Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  اصلاحات نیازمند اجماع

  سه شنبه, 25 دی,1397

  به گزارش سایت دفتر مشق به نقل از ایرنا

  غلامرضا ظریفیان در یادداشتی در روزنامه اعتماد، نوشت است:اجماعی که حداقل تا به امروز در زمینه ضرورت‌ها، نوع اجرای مدل و ... هنوز شکل گرفته است. اصلاحات باید برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری خود از قالب‌های موفق‌تر که می‌تواند اجماع بیشتری را در پی‌داشته باشد استفاده کند دلیل آن هم این است که این شیوه راهی‌ خواهد بود برای بهره بردن بیشتر از خرد جمعی و البته تصمیمی عقلانی‌تر و نهایتا نقشی موثر‌تر و کارآمدتر در سپهر سیاسی کشور.

  قطعا پارلمان اصلاحات چنانچه با تامل و درایت بیشتری ساماندهی شود، می‌تواند برای رصد کردن تحولات نقش موثرتری ایفا کند. در اینکه جریان اصلاحات امروز نیاز به چنین سازوکاری دارد هیچ تردیدی نیست اما آنچه اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند کارآمدی آن است که به نظر می‌رسد با توجه به آنکه این موضوع تاکنون در حد ایده باقی مانده و گام عملی برای تحقق آن از سوی بزرگان و افراد تاثیرگذار این جریان برداشته نشده است نیاز به اجماع، تامل و تجربه بیشتر دارد. آنچه باید چشم امید به آن داشت، ظهور و بروز احزاب قدرتمند است که در نتیجه فرآیند‌های آینده این امکان فراهم شود که احزاب متکثر اصلاح‌طلب در قالب چند حزب قدرتمند تجمیع شود.

  واقعیت این است که این تکثر موجب شده بخش قابل توجهی از انرژی اصلاح‌طلبان تقسیم شود. فرآیند دیگری که نباید آن را از نظر دور داشت تکمیل کردن سازوکار تصمیم‌گیری در جریان اصلاحات است. این موضوع با توجه به درپیش بودن دو انتخابات 98 و 1400 اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. درگذشته شاهد آن بودیم به مجرد آنکه اصلاح‌طلبان از یک ساز و کار مناسب دور شدند زمینه برای حضور رقبا فراهم شده است ...

  در مقابل هرجا که اجماع و همفکری بیشتری وجود داشت، جریان اصلاحات توانسته است از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرده و در این مسیر نتیجه مطلوب را هم کسب کنند. بنابراین فضای سیاسی پیش‌رو نیز چندان با گذشته تفاوتی ندارد لذا لازم است برای رسیدن به نقطه ایده‌آل تمام توجه خود را بر ایجاد یک اجماع در جریان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی متمرکز کنند و همچنین تهدید‌های پیش‌رو را مد نظر قرار دهند. در مجموع باید گفت وجود پارلمان اصلاحات به عنوان یک جریان تکاملی حتما ضرورت دارد اما تعجیل در شکل‌گیری آن بدون در نظر گرفتن زمینه‌های مناسب و مهم‌تر از همه بدون یک اجماع همه‌جانبه می‌تواند آسیب‌هایی را متوجه آن کند.

  *منبع: روزنامه اعتماد،1397،10،25
  **گروه اطلاع رسانی**1893**9131

  برچسب ها

  دفترمشق مشق
  تلگرام دفتر مشق @Daftarmashgh_Post
  Leave your comment

  Loading...
  banner