پنج احداث شده اند، این پاساژها توسط پله های هوایی به یکدیگر متصل شده اند.
  آنطور که یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایوو به خبرنگار ایرنا گفت در این بازار که هر پاساژ آن از 5 طبقه ساخته شده است 7500 مغازه وجود دارد که کالاهای ساخته شده در کارگاه های کوچک و بزرگ را برای فروش به صورت خرده فروشی و عمده فروشی عرضه می کنند.
  'شی جیه' در اهمیت و بزرگی این بازار توضیح داد اگر بخواهید از همه این مغازه ها بازدید کنید و در هر مغازه دستکم سه دقیقه وقت بگذرانید باید یک سال و نیم تمام را به پاساژ گردی در این بازار اختصاص دهید.
  در فوتین همه نوع جنس از گل مصنوعی، اسباب بازی و فکری، بدلیجات و زیورالات، صنایع دستی گرفته تا لوازم الکتریکی، ابزار و لوازم جانبی و لوازم آشپزخانه و خانگی فروخته می شود فروشندگان این بازار، قوانین خاص خود را دارند اگر تکی بخرید یا اینکه با جین خرید کنید قیمت ها از آسمان تا زمین متفاوت است.
  بعضی مغازه دارها تک فروشی ندارند اما عده ای هم با نصب علامت AAAA بر روی مغازه هایشان، خریداران جز را به داخل می کشانند.
  در مقابل این بازار که متنوع است بازار پوشاک ایوو به نام بازار 'هوانگ یوان' وجود دارد این بازار در کنار 'نایت مارکت' یا همان بازار شبانه 'ایوو' تکمیل کننده چرخه تجارت در این شهر هستند.
  جدا از این سه بازار بزرگ، شمار زیادی پاساژ و برج تجاری دیگر هم در گوشه و کنار 'ایوو' خودنمایی می کنند به ویژه بخش نوساز این شهر که پذیرای کارگاه ها و کارخانه های تکنولوژی های جدید است و بیشتر اقلام الکترونیکی را تولید می کنند.
  اما خیلی از تجار ایرانی که برای سفارش جنس به ایوو می آیند با این هدف که پول کمتری بپردازند و سود بیشتری ببرند از عمده فروشان شهر خرید نمی کنند بلکه آنها خود به سراغ کارگاه ها می روند و اجناس خود را با هر کیفیت و به تبع آن هر قیمتی هم که بخواهند سفارش می دهند.
  بازار پوشاک، اسباب بازی و لوازم جانبی موبایل بیشتر از بقیه کالاها در اینجا گرم است برای درک بیشتر تفاوت قیمت ها و کیفیت اجناس یک مثال بزنم، بلوتوث گوشی های موبایل که نوع آیفون اصلی آن با مارک شرکت اپل و در نمایندگی این شرکت در پکن با 1600 یوان فروخته می شود در 'ایوو' بسته به اندازه کوچک و بزرگی آن به قیمت 100 تا 200 یوان متغییر است.
  مصداق واقعی «هرچه قدر پول بدهی به همان اندازه آش می خوری» را می توان در ایوو لمس کرد اینجا هر کالایی را با هر قیمتی می توان سفارش داد که نمونه آن را در بازار اشباع شده ایران از اجناس کم کیفیت و گاها بی کیفیت چینی می توان دید.
  این موضوع دلایل مختلفی از جمله قدرت خرید کشور سفارش دهنده، میزان سود در نظر گرفته شده توسط سفارش دهنده و شاخص ها دیگری مانند استانداردهای جهانی کالا، کنترل کیفی توسط گمرک و غیره دارد.
  'ایوو' اگرچه روزانه پذیرای دستکم 200 هزار مسافر چینی و خارجی است که به صورت مستقیم از بازارهای بزرگ این شهر خرید می کنند اما خریدهای اینترنتی و از طریق سامانه های خرید مانند 'تائوبائو‌' (Taobao) و 'جی دی'(JD) نیز بخش بیشتری از این بازار را به خود اختصاص داده است.
  این شهر بعد از 'شنزن' که آن هم یک شهر مهم و بزرگ اقتصادی است و قلب تولیدات تکنولوژی چین است دومین صادرات آنلاین چین را به خود اختصاص داده است.
  هزینه کم ارسال پستی، صرفه اقتصادی، مدت زمان کوتاه و‌ اطمینان از ارسال اجناس از جمله عواملی است که شهروندان چینی را به خریدهای اینترنتی از 'ایوو' تشویق و متمایل کرده است.
  موضوع ورود اجناس بی کیفیت چینی در بازار ایران را از یکی از مسئولان اقتصادی 'ایوو' پرس و جو‌ کردم او معتقد بود اینجا جنس تقلبی تولید نخواهد شد بلکه اجناس در 5 درجه مختلف و بنا به سفارش خریدار تولید می شوند.
  'چن یان' می گوید اینکه مشتری به هر دلیل، تمایل دارد اجناس را با قیمت پایین تری بخرد تا بتواند ان را راحت بفروشد به معنای تولید اجناس تقلبی نیست چون تولید کنندگان این شهر قادر هستند اجناس را با هر کیفیتی تولید کنند.
  به گفته وی اجناس تولید این شهر حتی علاوه بر اروپا به کشورهای آمریکا، ژاپن و کره جنوبی که خود از کشورهای توسعه یافته و صنعتی هستند صادر می شود و مورد استقبال نیز قرار می گیرد.
  این مقام حوزه اقتصادی ایوو توضیح داد: هر جنسی در 5 درجه و کیفیت قابلیت تولید دارد و تعین کیفیت و درجه آن به سفارش خریدار و مشتری بستگی دارد.
  اما او تولید خارج از این 5 درجه را هم رد نمی کند و می گوید ممکن است برخی کارگاه های کوچک دور از نظارت سازمان های مسئول، اجناس بی کیفیت تری هم تولید کنند.
  بیشتر اجناس صادراتی از ایوو به ایران و سایر کشورهای دیگر از طریق دریا و به وسیله کشتی صادر می شوند دوره زمانی انتقال کالا از ایوو به چین از راه دریا حدود 45 روز است اما چینی ها به خاطر تسریع در انتقال تولیداتشان به بازار مصرف، از چند سال پیش به فکر مسیر جایگزین از طریق قطار باری بوده اند.
  'ایوو' همچنین در حال حاضر دارای یکی از طولانی ترین خط آهن های جهان است به طوری که اکنون قطارهای این شهر راهی مادرید در اسپانیا می شود.
  در این میان نباید از ارتباط بین شهر ایوو' و ایران غافل ماند بخصوص آنکه ایران مقصد اول صادرات این شهر است و برای بازرگانی این شهر اهمیت والایی دارد.
  نزدیک به دو سال پیش بود که یک خط ریلی میان این شهر مهم و مرکز تجاری چین با ایران راه اندازی شد و قطار ایوو به تهران از همین مسیر به طرف ایران حرکت کرد.
  جین گنگ جونگ (Jin Gengzhong) معاون اداره مدیریت بندر و گذرگاه تجاری 'ایوو' با اشاره به اهمیت راه اندازی خط آهن 'یی وو - تهران' گفت راه اندازی این خط آهن از یک سو، مسیر باربری شهر 'ایوو' را گسترش داده و از سوی دیگر، تسهیلاتی برای انتقال کالاهای بازرگانان خارجی، فراهم کرده است.
  او می افزاید: 'ایران کشوری مهم در منطقه خاورمیانه است که از موقعیت جغرافیایی ویژه برخوردار است و نیز گذرگاه مهم لجستیکی در خاورمیانه و آسیای غربی به شمار می رود. سالانه حدود 20 هزار کانتینر استاندارد از شهر 'ایوو' به ایران انتقال داده می شود با توجه به این که ایوو شهری ساحلی نیست و به دریا دسترسی ندارد بسیاری کانتینرها باید ابتدا از طریق راه شوسه و راه آهن به شهر‌های بندری نینگ بو (Ning bo)، جو شن (ZhouShan) و شانگهای فرستاده شده و سپس از طریق کشتی به کشورهای مقصد منتقل شود.
  او ادامه داد: بدین ترتیب، به منظور ایجاد کانال ارتباطی راحت‌تر، امن‌تر و موثرتر برای حمل و نقل، ما تصمیم به راه اندازی خط آهن ایوو - تهران گرفتیم.
  'فانگ شو دونگ' معاون شرکت 'تین منگ' هم در این باره گفت 'ما ابتدا باید از تقاضا و نیاز مشتری هایمان مطلع شویم، سپس این مسایل را حل کنیم. تنها در صورتی که مشتریان از حمل و نقل بار از طریق این خط آهن راضی باشند، این مسیر بهتر به کار گرفته خواهد شد'.
  نخستین قطار 'ایوو - تهران' دو سال قبل با 41 واگن و 82 کانتینر با از عبور از چهار کشور و بعد از مدت 14 روز به ایران رسید.
  راه اندازی این خط آهن باعث شده است که یک کانال مستقیم در جاده ابریشم جدید بین چین و ایران که دو کشور مهم در جاده ابریشم باستانی بودند، ایجاد شود.
  آساق**231**1904**

  برچسب ها

  Leave your comment