Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  اجلاس بشردوستانه باکو در جستجوی پاسخ برای چالش های انسانی

  پنجشنبه, 03 آبان,1397
  به گزارش ایرنا ، ششمین « اجلاس جهانی بشردوستانه باکو» این بار با موضوع ' شکل گیری دنیای جدید و بشریت جدید : خلاقیت و توسعه انسانی ' روزهای سوم و چهارم آبان ماه در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود .
  هدف از برگزاری این اجلاس، بررسی راهکارهای بشر دوستانه جهت کاستن از معضلات جهانی و ایجاد بستری برای تبادل نظر و انجام مذاکرات سازنده با حضور نخبگان فرهنگی جهان است .
  اجلاس جهانی بشردوستانه باکو، بنا به ابتکار روسای جمهوری آذربایجان و روسیه، از سال 2011 میلادی هر دو سال یکبار برگزار می شود .
  ششمین « اجلاس جهانی بشردوستانه باکو» با حضور 580 شخصیت جهانی از 97 کشور و 24 نهاد بین المللی روز پنجشنبه با سخنرانی رئیس جمهوری آذربایجان ، الهام علی اف در مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو آغاز می شود.
  نتایج این اجلاس ها در قالب بیانیه های پایانی و توصیه به سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای جهان و افراد بطور جداگانه ابلاغ می‌شود.
  سران فعلی و اسبق کشورها و نهاد های بین المللی و مؤسسان شرکت‌های فراملی نیز از جمله شرکت کنندگان این اجلاس هستند.
  دو معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، مسئولان سازمان های بین المللی مانند سازمان آیسسکو ( سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی) ، سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه ، اتحادیه بین پارلمانی ، مجمع پارلمانی کشورهای ترک زبان ، یونسکو ، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع،در این اجلاس حضور خواهند داشت .
  همچنین شخصیت های سیاسی از 97 کشور جهان شامل معاون اول رئیس جمهوری سودان ، معاون نخست وزیر روسیه ،معاون نخست وزیر اسلواکی ، روسا و معاونین روسای پارلمان های اسلونی، اروگوئه، روسیه، مصر، بلارورس ، ایتالیا و استونی از دیگر شرکت کنندگان این اجلاس هستند.
  در پنج اجلاس جهانی بشردوستانه باکو، در مجموع 29 برنده جایزه نوبل، شامل برنده این جایزه در عرصه شیمی ، 7 برنده در عرصه اقتصاد ، 5 برنده در عرصه فیزیک ، 5 برنده در عرصه فیزیولوژی و پزشکی و دو برنده در عرصه ادبیات حضور داشتند .
  برخی از موضوعاتی که در پنج اجلاس گذشته بررسی شده،شامل محورهای زیر است:
  - جنبه‌های انسان‌دوستانه مدل اقتصادی توسعه
  - روزنامه‌نگاری اجتماعی و فناوری‌های پیشرفته
  - چند فرهنگی در سبک زندگی جامعه
  - رسانه‌های گروهی مدرن و چالش‌های جدید
  - سیستم ارزش‌های سنتی در فرهنگ پسامدرن
  - فراخوان‌های جهانی شدن در میان سنن
  - بشردوستی به عنوان ارزش اصلی دوره پسامدرن
  - زیست‌شناسی مولکولی و بیوتکنولوژی در قرن بیست و یکم
  ** بی اعتنایی غرب به چند فرهنگی
  یکی از مهمترین محورها در اجلاس های پیشین بشر دوستانه در باکو ، موضوع چند فرهنگی بود و شرکت کنندگان با انتقاد بی اعتنایی غرب به اهمیت چند فرهنگی در سال های اخیر ، اعلام کردند که در سال‌های اخیر نظرات مختلفی در مورد مسأله چند فرهنگی مطرح شده است. بعضی‌ها فکر می‌کنند که چند فرهنگی با شکست مواجه شده و آینده‌ای ندارد.
  آنها تاکید کردند که ما معتقدیم که چند فرهنگی هم امروز و هم فردا را دارد. همگی باید در راستای تقویت چند فرهنگی‌گرائی سعی و تلاش کنیم و جایگزینی برای چند فرهنگی وجود ندارد.
  چند فرهنگی مناسب‌ترین گزینه برای توسعه آینده است زیرا، غیر آن خود را منزوی کردن است. فکر نمی‌کنم در قرن بیست و یکم که دنیا رو به جهانی شدن است، دولتی بخواهد آینده خود را بر اساس انزواگرائی بنا نهد.
  این دیدگاه در واقع بیانیه اجلاس بشردوستانه است زیرا در سایه ایده چند فرهنگی، بشریت باید درک کند که ما همه در یک دنیای واحدی زندگی می کنیم و نماد بشریتی واحد بوده و ملزم به درک تنوع در دنیا وایجاد فرهنگ برابری هستیم.
  اساس فرهنگ متمدن همزیستی است. درک تنوع وگوناگونی جهان و شکل‌گیری برابری فرهنگی یکی از الزامات محسوب می‌گردد، چرا که فرهنگ اساسی‌ترین مرحله همزیستی مدنی بشمار می‌آید.
  ** حفظ ارزش های ملی - فرهنگی
  موضوع دیگری که در اجلاس های گذشته بر آن تاکید شده، حفظ ارزشهای ملی- فرهنگی و احترام به تاریخ، فرهنگ و دین سایرین،چرا که احترام به دین، فرهنگ و تاریخ خود است .
  ** مسئولیت پذیری سیاستمداران
  مسئولیت پذیری سیاستمداران از دیگر محورهای اجلاس های پیشین بشر دوستانه در باکو بود.
  اساس درد وآلامی که در جهان امروزی وجود دارد به نحوی به بی مسئولیتی سیاستمداران وابسته است و این بی مسئولیتی در شکل های مختلف خود را نشان می دهد.
  اظهارات تحریک آمیز برخی از سیاستمداران برای افراد کم سواد جامعه سبب بروز حرکات تهاجمی و خشونت آمیز می گردد. وعده های غیر واقعی، حرکتهای پوپولیستی در جوامع سبب نارضایتی های بحق می شود.
  در دوران معاصر، در عصر اینترنت بیان سخنان و یا هر نوع حرکت بدون مسئولیت و بی دقت در مکانی در نقطه ای دیگر می تواند سبب تشدید و تاثیر معکوس در بر داشته باشد.
  محورها و موضوعاتی که قرار است در ششمین اجلاس بشر دوستانه باکو بررسی شود، بشرح ذیل اعلام شده است :
  - آموزش و پرورش و علم در زمینه توسعه سرمایه انسانی
  - نوآوری ها به عنوان منابع جدید برای اقتصاد خلاق
  - اهداف توسعه پایدار 2030 : چالشها و فرصت های جهانی
  - سیاست انتشار اطلاعات غلط تهدیدی برای ثبات در جهان فعلی
  - سیاست چند فرهنگی بعنوان عامل ثبات در جامعه
  این همایش به سه زبان آذری ، روسی و انگلیسی برگزار می شود و سایت رسمی آن www.bakuforum.az است .
  مراسم آغاز این اجلاس بین المللی امروز در سالن اجتماعات مرکز حیدر علی اف و جلسات عمومی و فرعی در این مرکز ، هتل ماریوت آبشرون و هتل فیرمونت برگزار خواهد شد .
  خاورم *337* 1579

  برچسب ها

  Leave your comment