Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  آخوندی شهردار تهران می‌شود؟

  دوشنبه, 30 مهر,1397

  به گزارش شفاف، رفتن افشانی بازنشسته از شهرداری تهران مسجل شد و قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، استثنایی قائل نیست تا جایی که معاون قوانین مجلس هم در نامه‌ای به الویری این موضوع را تاکید کرد، اما مسئله اصلی، بیش از رفتن افشانی، طرح اسامی مختلف برای جانشینی افشانی است؛ از آخوندی تا ابتکار!

  معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای رسمی و در پاسخ به سؤال رئیس شورای عالی استان‌ها، آب پاکی را روی دست شهردار تهران و تمامی شهرداران بازنشسته ریخت؛ «شهرداران بازنشسته باید استعفاء بدهند».

  گرچه پیش از این نیز، رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که شهرداران هم مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند، اما اعضای شورای شهر تهران به هر دری زدند تا بگویند، شهردار، «انتخابی» اعضای شورای شهر است و با مسئولان «انتصابی» فرق دارد و مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شود؛ نشد که نشد!

  محمدعلی افشانی، که حالا ۶۰ ساله است و البته سال‌ها قبل خودش را بازخرید کرده، در حالی به صندلی شهرداری تهران تکیه زده که همزمان با حضورش، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هم در مجلس کلید خورد؛ البته افشانی زمانی که شهردار شد، مطابق قانون، شهردار تهران همتراز وزرا بود و از این جهت، مشمول قانون منع به‌کارگیری نمی‌شد برای همین هم افشانی در اولین نشست خبری خودش، با قدرت گفته بود که «من شامل این قانون نمی‌شوم و به عنوان شهردار تهران اینجا نشسته‌ام و به سؤالات شما پاسخ می‌دهم.»

  نمایندگان مجلس اما توجهی به این حاشیه‌ها نداشتند و در اقدامی جالب، عنوان مشاغل همترازی را از قانون حذف کردند، تا دیگر شهردار تهران معادل وزرا نباشد و قانون منع به‌کارگیری شامل این مسئولیت هم بشود. حالا برای همه مسجل شده که نه تنها افشانی به کرسی شهرداری نمی‌تواند امیدوار باشد که باید تا قبل از ۲۶ آبان کرسی را ول کند و دنبال کارش برود.

  سودای دوباره بهشت!

  در یک‌سال گذشته، افشانی چهارمین نفری است که به کرسی شهرداری تهران تکیه می‌زند؛ یک سرپرست یک روزه، یک شهردار هفت ماه، یک سرپرست یک ماهه و یک شهردار پنج ماهه، ماحصل ۱۳ ماه حضور اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران است، اما مهمتر از رفتن افشانی، انتخاب جانشین برای تکیه زدن بر کرسی شهرداری تهران است.

  اصلاح‌طلبان دیگر فرصت اشتباه ندارند و اگر می‌خواهند سه سال باقی مانده کارشان را به سلامت به سرانجام برسانند، باید شهرداری را انتخاب کنند که نه مثل نجفی به بیماری «مردان سیاست» مبتلا شود، و نه مثل افشانی بازنشسته باشد. برخی‌ها می‌گویند آخوندی ۶۱ ساله بهترین گزینه برای شهرداری است و برخی‌ها می‌گویند، نوبت شهرداری زنان است و چه کسی بهتر از ابتکار!

  وزیر مستعفی یا شهردار آینده؟

  اسم آخوندی از مدت‌ها پیش به‌عنوان شهردار مطرح بود؛ همان ابتدای کار اعضای شورای شهر دوره پنجم و قبل از اینکه اسم امثال نجفی مطرح شود، اسم آخوندی مطرح بود. البته آن زمان آخوندی دوباره در دولت دوازدهم وزیر شده بود و لباس وزارت را بیشتر از قبای شهرداری، برازنده خودش می‌دانست.

  عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی، روز گذشته، شنبه بیست و هشتم مهرماه، استعفای خود را در رسانه‌ها منتشر کرد؛ البته تاریخ این استعفا ۱۰ شهریور ماه بود و به نظر می‌رسد تکلیف آخوندی از مدت‌ها قبل مشخص شده بود.

  آخوندی که سابقه برخورد تند با مردم و خبرنگاران را در کارنامه خود داشت، این بار همان تندخویی را با لحنی مؤدبانه‌تر به رئیس‌جمهور هم نشان داده و در استعفانامه‌ای بی‌سابقه، حسن روحانی، رئیس جمهوری را ناقض پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی دانسته و نوشته بود: «در ارتباط با سیاست دخالت حداکثری دولت در بازار و روش ساماندهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود کشور نیز امکان هماهنگی ندارم، این حق شماست که وزیر همراه‌تری را در دولت داشته باشید».

  آخوندی که حالا مدعی نظرات رئیس‌جمهور شده، در عرصه اقتصادی وعده‌های سرخرمن بسیاری به مردم داد و هیچ‌وقت نتوانست جامه عمل به این وعده‌ها بپوشاند؛ از مسکن اجتماعی که سال ۷۲ مطرح کرد تا نظریه‌پردازی‌ها و اظهارنظرهای غیرواقعی و غیرمرتبطی که در جلسات مختلف راجع به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت.

  همچنین در بخش دیگری از ناکارآمدی عباس آخوندی می‌توان به نارضایتی کامیون‌داران و رانندگان، سقوط هواپیمای آسمان، تصادف قطار مسافربری، عدم تکمیل مسکن مهر، برخورد فیزیکی با خبرنگاران، ارائه نظریه‌های اقتصادی غیرمرتبط و چندین بار استیضاح از عملکرد وزارت مسکن و شهرسازی اشاره کرد.

  وزیر مستعفی راه و شهرسازی در حالی به عنوان گزینه شهرداری تهران مطرح شده که از پیگیری حادثه آتش‌سوزی کشتی سانچی شانه خالی کرد و فقط برای واردکردن هواپیمای میان‌برد به کشور وعده‌های پوشالی داد.

  حال چطور می‌توان بودجه شهرداری را در اختیار وزیری مستعفی گذاشت که مدعی است فقط ۴,۵ میلیون تومان در حساب بانکی خود دارد و به گفته نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس حق واردات تجهیزات قطار تنها به دست فرزندانش است که هیچ وقت نیز رد و تکذیب نشد.

  برهمین اساس به نظر می‌رسد شورای شهر تهران باید پیش از جدی شدن این گزینه سوابق کاری، پزشکی و اقتصادی او را بررسی کند تا مانند دو شهردار قبلی به دلایل بیماری و بازنشستگی از انجام مسئولیت شانه خالی نکند.

   

  منبع:انا

  برچسب ها

  Leave your comment