Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  از مفاد حکم فعالان محیط زیست بی اطلاعیم

  چهار شنبه, 02 آبان,1397
  به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، «عیسی کلانتری» در حاشیه جلسه هیات وزیران و در خصوص فعالان بازداشت شده محیط زیست که به اتهام مفسد فی الارض محکوم شده اند، به خبرنگاران گفت: این موضوع در هیات چهارنفره ای که دولت تعیین کرده بود و دکتر« لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییس جمهوری هم در آن حضور داشتند مطرح شد.
  وی افزود: متاسفانه چیزی به ما ابلاغ نکرده اند و هیچ اطلاعاتی هم از سوی قوه قضاییه دریافت نکرده ایم.
  کلانتری تاکید کرد: ادعایی هست که باید به صورت قانونی مورد بررسی قرار گیرد و هنوز این اتهام ثابت نشده است.
  به گفته رییس سازمان حفااظت محیط زیست، اگر این فعالان محیط زیست تفهیم اتهام هم شده باشند ما هیچ اطلاع دقیقی در مورد این موضوع نداریم.
  «محمدحسین آقاسی» وکیل مدافع تعدادی از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیستی بازداشت شده اخیرا در گفت و گو با ایرنا، از تغییر اتهام 5 متهم این پرونده از جاسوسی به افساد فی الارض خبر داد و گفت: کیفرخواست این افراد به اتهام افساد فی الارض صادر شده است.
  وی افزود: زمانی که برای پنج متهم پرونده محیط زیست به اتهام جاسوسی کیفرخواست صادر شد، کیفرخواست صادره طبق روال معمول قانونی،نزد دادستان تهران رفت زیرا وفق قانون وقتی بازپرس قرار یا تصمیمی می گیرد، آن قرار یا تصمیم باید به تایید دادستان هم برسد تا منجر به صدور کیفرخواست شود.
  این وکیل دادگستری افزود: در همین زمان، نامه ای به دست دادستان تهران می رسد که بر اساس مفاد آن، دادستان تصمیم می گیرد اتهام این افراد به افساد فی الارض تغییر کند.
  وی ادامه داد: بر اساس مجوز قانونی، دادستان این اختیار را دارد که با تصمیم بازپرس مخالفت کند و در اینجا اعلام می کند که باید اتهام این افراد از جاسوسی به افساد فی الارض تغییر کند.
  به گفته آقاسی، طبق قانون بازپرس می تواند روی نظر خود اصرار کند و در این موارد که بین دادستان و بازپرس اختلاف وجود دارد، مرجع رسیدگی و حل اختلاف دادگاه صالح است.
  وی افزود: بازپرس پرونده با نظر دادستان تهران مبنی بر تغییر اتهام از جاسوسی به افساد فی الارض مخالفت نمی کند و در جلسه ای با حضور وکیل متهمان که از وکلای مورد اعتماد رئیس قوه قضائیه (موضوع تبصره ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری)، اتهام افساد فی الارض را به متهمان تفهیم می کنند و بر اساس اتهام مزبور برای این پنج متهم کیفرخواست صادر می شود.
  وی ادامه داد: اکنون پرونده مراحل قانونی را طی می کند تا کل هشت پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شود.
  علمی**9294**2017

  برچسب ها

  Leave your comment