Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  اقدامات احتمالی روسیه در صورت خروج امریکا از پیمان موشکی

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا که روسها از وی به عنوان سردسته کرکس های آمریکا (جناح جنگ طلب در دستگاه حکومت آمریکا) یاد می کنند، در مسکو اظهاراتی بیان کرد که از آن می توان تصمیم آمریکا برای گسترش زرادخانه موشکی آمریکا در سالهای آینده را نتیجه گیری کرد.
  بولتون دیدارهای خود در مسکو را با ملاقات با نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه که همتای وی در دستگاه حکومت این کشور است، آغاز کرد.
  این دیدار در پشت درهای بسته برگزار شد و پنج ساعت بطول انجامید و مهم ترین موضوع آن پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد بود.
  مشاور امنیت ملی آمریکا، سپس با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد و مسائل مورد اختلافات دو کشور ازجمله خروج احتمالی امریکا از پیمان موشکی، مساله سوریه و اوکراین و افغانستان مطرح و بین دو طرف مورد بحث قرار گرفت.
  بولتون روز سه شنبه در روز سوم دیدار خود در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد.
  در این دیدار هم که یک و نیم ساعت بطول انجامید بخش قابل توجهی از مذاکرات دو طرف به اختلافات موشکی روسیه و آمریکا اختصاص داشت.
  پوتین با کنایه و با اشاره به نشان آمریکا، به جنگ طلبی ایالات متحده اشاره کرد.
  وی گفت: بر روی آرم آمریکا عقابی ترسیم شده است که در یک طرف آن 13 تیر یک کمان و در طرف دیگر به نشانه صلح دوستی این کشور 13 شاخه زیتون دیده می شود، پرسش ما این است که آیا عقاب آمریکا همه زیتون ها را خورده و فقط تیرها را باقی گذاشته است؟
  از سخنان پوتین به دو نگرانی روسیه در شرایط کنونی می توان پی برد.
  نگرانی نخست روسیه، خروج احتمالی آمریکا از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد و خودداری آمریکا از تمدید قرارداد کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی به نام استارت-2 است.

  **پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد و قرارداد استارت-2 چیست؟
  پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد هشتم ماه دسامبر سال 1987 ( 1366) بین میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد.
  براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیر هسته ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک های دریایی ممنوع شد.
  این پیمان نخستین قرارداد کنترل تسلیحات هسته ای موشکی راهبردی در جهان به حساب می آید که با توجه به اینکه در دوره جنگ سرد بین دو ابرقدرت (شوروی و آمریکا) امضا شده بود، از اهمیت بسیار بالا و حیاتی برخوردار شده است.
  تا سال 1991 (1370) حدود دو هزار و 700 موشک نابود شدند ضمن اینکه دو کشور اجازه بازرسی از تاسیسات یکدیگر را داشتند.
  روسها نگران هستند آمریکا با خروج از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد، موشک های هسته ای خود را در کشورهای مجاور روسیه ازجمله لهستان و کشورهای حوزه بالتیک مستقر کند.
  بر اساس توافقنامه کاهش سلاح های راهبردی تهاجمی به نام ˈاستارت-2ˈ که در سال 2010 ( 1389) به امضای روسای جمهوری روسیه و آمریکا رسیده است، دو کشور باید شمار تسلیحات استراتژیک غیر هسته ای خود را تا سقف یک هزار و 550 عدد و تسلیحات هسته ای خود را به 800 عدد کاهش دهند.
  مقامهای روسیه نگران هستند که آمریکا این قرارداد را که دوره اعتبار آن در سال 2021 ( 1400) به پایان می رسد، تمدید نکند.

  **تدابیر احتمالی روسیه در صورت خروج آمریکا از پیمان موشکی
  مقام های روسیه بویژه اشخاصی که در سطوح عالی حکومتی قرار دارند، از پاسخ دادن به این سوال که روسیه چه تدابیری را درصورت خروج آمریکا از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد اتخاذ خواهد کرد، خودداری می کنند.
  روسها منتظرند که دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با دونالد ترامپ همتای آمریکایی وی که برای روز 11 ماه نوامبر در حاشیه گرامیداشت پایان جنگ جهانی در پاریس برنامه ریزی می شود، برگزار شود.
  اما برخی مقام های روس اظهارنظرهایی درباره پاسخ روسیه به این اقدام آمریکا کرده اند.
  سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرده است که پاسخ روسیه به خروج آمریکا از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد، بطور متقابل خواهد بود.
  وی توضیح نداد که روسیه چه اقداماتی را در این شرایط برای تامین ثبات راهبردی خود خواهد کرد.
  به گزارش تاس، کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) که درخواست آمریکا از چین برای پیوستن به پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد را بیشرمانه خوانده است، گفت: باید کشورهای دیگر همچون فرانسه و انگلیس به عنوان متحدان آمریکا در ناتو نیز که دارای چنین موشک هایی هستند به این پیمان بپیوندند.
  وی همچنین بر لزوم پیوستن هند، پاکستان، کره شمالی و رژیم صهیونیستی به این پیمان تاکید کرد.
  ایگور کوروتچنکو عضو شورای اجتماعی وزارت دفاع روسیه در گفت وگو با شبکه روسیه 24 گفت: روسیه می تواند در صورت خروج آمریکا از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد، قطارهای هسته ای خود را که در دوره شوروی سابق با موشک های هسته ای در این کشور در تردد بودند، دوباره بکار اندازد.
  کوروتچنکو که سردبیر نشریه دفاع ملی و از کارشناسان نظامی مطرح در روسیه است می گوید پنج قطار هسته ای می تواند امنیت راهبردی روسیه را تامین کند.
  به گفته وی این قطارها که شکل خارجی آن با قطار معمولی هیچ تفاوتی نخواهد داشت، می توانند در مسیرهای بین مسکو و ولادی وستوک (در فاصله ای حدود 11 هزار کیلومتر) تردد کنند.
  مقام روس خاطرنشان کرد: مقابله با این قطارهای نظامی دائم درحال تردد برای آمریکا دشوار خواهد بود.
  معاون آکادمی مطالعات ژئوپلیتیک روسیه هم معتقد است که روسیه در شرایط کنونی نمی تواند با توجه به تعداد موشک های خود وارد مسابقه تسلیحاتی شود.
  ناخدا یکم کنستانتین سیوکوف در مقاله ای در نشریه روسی نظامی «واینی پرامشلنی کوریر» خاطرنشان کرد: روسیه با وارد آوردن ضربات به مناطقی از آمریکا که نقاط ضعف ژئوفیزیک این کشور محسوب می شوند می تواند این کشور را نابود کند.
  وی افزود: برتری روسیه در این است که فقط این کشور فناوری هایی برای تولید مهمات هسته ای با قدرت تخریب معادل بیش از 100 مگاتن ماده منفجره تی.ان.تی را در اختیار دارد.
  کارشناس روس معتقد است پرتاب 40 یا 50 کلاهک دارای چنین مهماتی به مکان های ویژه در آمریکا که نقاط ضعف این کشور محسوب می شود از جمله آتشفشان یلوستون و گسل بزرگ سواحل اقیانوس آرام این کشور را نابود خواهد کرد.
  سیوکوف افزود: داشتن چنین سلاح قدرتمندی کشورهای غربی را وادار می کند که از خصومت طلبی در مورد روسیه صرف نظر کرده و پشت میز مذاکره بنشینند.
  در همین حال گروهی از کارشناسان روس در یک برنامه سیاسی در شبکه روسیه1 گفتند که روسیه باید از ورود به رقابت تسلیحاتی با آمریکا که هزینه کمرشکن بر اقتصاد روسیه تحمیل می کند، بپرهیزد.
  اندرانیک میگرانیان از کارشناسان سیاسی روس مطرح در این برنامه سیاسی گفت: آمریکا در دوره رونالد ریگان شوروی را به رقابت تسلیحاتی کشاند و این مساله باعث تضعیف شدید اقتصادی شوروی شد.
  وی افزود: آمریکا همینک نیز ممکن است در مساله خروج از پیمان کاهش موشک های کوتاه و میان برد دام بزرگی برای روسیه گسترده باشد.
  کارشناسان دیگر در برنامه سیاسی شبکه روسیه1 خاطرنشان کردند که روسیه باید بطور متقابل و متناسب با اقتصاد خود و با حفظ آرامش به گام های خصمانه امریکا و متحدانش در عرصه موشکی پاسخ دهد و نباید خود را درگیر رقابت تسلیحاتی پرهزینه کند.
  اروپام*391*1346**1485

  برچسب ها

  Leave your comment