Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  افزایش عرضه ارز وارداتی در روزهای آینده

  شنبه, 28 مهر,1397

  افزایش عرضه ارز وارداتی در روزهای آینده

  اقتصاد > تجاری - مالی - همشهری آنلاین:
  رئیس کل بانک مرکزی از افزایش عرضه ارز برای تأمین واردات طی روزهای آینده خبر داد و اعلام کرد که از ابتدای امسال بیش از ۲۷میلیارد دلار از طریق بانک مرکزی و سامانه نیما برای واردات تامین شده است.

  به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی گفت: با ابلاغ مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مبنی بر تاکید بر عرضه ارز ناشی از صادرات غیرنفتی به سامانه نیما یا وارد کردن آن به چرخه اقتصاد کشور به ترتیبی که بانک مرکزی مشخص می‌کند، در هفته‌های آینده شاهد شتاب گرفتن و افزایش عرضه ارز برای تأمین واردات خواهیم بود.

  وی تاکید کرد: ظرف هفته جاری ضوابط مربوطه در کارگروهی با مشارکت وزارتخانه‌های ذیربط، بانک مرکزی و نمایندگان تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.

  رئیس کل بانک مرکزی حجم مبادله (خرید و فروش) در بازار ثانویه را طی حدود دو ماه گذشته معادل ۷.۳ میلیارد یورو اعلام و پیش‌بینی کرد که با مجوز اخذ شده از سران قوا مبنی بر خرید و عرضه ارز پتروشیمی‌ها و سایر صادرکنندگان غیرنفتی توسط بانک مرکزی، عرضه در این سامانه شتاب بیشتری بگیرد و برخی از مسائل مطرح در حاشیه آن نیز برطرف شود.

  • صادرات ریالی یعنی خروج سرمایه

  بنابر اعلام بانک مرکزی، همتی با اشاره به تأمین بیش از ۲۷ میلیارد دلار از ابتدای سال برای واردات کشور از طریق بانک مرکزی و سامانه نیما که ۹.۵ میلیارد از مبلغ اختصاصی بابت ۲۵ قلم کالاهای اساسی و ضروری بوده است، اولویت‌بندی و توجه به نیازهای واقعی وارداتی در شرایط فعلی کشور را در هنگام ثبت‌سفارش وظیفه خطیری دانست که وزارت صنعت با هماهنگی وزارتخانه‌های دیگر بایستی به آن توجه کند.

  رئیس کل بانک مرکزی عدم ارائه ارز ناشی از صادرات به کشورهای همسایه نظیر عراق و افغانستان، تحت عنوان صادرات ریالی را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد: صادرات ریالی مفهومی جز خروج سرمایه ندارد و ارز ناشی از اینگونه صادرات، خصوصا صادرات عمده هم باید به چرخه اقتصاد برگردد.

  وی ضمن تقدیر از تلاش فعالان اقتصادی و بازرگانی در توسعه صادرات کشور تاکید کرد که مصوبه سران قوا اختیارات لازم به بانک مرکزی برای پیگیری قضایی جهت اعمال این مصوبه، یعنی آوردن ارز صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد را داده است که البته امیدوارم بانک مرکزی به هیچ وجه مجبور به استفاده از این اختیار خود نباشد.

  برچسب ها

  Leave your comment